Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla Sağlığına Önemli Yatırımlar

Eklenme : 5.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 890

İnsan hayatı doğum ve ölüm arasında geçer. İnsanlığın varoluşundan bu yana insanoğlu hem sağlıklı yaşamanın hem de uzun yaşamanın mücadelesini vermiştir. Hatta ölümsüzlük iksirini dahi aramıştır. Genel olarak tüm dinlerde sebepsiz olarak insan hayatına kastetmenin cezası ölüm olarak belirlenmiştir. Beşeri hukuk sistemlerinde ise insan öldürmenin cezası bazen ölüm ve bazen de öldürme en yüksek cezanın verildiği suç olarak kabul edilmiştir. Bugün insan hayatı anayasa ve kanunlarla korunmuştur.

Devletler antik çağlardan bu yana insan sağlığa önem vermişlerdir. Araştırmalar antik çağlarda bile tıbbi çalışmalar yapıldığını ve hatta eski Mısır'da ameliyat bile yapıldığını göstermektedir. Bugün de en son teknolojiler sağlık alanında kullanılmaktadır. Bu çalışmaların yegane amacı ise insanın daha uzun yaşamasını sağlamaktır.

Geçmişte dünyada, ciddi salgınlar ve buna bağlı toplu ölümler gerçekleşmiş olmasına rağmen Covit 19 salgınına kadar son yüzyıl da bir salgın ve toplu ölümler olmamıştır. Bunun en önemli sebebi ise aşının bulunmasıdır.

Dün, sadece bireysel bir anlam ifade eden insan sağlığı bugün toplumsal ve hatta devletler açısından milli güvenlik meselesi halini almıştır. Ülkeler insan ve toplum sağlığını korumak adına ciddi araştırmalar yapmakta ve bu bağlamda da Ar-Ge çalışmalarına önemli harcamalar yapmaktadırlar. Bugün, gelişmiş ülkeler bütçelerinde güvenlikten sonra en büyük payı sağlığa ayırmaktadırlar.

Ülkemizde, Ak Parti iktidarları döneminde sağlığa önemli yatırımlar yapılmıştır. Bugün ülke olarak küresel bazda yaşanan pandemiyi rahat atlattık ise bunun baş mimarı, "Bu yatırımlara ne gerek var diyen, muhalefete rağmen sağlık yatırımlarına devam eden" Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Muğla'ya da  bu dönemde bir çok sağlık yatırımları yapıldı. Bir çok ilçemize yeni hastaneler yapılırken, inşaatı devam eden Yatağan Devlet Hastanesi hizmete girme aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Seydikemer, Bodrum ve Marmaris Hastaneleri'nin ise inşaatı devam etmektedir. Bunun yanında Menteşe, Dalaman ve Fethiye'ye yapılacak yeni hastaneler ise 2022 yatırım programına alınmış bulunmaktadır. Yaşanan pandemi sonrası ciddi anlamda göç alan Muğla için sağlıkta şimdiden bu planlamanın yapılması son derece değerlidir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesi ise ilimiz için prestij bir hastane olmuştur. Daha önce, sabah otobüslerle İzmir'e giden hastalarımız artık Muğla'da tedavi olabilmektedir. Pandemi döneminde Muğla sağlığının lokomotifi olan üniversite hastanesi özellikle son dönemde Tüp Bebek, Kalp Merkezi ve Organ Nakli Merkezi ile sadece Muğla'ya değil bölgeye hitap eder bir duruma gelmiştir. Muğla'mızda ilk böbrek nakli de başarılı şekilde gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Kısacası, sağlık alanında yapılan, yapılmaya devam eden ve planlanan yatırımlarla Muğla'nın ve Muğlalıların sağlığı güvende diyebiliriz. Bize düşen ise emeği geçenlere teşekkür etmektir.

"Ulusların sağlığı, zenginliklerinden daha kıymetlidir."

Will Durant

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft