Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla Tarımı İçin Koordinasyon Zamanı

Eklenme : 18.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 527

Tarım, ürün elde etmek için toprağı ekip biçme ve hayvancılık faaliyeti olarak tanımlanır. Tarım insanlığın yaratılışı ile beraber başlayan bir uğraştır. Zira, insanların yaşayabilmesi için beslenmeye, beslenmeleri için gıdaya, gıda için de tarıma ihtiyacı vardır.

Özellikle tüm dünyayı etkileyen pandemi ile insan/toplum alışkanlıkları ve tercihleri değişikliğe uğramıştır. Kırsal ve toprak yeniden önem kazanmaya başlamıştır.

Muğla'da; Seydikemer ve Fethiye'de seracılık, Dalaman'da limon ve seracılık, Ortaca'da limon ve seracılık, Köyceğiz'de bal ve naranciye, Ula'da bal ve susam, Datça'da bal ve badem, Menteşe'de zeytin, bal ve tütün, Yatağan'da zeytin ve tütün, Milas'ta tarla balıkçılığı, zeytin ve bal, Kavaklıdere'de ceviz, Marmaris de bal ve Bodrum'da da mandalina yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır.

Aslında bu ürünlerin üretiminin yanında markalaşmaları da önemlidir. Son zamanlarda Muğla'daki ticaret odaları markalaşma ve coğrafi işaret almak noktasında başarılı çalışmalar yaptılar. Ancak, bunun devam etmesi gerekmektedir.

Muğla iklim olarak tarıma oldukça müsait olmasına rağmen, coğrafi, fiziki ve sulama imkanları açısından bazı bölgelerinde halen sıkıntılar çekmektedir. Ancak, Muğla'nın tarımındaki en büyük sorunu ise özellikle son zamanlarda artan nüfus ve bunun da beraberinde getirdiği tarım alanlarının yerleşime açılmasıdır. Tarım alanlarının korunması anlamında daha ciddi yasal tedbirlerin getirilmesi ise zorunludur.

Türk toplumu olarak geleneklerimize çok bağlıyız. Bu geleneksellik tarımda da devam etmekte ve alternatif tarım ürünlerini denemekte zorlanmaktayız. Kurumlarımızın çiftçilerimizi alternatif ürünlere yönlendirme çabaları ise devam etmektedir. Gerek tarım arazisi ve gerekse büyük/geniş tarım arazisi açısından sıkıntısı bulunan Muğla tarımının, katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi zorunludur.

İşte bu noktada, girişimcilerimizin katma değeri yüksek alternatif ürünler ile ilgili olarak çiftçimize örnek olması gerekmektedir. Basından takip ettiğimiz üzere son zamanlarda bazı girişimcilerimiz Seydikemer ve Milas'taki seralarında geleneksel üretime alternatif olarak muz üreticiliğine başlamış bulunmaktadırlar. Vali Hanım Çileği olarak adlandırılan ve Kavaklıdere'de üretimine başlanılan çilek üretimi de başarılı olmuş bulunmaktadır. Bu bağlamda muz ve çilekle başlayan alternatif ürünlerin yaygınlaştırılması ve başkaca ürünlerle de devam ettirilmesi gerekmektedir.

Aslında Muğla tarımı için oldukça şanslı bir dönemdeyiz. Zira, Muğla'da, çok dinamik ve heyecanlı bir Tarım İl Müdürümüz ile tecrübeli ve çalışkan bir DSİ Şube Müdürümüz var.

DSİ, Muğla'da uzun yıllar sadece kış aylarındaki sel baskınlarında sulama kanallarının açılması için müracaat edilen bir kurum durumundaydı. Ancak, özellikle Sayın Veysel Eroğlu'nun bakanlığı döneminde başlatılan sulama hamlesinden Muğla'da yararlanmış ve sulama amaçlı barajların yanı sıra kırsal bölgelere de sulama amaçlı birçok gölet yapılmıştır. Halen yapımı devam eden, proje aşamasında ve planlama aşamasında bulunan birçok da gölet bulunmaktadır. Özellikle kırsal bölgelere yapılan göletler ile kırsalda sulu tarıma geçilirken aynı zamanda kırsalın şehre göçü de engellemektedir. Bu bağlamda, kırsala yapılan sulama göletlerinin tarıma katkısı yanında sosyal bir yanı da bulunmaktadır. Esasen, bu projelerin gerek hazırlanması ve gerekse takibinde DSİ Şube Müdürümüz Sayın Mehmet İskender'in çok büyük emek ve gayretleri olmuş ve olmaktadır.

Aslında, göletlerdeki suyun toprakla buluşması kadar bu suların nasıl bir ürünü sulayacağı önemlidir. Maalesef ilimizde yapılan bazı sulama göletlerinden maksimum düzeyde fayda sağlanamamaktadır. Oysa, bu göletlerin suyunun katma değeri yüksek ürünlerle buluşması gerekmektedir.

İşte bu noktada Tarım İl Müdürümüz Sayın Barış Saylak'ın devreye girmesi gerekmektedir. Tarım İl Müdürlüğü öncülüğünde, ilgili ziraat odaları ve diğer paydaş kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışma yapılarak özellikle de sulanabilen topraklardan maksimum verimin alınabilmesi için bölge bazlı katma değeri yüksek ürünlerin ekiminin yapılması için çalışmalar yapılması zorunludur.

Belki bu noktada bir ya da birden çok mahalleyi içine alan bir kooperatifleşme hamlesi de ön plana çıkartılabilir.

Ben şahsen, DSİ Şube Müdürümüz Sayın Mehmet İskender ile Tarım İl Müdürümüz Sayın Barış Saylak'ın öncülüğünde kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun Muğla tarımına çok şey kazandıracağına inanıyorum.

Gelecek tarımdadır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft