İsmail Zorba

İsmail Zorba

SÖZÜN EŞİĞİNDEN
İsmail Zorba'nın ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Komşular, Dost Yürekler

Eklenme : 29.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 795

"Hikâyemiz nerede mi başlıyor? İnsanı içini seslerden. Merhabalardan, günaydınlardan, hayırlı günlerden, hayırlı işlerden ya da hiç olmadı size bakan sıcacık bakışlardan, ruhunuzda güller açtıran sadece size özel gülümsemelerden."

Komşu deyince insanın gönlünde akrabalıktan yakın bir samimiyet, dostluk gelir. Kara gün dostu deyiminde de komşuluklarda hayatın her anının paylaşılması yatmakta. Komşun iyiyse, komşun dostsa bu dünya mekanı her an huzur doludur. Diğer hâlleri düşünmek istemiyorum.

Komşuluk insanın büyük bir aileye sahip olması demektir aynı zamanda. Yaşlılar ve gençler arasında kurulan nesil köprüleri yaşlıların kıymetini arttırdığı gibi gençleri de sevgi ve saygı ile kuşatıp insan olma maceramız da bizi her türlü yanlıştan, kötülükten bir zırh gibi korur.

Eski mahalle kültüründe komşunun, komşuluğun hakkını verebilirsek ve gelecek nesillerimize değerlerimiz altında aktarabilirsek işte o zaman hayatı; hayatın içinde yaşama ve öğrenme şansı bulabiliriz.

Apartman komşuluklarına gelince gösterilmesi beklenen güzel örnekler sanki istisna gibi kalıyor. Çağımızın duyarsız yalnız birey modelleri bu apartman dünyasında ortaya çıkıyor.

Hikâyemiz nerede mi başlıyor? İnsanı içini seslerden. Merhabalardan, günaydınlardan, hayırlı günlerden, hayırlı işlerden ya da hiç olmadı size bakan sıcacık bakışlardan, ruhunuzda güller açtıran sadece size özel gülümsemelerden. Sabaha nasıl başladınız, işinizde her şey rast gitsin diye söylenen ya da hissettirilen dost selamlayışından sonra her şey gönlünüzce tamamlanır. Mutluluksa yaşadığınız taçlanır, hüzünse, kahırsa yaranıza merhem olunur. Her eksiğinizde gediğinizde dost gönüllerde, komşuda tamamlanır. Paylanır, üretilir.

İnsan nasıl göz göze, gönül gönüle bakıyorsa komşu kapıları da cümle kapısından âlâ komşuluk payıyla temelden birbirine yol bulur. O kapılar hiç kapanmaz. Hatta o kapılardan saatine bakmadan, randevu almadan gönülsüz kibirsiz bütün samimiyetiyle komşuluk payıyla temelden birbirine yol bulur. O kapılar hiç kapanmaz. Hatta o kapılardan saatine bakmadan, randevu almadan gönülsüz kibirsiz bütün samimiyetiyle yollar açılır.

Komşulukta doğumdan düğüne hatta cenazeye hayat tümüyle paylaşılır. Her evin kapısı o komşunun gözleri gibi açıktır. Hep seninledir, bir an olsun yalnız bırakmaz. Sabaha karşı hep açık duran odanın ışığında komşunun senin için hayatı dert edinen, senin için düşünen yüreği vardır.

Komşu hakkı, komşu eli, komşu adaleti seni bütün vücuduyla sarar. Komşulukta zaman sadece bu anı geçirmez seninle, bütün bir hayatı paylaşır.

Yeni bir şehre, yeni bir mahalleye, yeni bir eve taşınmakla bitmez işiniz. Geldiğiniz yerde komşulukla tamamlanmayan bir hayatınız olamaz. Taşındığınız andan başlar dost gönüller sizi sarmaya. Eşya taşımanızdan başlar eller yardıma, hayırlı olsunlar, hoş geldinler derken bir bakarsın sokaktan, mahalleden biri, bizden biri oluverdin. Gelmeler gitmeler eksik olmaz. Komşuluk hakkı gereği bizde pişen sizde de olsun gereği taşınan tabaklar.. Ya da komşuda pişen bize de düşer misali bize ait olan da komşunun da hakkı vardır. Bak bak koktu, nefis terbiyesi komşuya da verelim.

Komşunun hayırsız evladı da bizim evladımızdır, hayırlı olanıdır. Üzüntüsü de hepimizindir, gururu da. Bizim kız, bizim oğlan, bizim mahallenin nesiyse hep bizden olur. Ne güzel bir tamamlanmadır bu aslında. Bizden olmanın ayrıcalığı, farkındalığı. Gönülden gönüle ilmek ilmek işlenen ruh ikliminde doyasıya yaşamak. Adı aşk olan her şeyde komşuluğun yeri ayrıdır.

İşte ben şu anda bu sıcacık sesleri arıyorum. Apartman hayatında bu sesleri özlüyorum, bu seslerin sıcaklığını arıyorum. Bu seslerin eksikliğini yaşıyorum. Bu sesler hiç mi yok. Tabiki vardır ama o kadar cılızlaşmış ki yüreğim hep o eski günlerin seslerini arıyor. O güler yüzleri, o aydınlık bakışları arıyor.

Müstakil evlerin yaşattığı hayatın öznelliğinden çıkan "biz"e ait olanı arıyor. Belki o seslerin özleminde, arayışında ben kendi içime çekildim. Kuruyan göller misali bütün enerjim içime çekildi. Cılız da kalsa hâlâ duyduğum merhabalardan, günaydınlardan ben uzaklaştım, içime kapandım. Artık her şey sıradanlaştı. Dost gönüllerin şavkıttığı gözlerin feri söndü, dudaklardan yüze yansıyan gülücükler soldu. Her şey kupkuru bir günaydına, merhabaya kaldı.

Bir sızı, bir yara. Seni anlamayan, seninle tamamlanmayan sanki bir yabancı olduğunu hissettiren, bir yabancının yalnızlığına seni çeken bir gariplik. Mesela bir sevgili komşuma haftalarca bir günaydın dedirtemeyişim. Israrla, sabırla günaydın demeye devam edişim. Sonra asansörde hiç olmadık bir anda bir günaydına, merhabaya neden kayıtsız kaldığını soruşum. Beklemediğim kayıtsızlıkta bir cevap. Alışık değilim! Anlamının kaybetmiş yaşamlar, birliktelikler.

Ve küçük bir yaşanmışlık paylaşımı. Basit ve sıradan görünse de derinden yakan. Sabahleyin dünya güzeli bir annemizin evinde küçük bir tadilat gerçekleşiyor. Topu topu 5 ya da 10 dakika sürecek bir gürültü. Komşulukta hak hukuk o kadar önemli ki. Hiç beklemediğim bir yerden vuruluyoruz adeta. Hemen dip komşu, gençten kapısını açıyor, bu ne terbiyesizlik diyor ve kapıyı öyle bir çarpıyor ki annemizin yüzüne.. Küçük bir refleks, öfke tepkimesi ya da bütün değerlerin ayaklar altına alındığı bir an. Toplum son günlerde bu kadar kopmuşken sevgiden saygıdan vicdandan.. Hâllince iyi bildiğimiz gençlerden bu davranışı görmek incitiyor. Koparıyor, atıyor, değersizleştiriyor. Benden başka dünya yok anlayışı acaba bizi nereye götürecek?

O iyi komşular, komşuluklar; o dost yürekler nereye gitti? Hâlâ burada aslında. Kalplerimizde. Sadece hatırlanmak istiyor. Bir çırpınış, bir direniş gerek belki.

Aşk olsun dostlar, yaşlılarımızın, çocuklarımızın özellikle, bütün insanların yüreklerini gölgelendirmeyelim. Çiğneyip geçmeyelim. Çiğnediğimiz ayaklar, eller bize ait unutmayalım. Unutmayalım komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözündeki gibi insan insana hasrettir. Yalnız kalamaz. Bu arada son söz terbiye edilmek iyidir, halis insan karakterini ortaya koyar.

Aşk olsun bütün güzel komşulara.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft