Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hayati Nizamoğlu

Eklenme : 18.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1105

Bu yazı 24.03.2011 tarihinde Hamle Gazetesi'nde yayınlanmıştır...

Bugünkü yazımızda, oğlum Hayati Nizamoğlu'nun, milletvekilliğine aday adayı olması dolayısıyla onun hakkında suallere muhatap olacağım.

Sual: Babası olarak bize Hayati'yi anlatır mısınız?

Cevap: Hayati'yi anlatmak İçin bugüne kadar yaşantısını İki bölüme ayırmak gerekir. Okul hayatı ve sonrası...

28.10.1960 günü dünyaya geldiğinde, önce dört yaşında olan ağabeyi H.İbrahim için, oğlum ağabey oldu artık küçük bir kardeşi var, ona sevecek yardım edecek diyerek mutluluğumuzu onu da dahil etmiştik. Ülkede 5 ay önce ihtilal olmuş ve bütün taşlar yerinden oynamış vaziyette idi. Adeta kasatura ile traş ediliyordu. Bu hengamede binlerce lira alacak ve stok mal cüzi bir borcu karşılamıyordu. Büyük emeklerle adeta tırnaklarımla kazıyarak yaptığım evi satmak zorunda kalmıştım. Bu sebepten başka mahallede, küçük bir ev inşa ederek oraya taşındık. Oradaki komşular, özellikle çocuklar toplu oyun imkanı buluyordu. Hayati'nin her oyunda organize edişi ve kendisini sevdirişi hep dikkatimi çekerdi. Onu çok başarılı bir öğretmen olan Zaliha Hoca'ya teslim etmiştik. Zeliha Hoca, Hayati'yi ilkokulu bitirince İzmir Bornova Anadolu Lisesine hazırladı. Muğla'da yapılan eleme sonunda 6 çocuk hak etmişti. Anadolu Lisesi imtihanı sonunda Muğlalı dört aday başarılı idi. Hayati, Anadolu Lisesi'nde iki yıl okudu. Orada arkadaş bulamadı, okulun zengin aile çocukları için daha uygun olduğunu düşündü ve bizden ısrarla Muğla'da devam etmek istediğini kabul ettirmiş oldu. O tarihlerde Hamle Gazetemiz çıkmaya başlamıştı. Fikirlerimiz yazılarımız sol örgütlerin işine gelmiyordu. Bu örgütlerden en zararlısı olan Töb-Der Hayati'nin peşini bırakmıyordu. Birçok olaydan sonra Fethiye'ye naklettik. Orada da Töb-Der bu defa okul hocalarına baskı yaptıkça bize rica ediyorlardı. Bu durumda Hayati'yi bir yakınımız Balıkesir Necati Bey Lisesi'nde Matematik Öğretmeni olan Ali Kalay vasıtası ile lisenin son sınıfının son aylarını orada okuyacaktı. İki ay normal gidiyordu, ne olduysa birden Töb-Der onu orada da buldu. Son bir ayını devam edemedi ama normal gibi bitirme imtihanlarını veriyordu. Bu durumda iken üniversite imtihanlarına girdi. Ankara Siyasi Bilimlere girebilecek derecede yüksek puan aldığı halde, Trabzon Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'ni tercih etmiştir.

Trabzon'da ortam bize uygun olunca, Hayati yöre hakkında devamlı belge niteliğinde yazılarını Hamle'ye ulaştırıyordu. Zihni Derin hakkındaki araştırma yazısı çok ilgi görmüştü. Biryandan gazetenin yazı işleri müdürü idi. Bu ilişki devam ederek mezun oldu. İşi zaten hazır gibiydi. Askerlikten önce evlenme konusu gündeme geldi. Bu arada askerliğini yedek subay olarak geldiğinde bir çocuklu aile idi. Matbaanın ilerde istikbal vaat ettiğini her halde düşündü ve matbaada kalmaya karar vermesi bizleri de fazlasıyla memnun etmiştir.

İkinci Bölüm: Hayati matbaada kalmaya karar verdikten sonra işlerin genişlemesi gerektiğinden, 8 yıllık öğretmen olan ağabeyini de matbaaya gelmesini sağladı, H.İbrahim de matbaaya çok yakın dururdu. Sıkıntılı günlerimizde maaşını alıp hemen gelirdi. İşçilerimizin maaşlarını hiç geciktirmezdik. İki kardeş çok güzel ahenk kurdular. Turistik bölgeler çoğaldıkça işler daha iyiye gidiyordu.

Belediye Başkanlığı Adaylığı: 1999 mahalli seçiminde Muğla Belediye seçiminde aday olmuştu. Bu adaylığı ağabeyi teşvik etmiştir. Sağda üç aday varken, sol tek adayla seçime giriyordu. Buna rağmen Anavatan Partisi'nden aday olan Hayati çok az bir fark ile ikinci olmuştu. Seçim propagandası sırasında Muğla'ya nelerin yapılması gerektiğini gazetelerden okuduğumuz zaman ne kadar doğruları dile getirdiğini anlıyoruz.

Muğla'ya onbin ev yapılması gerekiyor. Muğla içme suyu artık kuyulardan değil, akar pınarlardan getirilmesi gerekiyor. Muğla'ya acil olarak organize sanayi bölgesi ve en az ikibin işçi çalıştırabilecek sanayi getirilecektir. Üniversite tam teşekküllü olacak şekilde, belediyeden her türlü destek yapılmalıdır. Denizli yolu giderken sol tarafından SİT kalkmalı ve viranelik görüntüsü yerine üniversiteye hizmet verecek tesisler, iş yerleri yapılmalıdır.

Bugün daha sorumlu yerlere aday olan bir kişinin hayatı boyunca arzu ettiği hizmetlere imza atması ve her türlü sosyal görüşlerde elini hep taşın altına koyacağını inanıyorum. Biz ailecek her zaman her yerde önce vatan, önce millet diyerek yola çıkanlardanız. Bu yol bazen engebeli de olabiliyor. Fakat, azimle her zaman netice alınmıştır. Hayati'ye hayırlı ise nasip olur diye önce milletime onu bağışlıyorum.

 

 

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft