Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bir Covid Hikayesi

Eklenme : 7.12.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3704

22 Kasım Pazar günü, bir hafta önce eve gelen yakınımızın testinin pozitif olduğunu öğrendik. Eşimde grip belirtileri olduğu için, 23 Kasım Pazartesi günü 3 Nolu Sağlık Ocağı'na gidip test olmak istedik. Oradaki görevli,  pozitif çıkanların 2 gün öncesine kadar temaslılarına test yaptıklarını söyleyerek, Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gitmemizi tavsiye etti. Test sırasını bekleyen tanıdık ise "Abi gitme. Orası ana-baba günü. Sağlam gidersin, hasta çıkarsın" dedi.

Eve geldik. Salı günü elimizdeki amatör antikor testini yaptık. Sonuç negatifti.

Ertesi gün özel bir sağlık kuruluşunu aradım. Covid testi yapıp, yapamadıklarını sordum. Kan testiyle yüzde 99 doğru sonuç aldıklarını söyleyince, eşim ve kızım gittiler, test yaptırdılar. Sonuç yine negatifti.

Perşembe günü ise İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile sohbet ediyorduk. Durumu anlatınca, en gerçekçi sonucun antikor testiyle değil, PCR testiyle alınabildiğini, Eğitim Araştırma Hastanesi' ne gidip test yaptırmamızı tavsiye etti.

Eşim ve kızım Hafize bu kez hastaneye gittiler. Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan diğer hastalarla olduğu gibi eşim ve kızımla da yakından ilgilendi. Testleri yapıldı. Ne yalan söyleyeyim, pozitif beklentim hiç yoktu. 3 saat sonra test sonuçları e- nabız'a düştü, ikisi de pozitifti.

Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan aradı. Paniğe gerek olmadığını, dinamik sağlık sistemini anlatarak, devletin vatandaşının hizmetinde olduğunu söyledi.

Sonra İskender Gencer, ardından İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Akça telefon açtı. Yarım saat geçmedi, değerli arkadaşımız Dr. Gülten Şimşek ve arkadaşları filyasyon ekibi olarak eve geldiler. Benim ve kızım Zeynep'in testlerini aldılar. Şu andan itibaren karantinadasınız dediler. Şaka gibiydi. Gece yarısı test sonucum e-nabız' a düştü ve maalesef pozitifti.

Muğla ili Sağlık sisteminin amiral gemisi Eğitim Araştırma Hastanesi çok şükür vardı. Eski devlet hastanesinde bu pandemiyle karşılaşsak, perişan olur, sağlamları da hasta ederdik. Bu devasa yatırımda emeği olan herkesten Allah razı olsun.

10 günlük karantina sürecinde sağlık sektörünün aktörlerini gururla izledim. Hepsi çok ilgiliydi.

 Profesyoneldiler...

Yılın Öküzü

Bu arada ilginç anılar da olmadı değil. Bir yakınım aradı. Geçmiş olsun faslından sonra karantinada kaçıncı günde olduğumu sordu. 7. günde olduğumu söyleyince, bir arkadaşının karantinanın yedinci gününde fenalaştığını, kendisini arayarak helallik isteğini anlattı. Ben, ya öyle mi, vah vah derken, bir yandan da Hamle'nin Yılın En'leri yarışmasında "Yılın Öküzü" kategorisinde de birinciyi seçmemiz gerektiğinin düşünüyor, bu yakınımın ödülü kimseye bırakmayacağını tahmin ediyordum.

Dostlar Bir Başka

Karantina sürecinde durumu birkaç arkadaşım dışında kimseyle paylaşmadım. Sevgili Ağabeyim Yavuz Donat, Sabah'taki köşesinde yazınca artık gizleyemedim. Sağ olsun, sık sık aradı.

KGK Genel Başkanı dostum M. Ali Dim de çok aradı. Hatırımı sordu, takip etti. 

WhatsApp guruplarına bildirmedim. Muğla Ortak Akıl Birliği dönem başkanımız Özcan Özgür ve diğer sevgili dostlarım sıkıntımızı candan paylaştılar.

Ailem birlik-beraberlik içinde güzel bir sınav verdi. Çalışma arkadaşlarımın hepsi yüce gönüllüydü. Bayrağı dimdik tuttular. Onların hepsine covid testi yaptırdık. Şükür tümü negatifti.

Eğitim Araştırma Hastanesi

Bu dev sağlık yuvası, demin de dediğim gibi, ilimizin sağlıktaki Amiral Gemisi.

Yok merdivenleri çok, otoparkı yetersiz, kışın su bastı, asansörünün halatı koptu gibi eleştirilerin peşinde koşulurken, halkımızın bu hastane ile kavuştuğu müthiş konforu gözden kaçırmamalıyız.

Bugün Menteşe ilçesi, bu dev yatırım ile ilin sağlık merkezi olmuştur. Hatta Eğitim Araştırma Hastanesi hasta ve yakınlarının otoparkına bakınca çevre illerden çok sayıda aracı da görebiliyorsunuz. Burada önemli işler oluyor.

Pandemi geçsin, tüm eksiklerini gidererek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ni yakalayıp geçmek, amacımız olmalı.  Rahat başaracağımıza inanıyorum...

ÖNCEKİ yazı
SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft