Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Yatağan'da İsmet İnönü Bulvarı meselesi...

Eklenme : 30.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1044

Önce AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, partisinin Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin ile birlikte "Karayolları Bölge Müdürümüz Yatağan'da incelemelerde bulundu" başlıklı paylaşım yaptı.

Paylaşıma göre, Yatağan İnönü Bulvarı'nda yapılan yol çalışması kapsamında yaşanan sıkıntıların Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve Yatağan esnafı tarafından kendisine anlatılması sonucu Milletvekili Gökcan anlatılanları göreve yeni başlayan Karayolları İzmir Bölge Müdürü Murat Gönenli'ye aktarmış.

O da geçen hafta sonu kalkıp Yatağan'a gelmiş. Sorunları muhataplarından yerinde dinlemiş, incelemelerde bulunmuş. Bu sırada Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve MUTSO Başkanı Mustafa Ercan yokmuş. Ee bölge müdürü böyle çat kapı gelirse, böyle olur...

Neyse Milletvekili Gökcan'da paylaşımında "Karayolları İzmir Bölge Müdürümüz Murat Gönenli ve ekibine teşekkür ediyorum. Muğla'mız için çalışmaya devam ediyoruz." demiş.

Ne güzel.. Muğla için çalışan herkesten Allah razı olsun...

xx           xx           xx

Gazeteci kökenli danışmanı da olmasına rağmen Milletvekili Gökcan'ın mesajında detaylar yoktu..! Belediyeyi arar oradan alırım derken detaylar aynı gün (geçen Salı) e-posta ile Muğla Sanayi ve Ticaret Odası'ndan (MUTSO) geldi.

MUTSO açıklamasında, Karayolları Bölge Müdürü Murat Gönenli ve beraberindeki heyetin 24 Ekim Cumartesi günü geldiği kaydedilmiş. Bu bilgilendirme için neden üç gün, 24 Ekim beklendi?!

İncelemeler esnasında MUTSO adına Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Meclis Başkan Yardımcı Miraç Cin ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Can hazır bulunmuş.

Yapılan açıklamada MUTSO Başkanı Mustafa Ercan'a değil de MUTSO Meclis Başkanı Koray Özcan'a ait olmalı.. Yatağan şanslı, Meclis Başkanı Ula'dan olsaydı Akyaka Kavşağı için; Menteşe'den olsaydı Eğitim Araştırma Hastanesi sapağı ve oradaki üst geçitler yanında yeni Menteşe Garı sapağı yapılırken de Karayolları Bölge Müdürü çağrılabilirdi...

Sanki Yatağan'ın şansı Menteşe'nin, Ula'nın şanssızlığı!

xx           xx           xx

MUTSO'dan yapılan açıklamaya "Yatağan İnönü Bulvarı'ndaki üyelerin talepleri aktarıldı" başlığı atılmış. İşin püf noktası bu olmalı... Menteşe'deki, Ula'daki MUTSO Üyeleri sorunları, talepleri MUTSO Yönetimi'ne iletmemiş olmalılar diyeceğim, ama diyemiyorum.

Çünkü ne Akyaka Kavşağı'nda, ne Devrant'ta, ne de Menteşe Çevre Yolunda MUTSO Üyesi yok.

Valla ben şehrimi çok seviyorum. Başka yerde asla yapamam...

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ortaca ve Dalaman'da "Prestij Cadde ve kaldırımlar" yaparken sorunlar, şikayetler yaşanmıştı. Hala Ortaca da yaşandığını söyleyenler var. Her iki ilçede de MUTSO Üyeleri var, ama talihsizlik işte Meclis Başkanları yok..!

Mesela Yusuf Kayacık Meclis Başkanı olsaydı, yöresel ürünlerin tanıtım ve satışının yapıldığı "Zeytinpark" Yatağan'da değil, Ula'da yapılırdı.

MUTSO Başkanı ve MUTSO Meclis Başkanı seçilirken ilçeler bunlara dikkat etmeli.

MUTSO Zeytinpark Muğla-Yatağan-Aydın kavşağında alt geçidin karşısında yapılmış. Karayolları bakalım İnönü Bulvarı düzenlemesi sırasında Zeytinpark'ın görünür kılınmasını sağlar mı?..

xx           xx           xx

MUTSO'nun "Yatağan İnönü Bulvarında yapılan yol çalışması kapsamında, İnönü Bulvarında faaliyet gösteren Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) üyelerinden talep ve şikâyetler geldiği" belirtilen yazılı açıklamasında şu bilgiler yeraldı:

"Bu kapsamda çalışma yürüten MUTSO Heyeti, İnönü Bulvarı için Muğla Milletvekili Sayın Yelda Erol Gökcan'ın aracılığıyla Karayolları Bölge Müdürlüğünü Yatağan'a davet etti. 24 Ekim Cumartesi günü Karayolları Bölge Müdürü Murat Gönenli ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği ziyarette İnönü Bulvarı üzerinde incelemelerde bulunuldu. İncelemeler esnasında Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Tuna, Yatağan Belediyesi İmar Müdürü Meral Aktan, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi Başkanı Süleyman Can, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Yardımcısı Erdinç Delibaş ile AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar hazır bulundu."

Bölge Müdürü Gönenli'ye yeni görevinde başarılar dileyen MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Yatağanlıların uzun zamandır heyecanla İnönü Bulvarı yenilenme projesinin başlamasını beklediklerini ve başlamasından da mutluluk duyduklarını belirtirken, ancak bulvar üzerinde faaliyet gösteren esnafa ve üyelerine; Projenin başlamasından önce yeterince anlatılmadığını, görüşlerinin alınmadığını ve bu yüzden serzenişler olduğunu dile getirmiş...

xx       xx       xx                          

MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan Yatağan'daki üyelerden kendilerine ulaşan sorun ve talepleri anlatırken "İnönü Bulvarı projesi ile ticarete katkı sağlanacağı düşüncesi; bağlayıcı yolların kısmen kaldırılmasıyla ticareti olumsuz etkileyeceği endişesine dönüşmüştür." diyerek özetle şu ifadelerde bulunmuş:

"Uygulama ile bazı binaların otoparklarına ve bazı işyerlerinin önüne ulaşım zorlaşmış, mal indirip bindirmede zorlukların yaşanacağı ifade edilmektedir. Yatağan'ın girişinde yapılan yan yol uygulamasının bulvar boyunca devam etmesi halinde bu tip sorunların ortadan kalkacağı fikri hâkimdir. Kavşakların, eski halinde mevcut yerlerini koruması talep edilmektedir. Özellikle Yatağan'dan Muğla çıkışı yönünde kalan iş yerlerinin yolun bazı noktalarında 1.5 metre aşağıda kalma olasılığından kot farkının önüne geçilmesi gerekmektedir. Yaya geçitlerinin olmaması ciddi can güvenliği kaybına yol açacaktır."

Açıklamaya göre, talepleri dinleyen Bölge Müdürü Murat Gönenli bulvarın Yatağan'dan Muğla çıkışı yönündeki kot farkının yarattığı olumsuzluğun gözden geçirilerek düzeltme yapılabilme durumunu inceleyeceklerini belirtirken, "Yan yol uygulamasının bulvarın tamamında mümkün olamayacağını" ifade ederek, yeni oluşturulan kavşak ve durakların ise Yatağan Belediyesi'nin talebi ile projelendirildiğini anlatmış. Gönenli, yaya geçişi ve güvenliğinin de kendileri için son derece önemli olduğunu, bu konuda gereken tedbir ve çalışmayı yaptıklarını çalışmalar tamamlanınca bulvarın çok güzel olacağını kaydetmiş.

xx       xx       xx

Görünen o ki, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'ün seçimlerdeki vaatlerinin başında gelen İnönü Bulvarı yenilenmesi olayı başını epey ağrıtacak. Bir kere Bölge Müdürü Gönenli her ne kadar "yeni oluşturulan kavşak ve durakların Yatağan Belediyesi'nin talebi ile projelendirildiğini" anlatmış olsa bile Yatağanlılar da bulvar yenileme projesinde AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin'in etkili olduğu kanısı çok yaygın...

Bu "kanı" ortadan kaldırılamazsa; her ne kadar önemli vaatlerin başında gelen "yeni pazar" için yer aranıyor; Gençlik Merkezi ihalesi yapılmış ve Muğla il merkezine yerel yönetimlerce bir tek kapalı düğün salonu yapılamazken Yatağan'ın 39 mahalleden 28'ine gelinin soyunma yerinden engelli tuvaletine kadar düşünülmüş düğün salonu yapılmış ve eski beldelerle tüm mahallelere 44 mobese takılmış olsa da TURMAK'ın arka taraflarında düşünülen şehirler arası garajın Büyükşehir Belediyesi tarafından seçimlerden önce yapılmaması ve buna bağlı olarak mevcut garajın yerinde Cumhuriyet Meydanı gerçekleştirilemezse Başkan Toksöz için bir dönem daha başkanlık sıkıntıya girebilir...

xx       xx       xx

İki geliş, iki gidişli Yatağan İnönü Bulvarı yenilemesi en çok "trafik kazalarının engellenmesi, can güvenliğinin sağlanması" için yapılıyor. Bu gerçekten Koray Özcan'ın dediği gibi Yatağanlının bir özlemi... Bulvarın yanlarında bisiklet yolu ve yürüyüş yolu da düşünülmüş olmasına rağmen ise ceplere ve duraklara, yaya geçitlerinin olmamasına, kot farklarına tepki gösteriliyor. Belediye çevrelerinde de can güvenliğinin "asansörlü, yürüyen merdivenli üst geçitlerle" çözüleceği anlatılıyor...

Sıkıntılı.. Bu konuda ikna edilmesi zor görünen Yatağanlı "Madem üst geçit yapılacaktı, bu yol neden yenileniyor? Asansörlü üst geçit şimdi de yapılırdı.." diye tepki gösteriyor.

Olayın "siyasi" yanına bakılırsa da AK Parti'de Başkan Toksöz'ün alternatifi olarak İlçe Başkanı Ali Tekin gösterilirken, sanki Koray Özcan'da CHP'den başkan adaylığına hazırlanıyor...

Benim anlayamadığım; MUTSO Meclis Başkanı Özcan'ın AK Parti Milletvekili Gökcan'a ricasıyla Yatağan'a bölge müdürü getirilirken, AK Parti İlçe Başkanı Tekin ve Belediye Başkanı Toksöz'ün ricası ile getirilemiyor mu?

Hayırlısı...

--------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Dil, vücut dediğimiz geminin dümenidir. -Thomas Fuller

ÇİVİ

Arkadaşım "Türkiye'de doların tek rakibi Göcek Tüneli; Dolar 8,32 ?, Göcek Tüneli 10 ?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft