Hüseyin Kocabıyık

Hüseyin Kocabıyık

GÖLGE ADAM
Hüseyin Kocabıyık ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İYİ Partili Mehmet Tosun siyasette ilgi görmeye devam ediyor

Eklenme : 6.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 894

Sevgili okurlarım, Mehmet Tosun ismi başta Konacık olmak üzere Bodrum yöresinde sevilen bir kişi olarak anılmakta. Yapmış olduğumuz araştırmada, sayın Tosun Konacık'ta iki dönem yani 10 yıl MHP'den Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş bu süre içinde sağ sol demeden tüm seçmenleri ile birlikte olmaya çalışmış. Belediye Başkanlığından ayrıldıktan sonra kendi işyeri olan Harita ve Kadastro Mühendisliği bürosunda güzel projeler yürüten

Mehmet Tosun, bırakın Muğla genelinde Türkiye genelinde isim sahibi olmuş bir değerdir.

MHP'den ayrılıp Meral Akşener'in kurmuş olduğu İYİ Parti'ye katılan Sayın tosun, Bodrum yöresinde daha fazla ilgi görmeye başlamış.

Sevgili okurlarım bu vesile ile Konacık'ın eski belediye Başkanı Mehmet Tosun'a önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan seçimlerde milletvekili olmasını isteyenlerin çoğunlukta olduğunu gördük. Mutlu bir aile reisi olan sayın Tosun, genç bir dinamik yapıya sahip olmasında mı bilinmez her gitmiş olduğu bölgede ilginin en büyüğünü görüyor. Sayın Tosun, aynı zamanda İYİ Parti Genel Merkezi'nin üst düzey yöneticisi olduğunu da belirtelim. 

Sevgili okurlarım yazımın başında da söylediğim gibi Konacık'ın saygın ailelerinden olan eski Belediye Başkanı Mehmet Tosu için bilhassa başta değişik sağ partiler olmak üzere İYİ Parti'den Belediye Başkanın olması konusunda ısrarcı olduklarını gördüğümüzü belirtir, sempatikliği ve efendiliği ile tanıdığımız eski Belediye Başkanı Mehmet Tosun'a iş hayatı ve siyasi hayatında başarılar dilerim. 

Mehmet Tosun'un özgeçmişi şöyle:

Mehmet Tosun, 1970 yılında Bodrum'un Mumcular Kemer Köyünde doğdu. İlkokulu Kemer Köyü İlkokulunda, ortaokulu Karaova Ortaokulunda, lise eğitimimi ise Milas Lisesinde tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Harita-Kadastro Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun oldu ve iyi derecede İngilizce bilmektedir. Okul yıllarından başlayarak mezuniyet sonrası kendisine ait mühendislik şirketi bünyesinde, Türkiye'nin pek çok bölgesinde Belediye, Karayolları ve İller Bankası gibi kurumların planlama, imar, kadastro ve altyapı projelerinde hizmet verdi. 2000 yılında Milliyetçi Hareket Partisinde aktif siyasete başlayan Mehmet Tosun, 2004 yerel seçimlerinde Konacık Belediye Başkanlığına aday oldu. Konacık Belediye Başkanlığı seçimini açık farkla kazanarak, iki dönem (10 yıl) boyunca Konacık Beldesinin bütün altyapısını tamamlamış Bodrum Yarımadasında örnek ve tercih edilir bir belde haline gelmesini sağlamıştır. Belediyecilik çalışmalarını insan odaklı ve katılımcı bir belediyecilik anlayışı ile sürdüren Mehmet Tosun kısa sürede konacakta yaşayan vatandaşların gönlünü fethetmiştir. Özellikle Konacık'ın planlı gelişmesi, kent estetiğine verdiği önem, altyapı ve arıtma tesisi yatırımlarında suyun geri kazanımı öngören çevreci yatırımlar yapması, çevre ve peyzaj düzenleme yatırımlarına verdiği önem, bölgede yer  alan Pedasa Antik kentindeki kazılara verdiği destek, başarılı restorasyon çalışmaları, bütçe oluşturma ve kullanımda uygulamış olduğu tasarruflar, sosyal belediyecilik alanındaki öne çıkan hizmetleri ile Bodrum Yarımadası ve Türkiye genelinde kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.6360 Sayılı Büyükşehir yasası kapsamında Konacık Belediyesi'nin kapanmasıyla, 2014 yılında tekrar Milliyetçi Hareket Partisi'nden Bodrum Belediye Başkanlığına aday olan Mehmet Tosun, girmiş olduğu seçimleri en yüksek 2. oyu alarak tamamladı. Seçimler sonrası kendisine ait harita mühendislik, planlama ve inşaat sektöründe tekrar iş hayatına devam etti. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Trafik Planlaması ve Uygulaması Anabilim Dalında ''Karayolu Kaza Kara Noktalarının Tespiti ve Çözüm Önerileri: Bodrum Yarımadası D-330 Devlet Kara yolu Örneği'' tez konusu ile yüksek lisans eğitimimi 2011 yılında tamamladı. 2017 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı bünyesindeki Mahalli İdareler ve Şehircilik Bölümünü bitirerek, ikinci yüksek lisans eğitimini tamamladı.

25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti'nin kuruluşu ile birlikte Milliyetçi Hareket Partisi'nden istifa edip, İYİ Parti'ye geçerek siyasi hayatını burada devam ettirdi. Partinin kuruluşundan itibaren İYİ Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevini 2019 yerel seçimlerine kadar devam ettirdi. İYİ Parti'nin Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak girdiği 2019 yerel seçimlerinde ise ittifak olmamasına rağmen %35 oranında oy alarak, Bodrum Yarımadası genelinde en yüksek oyu alan 2. Parti olarak seçimleri tamamladı. İYİ Parti'nin 2019 Ağustos ayı kongresi sonrası genel merkezde oluşturulan Kalkınma Politikaları Başkanlığı, Turizmden sorumlu başkan yardımcılığı görevine getirildi. Halen bu görevine devam etmektedir. Bodrum ve deniz sevdalısı olarak devam ettirdiği yaşamında kitap okumak, toprakla uğraşmak, klasik arazi araçlarıyla off-road ve doğa yürüyüşleri yapmak başlıca hobileri arasındadır. Amatör olarak gerçekleştirdiği dağcılık faaliyetleri kapsamında Rize Kaçkarlar ve Kayseri Erciyes dağlarında zirve tırmanışları mevcuttur. Öğretmen olan Eşi Nihan hanım ile mutlu bir aile yaşamı vardır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft