Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği

Eklenme : 15.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 553

Yöresel şenlik ve festivaller dünyanın birçok yerinde yapılmaktadır. Hatta bazı festival ve şenliklerin geçmişi yüzyılları bulmaktadır. Bu şenlik ve festivaller hem yörenin ve yöresel ürünlerin tanıtılması hem de yöre insanının sosyal ihtiyaçlarının karşılanması anlamında önemli bir görev üstlenmektedir.

Göç veren yörelerdeki şenliklerde ise uzaktan yakından tüm yöre insanı yılın belli gününde bir araya gelmektedirler. Böylece bir hasret gidermede olmaktadır.

Aslında her şey bir amaç için yapılmalıdır. Her şeyin bir amacı olmalıdır. Bir şeyi yapmış olmak için yapılan işlerden bir sonuç almak ise mümkün değildir.

Muğla'da da uzun zaman Muğla Belediyesi tarafından yapılan kültür şenlikleri, 2019 yılından sonra da Menteşe Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile de yapılan şenlik gelenekselleşmiş bir şenlik olarak kabul edilmelidir.

Menteşe Belediye Meclisi Üyeliğim sırasında birçok kez yapılan şenliğin adı ve içeriği ile ilgili önerilerimiz olmasına rağmen bu konuda belediyeyi ikna etmekte başarılı olduğumuz söylenemez.

Menteşe Kültür Şenliği istenilen düzeyde şehre katkı sunamamaktadır. Oysa, diğer bazı yörelerde yapılan şenliklerde yöresel ürünler ön plana çıkartılarak ürünün tanıtımı yapıldığı gibi şehrin tanıtımı noktasında da başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Menteşe, özellikle Yerkesik yöresinde yetişen çam balı ile ön plana çıkmış ve tanınmış bir ilçemizdir. Menteşe ilçesi Türkiye Çam Balı üretiminin önemli bir bölümünün de yapıldığı bir ilçemizdir. Bu sebeple de Menteşe Belediyesi tarafından yapılan şenliğin Muğla Arıcılar Birliği ile de işbirliği yapılarak "Menteşe Kültür, Sanat ve Çam Balı Şenliği/Festivali" olarak yapılması daha faydalı olacak ve şehre katkısı daha fazla olacaktır.

Ancak, bu güne kadar yapılan tüm önerilere rağmen Menteşe Belediyesi şenliğin adında bir değişiklik yapmadığı gibi şenlik kapsamında da çam balının tanıtımı noktasında bir adım atmadı.

Bunun yanında, Karabağlar Yaylasında yetişen Yayla Kavunu da Menteşe bölgesinin çok özel tarımsal ürünlerinden birisidir. Her ne kadar her yıl şenlik kapsamında "Kavun" yarışması yapılmasına rağmen şenliğin, yayla kavununun tanıtımı bakımından ciddi bir faydası olduğunu söylemek mümkün değildir.

Menteşe ilçesi sınırlarında olan bugüne kadar birçok kez gündeme gelmesine rağmen istenilen ilgili göremeyen Özlüce Mahallesinde bulunan Fosil Alanının yine şenlik kapsamında tanıtımı yapılabilirdi.

Ancak, Menteşe Kültür Sanat Şenliğinde ne yöresel çam balı ve kavunun ne de Özlüce Fosil Alanının tanıtımı yeterince yapılamadı.

Festival ve şenlikler yörenin her kesiminin katıldığı organizasyonlar olmalıdır. Herkesin ve her kesimin ortak paydası olmalıdır. Ancak, Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında düzenlenen konserde siyasi içerikli mesajlar verilmesi ise en basit ifadesi ile şık olmamıştır.

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği, şenlik kapsamında gelen sanatçılar ile değil yöremiz için sağladığı katkılarla anılmalıdır.

"Başarının sırrı, amaca sadakattir"

Benjamin Disraeli

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft