İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Nasihatname

Eklenme : 2.02.2022 00:00:00
Görüntülenme: 952

Oğul! Yola çıkmadan niyetine bak. Niyetin ne? Hicretin kime? Unutma; "Herkese ancak niyet ettiği şey vardır." Unutma; herkes ancak kalbinin ekmeğini yer. Yer yemesine de niyet temiz değilse, ekmek helal değilse boğazda kalır; unutma!

Oğul! Kendine bakmasını öğren. Aynanın karşısına geçip kendine övgüler yağdırma. Makyaj yapıp "Ben ne güzelim!" deme. Kendine karşıdan bakmayı da öğren. Dolap beygiri gibi kendi etrafında dönüp durma. Çık tribüne, nasıl bir oyuncu olduğunu sen de gör.

Oğul! Kendi varlığını toprağa göm. Göm ki tohum çatlasın. Göm ki filiz olup ağaca yürüsün. Göm ki meyveye dursun. Unutma; gömülmeyen şey nabit olmaz. Toprakla kavuşmayan tohum yeşerip çiçek açmaz. Toprağa gömülmeyen benlik, ruh ikliminde yeşeremez.

Oğul! Kendini göstermek, nefsini memnun etmek, öğünmek için başka yollara düşme. İşin, övüncün olsun. Kendini ilişkilerinle değil işinle göster. Kendini işinde göster. 

Oğul! Kıskanma, sen de çalış. Duyguların zehirliyse bil ki düşüncelerin de zehirlenecek. Sen zehir aldıkça önce ilişkilerin uyuşmaya başlayacak. Kalbini temiz tut.

Oğul! Niyet et. Kendine en uzaktaki hedefi belle. Hayal kur. Ümit et. Hedefine ulaşmanın ümidiyle hedefini parlat, kendini zinde tut. Gayret atına bin, durmadan yola sür. Her gün yola çıkarken "Sağlıkla ve huzurla evimden çıkmayı nasip eden Allah'ım! Günün sonunda sağlıkla ve huzurla yuvama kavuştur. Emeğime ve huzuruma musallat olanları yoluma çıkarma." diye dua et. Himmet dile.

Oğul! Her zaman senden önde gidenler olacak. Fesatlık edip de onlara arkadan çelme takma. Sen de hızlan, onlara yoldaşlık et. Beraber yürümeyi öğren. Beraber olmayı öğren. Unutma, tek başına bir hiçsin.  

Oğul! Elbet bir ücret almak hakkındır. Unutma ki bu hak mutlak değildir. Çalışmanın karşılığıdır. Emeğinin karşılığıdır. Yine unutma ki hakkını vermediğin işin karşılığında aldığın, helâl değildir. Bildiğin hâlde bilmiyorum dersen, görevin olduğu hâlde ihmal edersen, hasta olmadığın halde rapor alırsan, mesaini özel işine ayırırsan; bil ki aldığın, helâl değildir.

Oğul! Her işe laf atan olma, bildiğini söyle. Her bildiğini her yerde söyleme, sıranı bekle. Sıra sana gelince çok konuşma, haddini bil. Söyleyince de usûlünce söyle, kırıp dökme.

Oğul! Her gördüğünü iyi sanma, tanımadan kanma. Her güzel sözü doğru sanma; düşün, araştır, sabrın terazisinde tart. Ambalajına aldanma, içine de bak. Biliyorum deme, kullanma kılavuzunu da oku.

Oğul! Mahremini gösterme. Özelini ifşa etme. Yediğini, içtiğini insanların gözüne sokma. Yapacağını göstere göstere yapma. Uluorta konuşup herkese duyurma.

Oğul! Hayatın herkesi bir şekilde sınadığını unutma. Bu dünyanın bir etme-bulma dünyası olduğunu unutma. Ne ekersek onu biçeriz, unutma. Sınavında şikâyet etme, isyan etme. Sabret, dua et, şükret. Nefsine ağır gelene katlan. Tahammül göster ki zafer büyük olsun. Yükün ağır olsun ki ücreti de güzel olsun.

Oğul! Çevreni güzelleştir. Gül dik, fesleğen ek. Begonvilleri buda, taflanlara şekil ver. Kapılara lavanta kesecikleri as. Eğer diktiğin bitmez, ektiğin kokmaz ise terk et orayı. Kendine yeni bahçeler ara. Kendini çöllere mahkûm edip fırtınada yok olma. Hicrette hayat, seyahatte sıhhat olduğunu unutma. Yeni bir başlangıç için yola çıkmaktan korkma.

Oğul! Dost edin. Dostlar, yedek kalplerdir. Kalbin teklediğinde, yedeğinin olmasının ne büyük bir nimet olduğunu unutma. Baba dostlarını da sakın ihmal etme.

Oğul! Dünya nimetine aldanma. Fâni olana bağlanıp kendine fenalık etme. Zaafa düşüp ziyan olma. Basiretli ol. Ahmaklık edip yarın "Ah kafam!" diye dövünme. Dünya sûretlerinin kirlettiği aynaya bakıp kendini aldatma.

Oğul! Mesleğe başladığın gün; "Oğlum, devletin kapısına gelen vatandaşa kolaylık göstermez ve boynu bükük geri çevirirsen sana hakkımı helâl etmem." diyen anne-babana hakkını helâl ettir. İnsanların yüzüne bak ve gülümse. İnsanların işini gör. Beddua alma, dua al. Kahır görme, iltifat gör. İnsanları boynu bükük değil memnun gönder.

Oğul! Oturduğun koltukta, sana verilen unvanda, sunulan imkanlarda tüyü bitmeyen yetimin hakkı olduğunu unutma.

Oğul! Yolun kutlu, yolculuğunun sonu mutluluk olsun.

02.02.2022

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft