İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Her Şeye Rağmen Umut Var

Eklenme : 27.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 382

Hayat sürprizlerle dolu. Beklemediğimiz anlarda beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Afetler, kazalar, kayıplar, yokluklar, hastalıklar, ölümler. Giden, sessizce çekip gidiyor; kalanlar ise bir şekilde hayatına devam ediyor. Dahası devam etmek zorundayız. Eskiler, böyle durumlarda "Ölenle ölünmüyor." derlerdi. Öyle de oluyor. Kalanlar için her zaman bir umut var hayata devam etmek için.

Diğer taraftan en karanlık anda, en sıkıntılı zamanlarda olmaz denilen şeyler oluveriyor; hiç beklenmedik bir anda, umudun tükendiği yerde bir kapı açılıveriyor insanın önünde.

Yılgınlık ve umutsuzluk, dünyadaki nefesi sayılı olan insana yakışmıyor. Pes etmek ve küsmek, telafisi olmayan bir hayatı yaşayan insana yakışmıyor.

İşte tam da bunun için bize, "En zor anında bile yarına umutla bakmak, yarınlarından umutlu olmak yaraşır insana. Çünkü yaşam; herkesin bir defa gelip geçeceği, telafisi ve tekrarı olmayan bir durak noktasıdır. Sanki bu istasyondan bir defa geçip gidecek, bir daha geri dönmeyecek bir tren gibidir fırsatlar." diye seslenen güzel kitabı sizlerle paylaşmak isterim.

Eğitimci ve yönetici olarak bir taraftan da yazmaya devam eden değerli dostum Alpaslan Demir'in "Yeniden Bismillah" isimli kitabı.

Demir, her şeye rağmen umut var; zorluklar karşısında yılmak, engellere takılıp kalmak, pes etmek, küsmek, isyan etmek yok diyor. "Yeniden Bismillah!" demek, yeni bir başlangıca ve umuda kapı aralamaktır diyor. Ve şöyle devam ediyor:

"Tren istasyona uğrar, yolcularını alır ve gider. Eğer o treni kaçıranların, ardından gelecek başka bir trenin varlığına ya da gidecekleri yere kendilerini ulaştıracak başka bir yolun varlığına dair inancı, bilgisi ve kendilerini o gardan çıkaracak bir çabaları yoksa oldukları yerde kalakalırlar. Çaresizce beklemeye devam ederler. Ama bu bekleyiş nafiledir.

İşte insanın daraldığı, bunaldığı, sırtındaki ağır yüklerden belinin büküldüğü, tükendiği bir anda 'Yeniden Bismillah!' diyerek yeni bir başlangıç yapması, kendine yeni umut kapıları açması, yaralarını tamir ederek ayağa kalkması önemlidir.

Çünkü insan; kıymetli bir yolcudur. İnsana durmak değil, 'Yeniden Bismillah!' diyerek ayağa kalkmak ve umudun peşine takılmak yakışır. Yola düşmek, hedefine doğru yol almak yakışır."

Çünkü yol kısa, yolculuk keyifli, yol arkadaşları değerli.

Korkuları yenmek, düştüğümüz yerden kalkmak, her güçlükle beraber bir kolaylık olduğuna inanmak, yeni bir başlangıç yapmak ve krizleri fırsata dönüştürmek gerekiyor.

Affetmek, belimizi büken gereksiz yüklerden ve keşke'lerden kurtulmak, yaralarını sarmak, ilişkileri tamir etmek gerekiyor.

İnşirah suresinde verilen, "Senin kalbini açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?" ikazıyla kendimize gelip yeniden işe koyulmak gerekiyor. "Yeniden Bismillah" demek gerekiyor.

Aynı zamanda öykü kitapları da bulunan Alpaslan Demir'in kaleme aldığı Umut, Zemheri, Uyanmak İstemiyorum isimli hikâyeleri ile Simyacı'dan alınan Beni Hayatta Tutan Mekke'dir isimli hikâye kitaba ayrı bir güzellik katıyor.

"Yeniden Bismillah"tan bir bölümle bitirelim:

"İnanıyoruz ki;

Her güçlüğün ardında bir kolaylık, her darlığın ardında bir genişlik var.

Her hüznün gölgesinde bir mutluluk, her acının devamında bir sevinç var.

Belimizi büken her yükün yanında yüreğimizi hafifleten bir müjde, her eksiltmenin devamında bir arttırma var.

Her kötü sözün yanında bir iltifat, her çaresizliğin yanında sürpriz bir çıkış var.

Her kaybın yanında bir kazanç, düşen her kolun yanında uzanan bir el var.

Tükenen her umudun yanında bir "Sesimi duyan var mı?" haykırışı, umutsuzca bekleyişin sonunda gözleri kamaştıran bir hayat ışığı var.

Ve inanıyoruz ki;

Bugün bizi dikenlere saran hayat, yarın mutlaka gülünü de bize koklatacaktır."

27.10.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft