Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

Eklenme : 19.11.2020 00:11:00
Görüntülenme: 933

Devleti teşkil eden kuruluşlar; meclis, cumhurbaşkanı ve hükümet seçilerek gelir. Mil­let adına görevlidirler. Bir dönem sonra tekrar millete giderler, tekrar ya gelirler, ya gelmezler. Bunun adı millet egemenliğidir.

Bu seçimlerde kimler neden çok oy alırken, ötekiler az oy alarak hep muhalefet kalırlar. Ülkede yaşayan insanların ekseriyetini bir fikirde, azınlık olanlarında başka fikirde olduğu bilinir.

Azınlık olanlar kendilerini Atatürkçü kabul ederler ama hiçte alakaları yoktur. Her hareketleri ile Atatürk'ü dinsiz ve solcuymuş gibi onun adına, karşı taraftaki inançlı yüzde seksen çoğunluğa hakaret ederler. Onları küçük görürler.

Masum inançlılar daha ne gibi kullanılabilir bilemiyorum. Ömründe hiç camiye gelmeyen, hep inançlılara geri zekâlı, aptallar diye hakaret edenin cenazesini camide saygı gösteren bunlardır. Namazını da kılarak caminin dışında bekleyen fikirdaşlarına teslim edenlerdir. Bu hep böyle devam eder gider. Bu sessiz çoğunluğa nasıl hakaret edebilecekse hepsi yapılır. Mesela Muğla'da Nazım Hikmet heykelini ve parkını yapan bir belediye başkandır. Onun şimdi bakımını da yapan diğeridir. Bu hareketi, oy verenlerin hepsi hoş karşılıyor olamaz. Ordu mensuplarının da makul kabul edebileceğini inanmıyorum. Adalet mensupları, emniyet mensupları da bu kadar Atatürk fikir ve icraatına aykırılığı kabul edemezler. Buna nemelazım bana ne denilemez. Bu konu ile ilgili yazılanlara göz atalım.

Prof. İsmet Giritli

Nazım Hikmet ömrü boyunca Leninist görüş ve tezin sözcüsü ve şairi olmuştur. Zekeriya Sertelin'de anılarında beyan ettiği gibi biçimde serbest Nazım. Özde ise devrimcilik, yani Komünist ihtilalciliğinden ibarettir.

Gürbüz Azak

Aşırı solcu, romancı, yazar hatta bir ara. Tip'ten milletvekili seçilmiş ünlü yazar Çetin Altan'ın Nazım Hikmet'in Rusya'ya kaçışı sonrası neler yazdığını biliyor muydunuz? Sayın Altan öylesine öfkeli ki Nazım için (karaktersiz) diyor. Daha daha iradesiz, uşak, haysiyetsiz, şerefsiz diye bağırıyor. Yetmemiş canı cehenneme! Hıncıyla feryatlanıyor.

Nazım Hikmet Harbiye'den atılmıştır. Suçu genç subaylara komünistlik ve ihtilal, yani rejim ve Atatürk düşmanlığı aşılamak. Elimde birçok doküman var. Atatürk'ün hiç tasvip etmediği tip idi.

O, beni Lenin yarattı, benim vatanım Moskova'dır, derken Atatürk, komünizm bir afettir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir, diyordu. Bu vecize Ankara'nın, ülkenin, meydan, park ve anıtlarına yazılmıştı.

Ankara'da Güven Park'taki bu vecizeyi Atatürkçüyüm diyen bir belediye başkanı sildirdi. Bu mu Atatürkçülük? Bu mu Laikliğiniz?

Mayıs 2000 Sayı 113 Aylık Dergi Divanet'den:

Ata'nın din hakkındaki görüşlerinden pasajları okuyoruz.

Bir milleti millet yapan değerler vardır. O milletin geleceğini güven altına alabilmesi bu değerlere verdiği önemi ve bu değerlerin gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasına bağlıdır. Söz konusu değerlerin en önemlilerinden biriside hiç şüphesiz ki dindir. Din, bir fert ve toplum gerçeğidir. Tarih ve sosyal bilimler bu gerçeği ispatlamıştır. Din bir fert ve toplum gerçeği olarak ortaya çıkınca ister örgün eğitimde olsun, isterse yaygın eğitimde olsun, din eğitimi ve öğretimi önem kazanmaktadır. Fert ve toplumun problemlerine akılcı çözümler getirmek gerekir. Gelişmiş ve sosyal devlet olmanın gereği de budur. Eğer devlet bu problemlere çareler bulmaz, fert ve toplumun dinden kaynaklanan ihtiyaçlarını karşılamazsa fert, dolayısıyla toplum bu ihtiyaçlarını illegal yollardan karşılama çarelerini arar ve bulur. Biz istesekte istemesekte bu böyle olur.

Laik devlet dinlere kaşı tarafsızdır. Ancak bu tarafsızlık dine karşı olma ve ilgisiz kalmak anlamına gelmemelidir.

Büyük Atatürk, "Din gerekli bir kurumdur. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur."

Milletimizin dindar olması ve dini asliyesine uygun olarak öğrenmesi gerektiğini, "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum."

Dinin nereden ve nasıl öğrenileceğini, "Elbette her fert dinini, diyanetini öğrenecek bir yere muhtaçtır. Orası da mekteptir."

Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki, fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamaz ve alamamıştır.

İşte Atatürk, işte yüzde 85 saf Atatürkçü ayaktadır. Dini hakir görenlerin, Nazım hayranı olanların Atatürk ile hiç alakası olamaz.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft