Kadir Tamer

Kadir Tamer

Editörün Kaleminden

45 yıldır bir kenti yazmak

Eklenme : 21.02.2021 00:11:00
Görüntülenme: 10973

21 Şubat 1977... 

Bundan tam 45 yıl önce Hamle Gazetesi yayın hayatına başladı.

Geçtiğimiz yıl Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda son Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz 'Yılın EN'leri töreninde gazetemizin kuruluşunun 44. yıl dönümünü siz değerli okuyucularımız ile kutlamıştık. Ancak Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan Covid 19 her şeyi yerle yeksan etti. Hayatımızın olmazsa olmazlarını geride bırakmak zorunda kaldık. Bu nedenle bu yıl gazetemizin kuruluşunun yıl dönümünde sizlerle bir araya gelememenin burukluğunu yaşıyoruz. Her ne kadar siz değerli okuyucularımız ile bir araya gelemesek de en iyi yapmayı bildiğimiz şekilde, yani yazarak bugünü kutlamamıza bir engel yok.

Yerel gazeteler bir kentin gizli arşividir, canlı tarihidir. Yayın hayatına 21 Şubat 1977 yılında başlayan ve 45. yaşına ulaşan Hamle Gazetesi'nin arşivi ise kentin en gizli hazinesidir. Çünkü o hazinede 45 yıllık yaşanmışlık var. Bugünde o yaşanmışlığı siz değerli okuyucularımızla paylaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz törende 'Dünden bugüne Hamle Gazetesi' isimli slaytımızda, '70'liyıllar hem memleketimiz hem de Muğla için zor dönemlerdi. Yaşanan tüm zorluklara rağmen Hamle Gazetesi olarak önceliğimiz hep Muğla olacaktı. 80'li yılların başlarında yaşadığımız saldırılara göğüs gerdik, baskılara direndik. Bizi biz yapan memleket sevdamızdan asla vazgeçmedik. Gördük, duyduk, söyledik. Üç maymunu oynamamaya yeminliydik. Geçmişe dalıp giderken bir dost eliyle geleceğe uzanan aynaya bakarken tek derdimiz Muğla oldu' ifadelerine yer vermiştik.  

Bunlar boş yere söylenen ifadeler değildi. Çünkü Hamle Gazetesi 80'li yıllarda siyasi çatışmaların en yüksek olduğu dönemde bombalandığını, gazetemizin kurucularından Hüseyin Nizamoğlu'nun işyerinin camları kırıldığını, gazetemizin çıkmaması için akla hayale gelmeyecek bahaneler ile bir baskı çemberi oluşturulduğunu o dönemi çok iyi yaşayan gazetemizin İmtiyaz Sahibi Hayati Nizamoğlu'ndan bir çok kez dinleme imkanı bulmuştuk. Hani derler ya anlatsa kitap olur. Tamda öyle.

Her şeye rağmen Hamle Gazetesi saldırılara, baskılara maruz kalsa da o günleri siz değerli okuyucularımızın destekleri ile aşarak bugünlere geldi.   

Hamle Gazetesi'nin hem mesleki hem de özel hayatımda ayrı bir yeri oldu. 20. yılımı doldurduğum meslek hayatımda birçok gazetede görev alırken Hamle Gazetesi ile yollarımız 2013 yılında kesişti. O günden bugüne Hamle Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevime devam etmekteyim. Ancak işin gerçeği Hamle Gazetesi ile birlikteliğim çocukluk yaşlarımda başlamıştı. Rahmetli babam Haldun Tamer, sıkı bir Hamle Gazetesi okuruydu. Hamle Gazetesi'nin evimize girmediği gün yoktu. Bazı zamanlar rahmetli babam gazetede önemli gördüğü haberleri yada köşe yazılarını keserek kendi arşivini oluştururdu. O arşivine de gözü gibi bakardı. O yıllarda bende okuma yazmayı yeni öğrenen bir çocuk olarak Hamle Gazetesi'nde ki haberleri okumaya çalışırdım. Ve yıllar sonra bin bir güçlükle okumaya çalıştığım gazetenin bugün Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yerine getirmek benim için ayrı bir anlam taşıyor.

45 yıl kesintisiz bir kenti yazmak kolay bir iş değil. Gazetemizin imtiyaz sahibi Hayati Nizamoğlu, her zaman Hamle'nin Muğla'nın parlayan bir yıldızı olduğunu söyler. Yıldızlar yol göstericidir, kaybolmanızı engeller. Hamle Gazetesi 45 yıldır bu görevini başarı ile yerine getirdi. Bundan sonrada görevini yerine getirmeye devam edecek.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft