Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Covid Soruları

Eklenme : 3.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2345

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgınından, ülkemiz ve Muğla olarak üzerimize düşen sorunları hep birlikte yaşıyoruz. Bu zor dönemde virüsü kapan insanlarımızın sağlığına kavuşması ile uğraşırken, yeni vakaların azalması en büyük temennimiz.

Hükümetin açıkladığı kontrollü serbestleşme, esnafımıza ve bunalan insanlarımıza bir nebze nefes aldıracak. Muğla'nın 100 bin kişiye düşen vaka sayılarında ise bazı soruları sormadan yapamıyorum.

Muğla olarak nüfusumuz 1 milyon. Doğal olarak vaka sayısı ortalamamız 10'a bölünüyor ve ilimizin kategorisi ortaya çıkıyor. Bence Muğla'da ikinci konutu olan başka illerden gelen geçici yerleşikler 1 milyonun altında değil. Dolayısı ile ilimizdeki vakaların 10'a değil, 20'ye bölünmesi ile kategorimizi belirleyen ortalama sağlıklı rakam olarak ortaya çıkacaktır. Yani Muğla bana göre orta riskli illerin arasında olabilir.

İkinci sorum ise, diğer illerin test politikaları ile ilgilidir. İlimizde bir kişi pozitif çıkarsa, temaslıların hepsine test yapılıyor. Doğrusu budur. Ancak komşu iller Aydın ve Denizli'nin ortalamalarının düşük çıkması, ister istemez oralarda her temaslıya test yapılıyor mu sorusunu akla getiriyor.

Ben de üzülmüştüm. Neden vakalar açıklanmıyor diye. Ancak Kasım' da testi pozitif çıkan biri olarak gördüm ki, temaslı olarak testim yapılmasaydı, semptomum olmadığı için normal koşullarda test yaptırmazdım. Vaka sayılarının bizi doğru noktaya götürmediğini düşünüyorum. O günden bu yana semptomlu hasta sayılarını izler oldum. Ülkemizin güncel hasta sayısı Temmuz ve Ağustos ayları hasta sayısının altındadır.

Bir diğer aklıma takılan, ikinci aşı için 14 günlük sürenin 28 güne çıkarılması. Yani elimizde yeterli stok olsaydı, acaba 28 günlük süre kısaltılır mıydı?

Yatağan ilginç bir ilçe.  İlimizdeki yayılımın ilk odak noktası hep Yatağan oluyor. Acaba virüsü mermer ocaklarında çalışan yabancı işçiler mi getiriyor diye sormadan edemiyorum.

Devlet bütün imkânlarıyla mücadele ediyor. Kurallara uymak ise bugün ulusal bir görevdir.  Ancak küçülen dünyada, başka ülkelerin Covid 19 rakamları bizi doğrudan etkilemektedir.

Muğla'da şanslı olduğumuz başarılı yöneticiler var.

Örneğin İl Sağlık Müdür Yardımcılığı ve Halk Sağlığı Başkanlığı yapan Eriş Başaran Akça. Kendi evladımız. Görevini başarıyla sürdürüyor. Filyasyon ekiplerini çok iyi organize ediyor. Aşılamada da Muğla olarak başarılıyız.

Bir diğer isim ise Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan. Kendisinin branşı enfeksiyon hastalıkları. Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Doç. Dr. Togan yönetiminde corona ile mücadelede önemli rol oynuyor. Türkiye' de ne tedavi yapılıyorsa, Muğla' da da aynısı uygulanıyor. Genç Başhekim neredeyse hastalarını bizzat tanıyor.

Sonuç olarak bu günlerde geçecek. Hepimiz bedel ödüyoruz. Aşılamada aksama olmazsa turizm sezonunda güzel günler yaşayacağımızı düşünüyorum.

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft