Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Yerel Yönetimler Üretime Daha Çok Destek Vermeli

Eklenme : 4.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 377

İnsanların hayatta kalabilmeleri için yeme ve içme ihtiyaçlarını makul düzeyde karşılamaları gerekmektedir. Bu nedenle de insanların yemek ihtiyacının karşılanabilmesi için üretim zorunludur.

Üretim, tarih boyunca toplumların ve devletlerin hep birinci önceliği olmasına rağmen zamanla siyasal ve toplumsal gelişmeler sebebi ile üretim sadece birincil sorun değil aynı zamanda stratejik ve bir güvenlik sorunu halini de almıştır.

Aşırı şehirleşmenin üretime ve tüketime yönelik etkilerinin yanı sıra özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi de üretimin insanlık için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu nedenle de pandemi ile beraber tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarıma ilgi artmıştır.

Türkiye'de birçok yerel yönetim üretime katkı sağlamak adına yeni projeler hayata geçirmekte ve çiftçiye destek olmaktadır. Artık, belediyecilik de üretime ve üreticiye destek önemli bir görev alanı olarak kabul edilmektedir. Muğla'daki yerel yönetimlerin de bu yönde çalışmaları bulunmakta ise de bu çalışmaların yeterli düzeyde olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir.

Muğla, iklimi ile bir üretim merkezi iken turistik ilçeleri ile de önemli bir tüketim merkezi durumundadır. Pazara yakın olması ve pazarlama sorunu bulunmaması ise üreticiye önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bu bağlamda yerel yönetimlerimizin hem vatandaşlarımızı üretime teşvik etmesi hem de desteklemesi gerekmektedir. Geçmiş dönem valimiz sayın Esengül Civelek'in başlatmış olduğu Vali Hanım Çileği projesi ilimizde önemli bir başarı sağlamıştır. Ancak, bu projenin başkaca projelerle de desteklenmesi gerekmektedir.

Geçen hafta Cuma günü milletvekillerimiz ve teşkilatımızla Yatağan'da DSİ'nin temel atma programına katıldıktan sonra Bencik Mahallemizden Mustafa Dere isimli bir arkadaşımızın çilek serasını ziyaret ettik. Mustafa Dere, ciddi miktarda üretim yaptığını, ürünlerini ağırlıklı olarak Bodrum'da pazarladığını ve aynı bölgede başkaca seralarda da üretim yapıldığını söyledi. DSİ tarafından yapılan gölet ve sulama projeleri ile Yatağan tarımı gelişmektedir.

Yatağan bölgesi, gerek çilek üretimi ve gerekse başkaca ürünler bağlamında bir tarımsal üretim merkezi olmakla birlikte kırsal/agro turizm bağlamında da bir destinasyon olarak düşünülebilir.

Seçildiği günden bugüne, Yatağan'da çok önemli projelere imza atan Belediye Başkanımız Mustafa Toksöz'ün bu ve buna benzer projelerle de Yatağan'ın geleceğine imza atacağına inanıyorum.

"Üretimin sürekliliğini tüketim sağlar"

Nail Kaplan

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft