Ümit Karaaslan mı, Dr. Ali Arslan mı, yoksa…

Bu haber 27 Ağustos 2019 - 0:51 'de eklendi ve 2.107 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dün CHP‘yi mercek altına almaya çalıştık.

AK Parti‘yi Bayram‘dan beri Muğla‘da Okluk Koyu‘nda olan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ele aldık. Tabi o günden bugüne Muğla AK Parti‘de önemli gelişmeler yaşandı. O gelişmeleri hafta sonunda Cumartesi günü paylaştık. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın talimatıyla AK Partili Belediye Başkanları‘nın bakanlarla Ankara zirvesinde buluşmaları sağlandı.

Bu Muğla için gerçekten önemli bir kilometre taşı. İnşallah belediye başkanları ilçeleri, milletvekilleri ve AK Parti teşkilatları Muğla için bu tarihi gelişmeyi iyi değerlendirmişlerdir.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin geçen hafta yaşananların “siyasi parsasını” toplamaya, puan devşirmeye çalıştığını söyleyenler olurken, O ise dün bir basın toplantısı düzenleyerek, olanı biteni kendi penceresinden anlattı. Bu konuda düşüncelerimizi ayrıca paylaşırız.

Peki Mete parsa toplayabidi mi derseniz, AK Partililer bilir. Taktir onların ve Ankara’nın…

xx      xx      xx

CHP‘de parsa toplayan yok.

Toplanacak parsa da yok!

Zaten CHP’de kongrelere gidilirken AK Parti’deki heyecan, çekişme ve hatta aday bile yok…

CHP’nin giderek AK Parti’ye benzediği” öne sürülüyor ya, işte bu yüzden de beni bi gülmek alıyor…

Daha öncede belirttim şu günlerde Muğla AK Parti‘de en az 5 il başkanı adayı var.

Muğla CHP‘de İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘ndan başka aday yok! O da henüz adaylığını açıklamış değil…

Ki bu o kadar da kolay değil… Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün vize verirse, gider ilçe başkanları ile belediye başkanlarının imzalarını toplar ve adaylığını açıklar.

Bunun böyle olup olmadığını önümüzdeki günlerde hepberaber görecceğiz.

Belki de ben yanılıyorumdur. Ayrıca yanılmış olmayı da isterim…

xx      xx      xx

Tabi il başkanının seçim takvimini açıklamak için Başkan Gürün‘ün onayını alması gerekmiyor.

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu kongrelerin önümüzdeki Eylül ayı sonu itibariyle başlayacağını açıkladı. Mustafa İnci‘nin haber sitesinde gördüm. Zeybekoğlu sadece oraya açıklama yapmış da olabilir, bilmiyorum…

Haber şöyleydi:

Zeybekoğlu, ilçe kongrelerine ilişkin takvimin Nevşehir’de gerçekleştirilen il başkanları toplantısında karara bağlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: ‘Parti olarak kongrelerimizi 2 yılda bir gerçekleştiriyoruz. Bilindiği gibi genel merkezin bu süreci 1 yıl uzatma hakkı var. Nevşehir’de gerçekleştirilen il başkanları toplantısında ilçe kongrelerinin Eylül ayı sonunda başlaması için karar alındı. Buna göre ilk önce delege seçimleri gerçekleştirilecek. 13 ilçe kongresinin ardından il kongresi yapılacak ve bu süreç Şubat ya da Mart ayında yapılması planlanan kurultay ile sona erecek’ dedi

xx      xx      xx

CHP, Muğla‘da bugüne kadar yaşanmadık biçimde ikiye bölünmüş durumda.

Dün belirttik. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kongrelere tek liste ile gidilmesini istiyor ve bunu “küskünler” yaratılmasını engellemek ve “uzlaşma” sağlanması için istediğini söylüyor.

Oysa Muğla‘da küskünler yaratılmasını engellemek için tek liste ile kongreye gitmeye de gerek yok.

2014 Yerel Seçimlerinde başlayan kıgınlıklar, 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde kim ne derse desin partinin yarısının küstürüldüğü bir zirveye ulaştı. Kim haklı kim haksız diye de bakmaya gerek yok…

Ki kimse de “Gidenler neden gidiyor, döndürülebilir mi?” diye sormadı… Tersine “Gitsinler..” denildi. Gidenler kadar partide kalıp, sessizlik içinde olup bitenleri izleyenler de var… Şimdi de kongrelerin arifesinde kimsenin “gelsinler” dediği yok!

Geride kalan egemenler statükoyu, “mutlu azınlık” keyfini sürdürmek için kongreleri “dikensiz gül bahçesinde” gerçekleştirmek istiyorlar.

Aslında CHP‘nin bu kongreler sürecinde gidenlerle, gönderdikleriyle ve içeride kalan uzantılarıyla “uzlaşmak” zorunda olduğu da ortada. Bunu görenler “Yoksa büyükşehir seçiminde alınan yüzde 36’nın yüzde 20’lere indiğini görmekle karşı karşıya kalabiliriz.” diyorlar, ama onlar seslerini duyurabilecek kadar güçlü değiller…

xx      xx      xx

Tabi gelinen noktada söylenecek söz belli;

Onlar, gidenler ve içeride kalanlar Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihanet ettiler. Kalanlarda gitsin…

Onların gitmesine neden olanların hiç mi suçu yok?

En önemlisi “CHP’de 31 Mart Yerel Seçimleri için ön seçim yapılsaydı giden olur muydu? CHP Muğla’da Büyükşehir’de yüzde 36’ya geriler miydi?”… Hiç kimse bu soruyu sormuyor.

Soranlara da “Ama onlar kariyerist davrandılar. Siyasi menfaatlerini parti menfaatlerinin önünde tuttular” diye yanıt vermeye kalkıyorlar.

Oysa herkes İYİ Parti olmamış, HDP oyları son anda gelmemiş olsa Milas’ın da, Marmaris’in de, Bodrum’un da ve hatta Büyükşehir’in de el değiştirmiş olacağını biliyor!

Ali Acar‘a Marmaris‘te, Hasan Karaçelik‘e Ortaca‘da, Nazmi Ünoğlu ve Salih Erbay‘a Köyceğiz‘de, Haşmet Işık‘a Yatağan‘a “kırmızı kart” gösterirken, bunun “makul ve mantıklı gerekçesini” ortaya koymazsanız; üstüne ön seçim de yapmazsanız giderler? Kim gitmez?

xx      xx      xx

Bugün CHP Marmaris İlçe Başkanı Fatma Çimen‘in, Yatağan‘da Haşmet Işık yerine aday gösterilen Halil Arslan‘ı, Ula‘da liste başı belediye meclis üyesi seçilen DSP eski Milletvekili Fikret Uzunhasan‘ı ve başka isimleri örnek gösteren bazı CHP duayenleri bu kongreler sürecinde gidenlere ve gönderilenlere kapıların açılarak “demokratik bir kongre süreci” yaratılmasının CHP‘nin hayrına olacağını söylüyorlar…

Doğrusu ben “gidenleri gönderenlerin” o duayenlere kulak vereceklerini sanmadığım gibi, bir daha “Büyükşehir’e” aday olamayacak Osman Gürün’ün de çokta umurunda olacağını sanmıyorum.

Tabi o “gönderenlerin” de “muhalefetsizlik içinde” yeni bir “paylaşım kavgasına” girdikleri gözardı edilmemeli.

Osman Gürün ile Mürsel Alban birlikte hareket ediyorlar mı etmiyorlar mı belli değil, ama Süleyman Girgin ile Bahattin Gümüş birlikte hareket ediyorlar.

Şu anda kulislerde en bağımsız isim olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras gösterilirken, Mürsel Alban‘ın tıpkı Bahattin Gümüş gibi gönlünden “Büyükşehir” geçtiği, ama Muğlalılarınşovenlik” yapabileceğinden hareketle, milletvekilliği hedefi olduğu söylenen Muhammet Tokat‘a “Sen Büyükşehir adayı ol, ben milletvekili olurum” dediği anlatılıyor…

Bunları anlatanlara “Osman Gürün bunun neresinde?” dedim, “Hiçbir yerinde.. Olursa da milletvekili olacaktır, ama oyun kurucu Mürsel Alban… Önümüzdeki kurultayda da Alban Parti Meclisi’ne seçilirse şaşırma” diye karşılık verdi… Şaşırmadım…

xx      xx      xx

Tabi şimdi “Milletvekili Burak Erbay nerede?” diye de soranlar olacaktır. O babası Salih Erbay da bahane edilerek çırak çıkarılmış durumda, ama CHP‘nin ve dolayısıyla Muğla‘nın kaderinin O‘nun ve dolayısıyla son İl Genel Meclisi Üyelerinin elinde olduğu söyleniyor.

Mevcut statükoya karşı buradan, geçmişte Akın Üstündağ’ı milletvekili seçtiren yapıdan muhalefet çıkabileceği öne sürülüyor.

Ancak kıyıda köşede kalan “muhalefetin” pek Üstündağ‘a güveni yok. Geçen yerel seçim sürecinde Akın Üstündağ gibi sütre gerisinde kalan Süleyman Uslu‘nun da aday olabileceğine kimse ihtimal vermiyor.

Şimdi sıkı durun, herkese garip gelebilir, ama partiyi “Dr. Ali Arslan veya Zuhal Aslan’ın” olmadı “Enver Tuna’nın” toparlayabileceğini söyleyenler olduğu gibi, parti içi muhalefetin her şeye rağman Akın Üstündağ‘ı, olmadı Kazım Turan, Aydın Öncel, Emrah Doğu veya bir sürpriz ismi il başkanı adayı gösterebileceği konuşuluyor.

Üstelik böyle bir hareketin Mehmet Kocadon, Ali Acar, Hasan Karaçelik, Salih Erbay ve başka önemli isimler tarafından desteklenebileceği de öne sürülürken, parti içi iktidarın adayının da Ümit Karaaslan olabileceği herkesin dilinde…

——————————                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Politika gerçekleri gizleyip yalan söylemek değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektir. (Winston Churchill)

ÇİVİ            

Arkadaşım, “CHP bu kurultayda kendisini genel başkanlığa getirse Deniz Baykal iyileşir mi acaba?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
asım demirel 27 Ağustos 2019 / 09:33

CHP Muğla İl Başkanlığı için en iyi isim Enver Tuna’dır. Ekonomisiyle, bilgi birikimiyle, partiye olan bağlılığıyla, geçmiş dönemde üstlendiği görevlerden başarıyla ve alnının akıyla, partiye bağlılığı ve bilinciyle daha bir yığın özellik sayabileceğimiz Enver Tuna CHP il başkanlığına yakışan en iyi isimdir. Artıları çok olan eksileri hiç olmayan bir parti büyüğüdür. Kendisi kabul ederse parti hiç durmadan il başkanı yapsın. Osman Gürün müdahalede bulunmaz ise delege gönül rahatlığıyla seçer. Hiç sıkıntı yaşanmaz.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 27 Ağustos 2019 / 10:08

üstad günaydın,
Köyceğiz’de Nazmi ÜNOĞLU ve Salih ERBAY ı bildin de,Ortaca’da beni niye hatırlamıyorsun,
Ortaca’da HALKIN ADAYI VE HALKTA KARŞILIĞI EN YÜKSEK ADAYI UNUTUYORSUN…
CHP’de yürekten CHP’li bir Allah’ın kulu çıkıp ta Hasan otur,Mehmet Sertkaya oturun bakayım deseydi ORTACA’DA TARİHİ BİR OY PATLAMASI İLE MEHMET KEZA KUNDAKÇI,
BİR EKREM İMAMOĞLU EKOLU BAŞLATACAKTI,
KİME NE ZARARI OLURDU ?
nE aLİ arslan NE DE DİĞER AĞALAR,BİR TANE GERÇEKTEN CHP YÜREKLİ KİMSE ÇIKMADI ORTALIKTA YALANCI PEHLİVAN GİBİ DOLANANLARDAN,
HEPSİNİN HESABI VAR,
BİZİM SEVDAMIZ VE BU SEVDA BİTMEYECEK,
MUĞLA UYANIK MÜTEAHİT MÜRSEL DÜRSELE BIRAKILMAYACAK KADAR DEĞERLİ VE HALK BUNUN BİLİNCİNDE,

HERŞEY MUĞLA’da DA GÜZEL OLACAK…

özcan özgür 27 Ağustos 2019 / 12:09

İnsan dibindekini görmezmiş.

erdal akgül 27 Ağustos 2019 / 13:52

oyun kurucu yani 10 numara futbol tabiri ile;sağındaki adama pas atıyor adamı 3 kişi tutuyor,soldakine pas atıyor adamı 2 kişi tutuyor,ve tutup delitaban tabir edilen tepiği yapıp topu heba ediyor.Oyun kurucu Dr.Osman Bey dir.ve şu anda kol korçak oynamaktadır.

Reşat Öztepe 27 Ağustos 2019 / 16:36

Oysa herkes İYİ Parti olmamış, HDP oyları son anda gelmemiş olsa Milas’ın da, Marmaris’in de, Bodrum’un da ve hatta Büyükşehir’in de el değiştirmiş olacağını biliyor.
Gocuman;Yazınızı okudum. Bileğine kuvvet. Yukarıdaki cümle de tıpa tıp uylaşıyoruz. Hemfiiriz. Ancak Son Onbeş gün (31 marttan söz ediyorum) Saatçı da saatçı öyle köpürtüldü kidağlar taşlar köyler kentle tanıyanlar tanı(ya)mayanlar behçet de beçhet demeseydi şu anda farklı bir durum var idi. sevgi ve saygı

gerçek CHP'li 27 Ağustos 2019 / 20:29

Dört İlçenin kaybedilmesine ve Büyükşehir oyunun % 36 ‘ya düşmesine sebep olanların vize vermeye hakkı yoktur. Biatçı ekibe mensup aday İl Başkanı seçilirse Muğla’da CHP’nin oyu % 20’nin altına düşer. İl Başkanı olacak kişi biatçı ekibin Muğla’da mahvettiği partiyi derleyip toparlayacak birinin olması gerekir.