Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Engelleri Birlikte Aşalım

Eklenme : 13.05.2022 00:00:00
Görüntülenme: 522

Ülkemizde birçok kurum, kuruluş, meslek grubu ve toplumsal grupların özgülendiği gün ve haftalar bulunmaktadır. Bugün ve haftalar, ilgili kurum ve gurupların toplumda daha çok tanınması, algılanması, sorunlarının çözülmesi açısından bir farkındalık yaratılması anlamında önemlidir. Bugünlerde yapılan etkinliklere ilgili devlet kurumları ve sivil toplum örgütleri de ciddi destek vermektedir.

Ancak, bu grupları istismar eden kişilerin de bulunduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Özellikle de engellileri istismar eden kişi ya da kurumlara karşı başta devlet kurumları olmak üzere hepimize önemli görevler düşmektedir. Engellilerin istismarına hepimiz karşı çıkmalıyız.

En büyük nimet sağlıktır. Ancak, bazılarımız ya doğuştan ya da sonradan hastalık, kaza vs. sebeplerle engelli olabilmekteyiz. Bu nedenle de bugün sağlıklı da olsak da aslında her birimiz birer engelli adayıyız.

Tarihten bu yana farklı milletlerin engelliler ile ilgili farklı bakış açıları ve uygulamaları olmuştur. Milattan önce zihinsel engelli bireyler toplumsal kültür ve dini gerekçelerle oldukça kötü durumlar yaşamıştır. Eski Yunan'da zihinsel engelli bireyler öldürülmelerine kadar giden kötü muameleye muhatap kalmışlardır. Eski Roma'da ise bu bireyler birer eğlence malzemesi olarak görülmüşlerdir.

İslam dini ise zihinsel engelliliği bir hastalık olarak kabul etmiş, Peygamberimiz de her hastalığın tedavisinin bulunduğunu belirterek bu hastalığın da tedavi edilmesi gerektiğini tavsiye etmiştir.

Avrupa'da 1700'lü yıllarla beraber engellilerin lehine makaleler yazılmaya başlanmış ve engellilerin tedavisi için yeni çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Osmanlı da ise engellilerin tedavisine ilişkin hastaneler açılmıştır. Cumhuriyet ile beraber ise birçok modern hastane zihinsel ve fiziksel engellilerin tedavisi için hizmete girmiştir. Bugün de sadece belli bir engelin tedavisine yönelik birçok hastane başarılı şekilde hizmet vermektedir.

Ülkemizde halen birçok sivil toplum örgütü engelli bireylerin topluma kazandırılması, ihtiyaçlarının giderilmesi ve onlara pozitif ayrımcılık sağlanması amacı ile hizmet etmektedir.

Devletimiz ise sosyal devlet anlayışı ile engelli guruplara yönelik birçok çalışma yapmaktadır. Engellilere pozitif ayrımcılık yapılarak devlet kadrolarına alınması, engellilere maaş bağlanması gibi uygulamalar son yirmi yılda yapılan engellilere yönelik yapılan olumlu çalışmalardan bazılarıdır.

Bugün Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere bir kurum ve kuruluş engellilere yönelik hizmetler vermektedir. Yerel yönetimlerimiz de engelli ve yaşlılara yönelik özel birimleri ile çalışmalar yapmaktadır.

Toplumda hep birlikte yaşamaktayız. Hepimiz toplumun bir parçasıyız. Her bireyin birbirlerine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Önemli olan bu sorumluluklarımızın bilincinde olup engelleri birlikte aşabilmektir.

 

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft