Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Ulaşım ve Trafik Sorunumuz

Eklenme : 17.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 622

 İnsanoğlu, dünyaya gelişinden itibaren hep bir yerden bir yere gitme, hızlı gitme ve bilmedikleri yerleri keşfetme ihtiyacı duymuştur. Bunun için yürüyerek ulaşmanın yanında başkaca araçları da kullanmışlardır.

Bu bağlamda önce binek hayvanlarını ehlileştirerek onlardan yararlanırlarken daha sonra tekerleği keşfetmişlerdir. Tekerleğin keşfi insanların ulaşım ihtiyacının karşılanmasında önemli bir sıçrama yarattığı gibi insanlık tarihi açısından da çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.

19. yy'ın sonlarına doğru sanayi devrimi sonrasında ise motorlu aracın icadı ile ulaşımda yeni bir döneme girilmiş ve insanlar çok daha hızlı şekilde bir yerden bir yere gitmeye başlamışlardır.

Motorlu araçların seri üretimini takiben de insanlar araçların güvenli şekilde gidebileceği yollar yapmaya başlamışlardır. Ancak, araç üretiminin dünyada çoğalması ile birlikte insanlar o tarihe kadar hiç de bilmedikleri, karşılaşmadıkları bir sorun ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunun adı trafiktir.

Dünyadaki trafik sorunu insanların ekonomisinden, sağlığından ve en önemlisi de zamanından çalmaktadır.

Ülkemizde, yollar ile ilgili olarak farklı kurumların yetki ve sorumlulukları vardır. Bazı yollarda karayolları, bazı yollarda belediyeler ve bazı yollarda da il özel idarelerinin yetki ve sorumluluğu vardır.

Ülkemizde özellikle 03 Kasım 2002 sonrası Ak Parti iktidarı ile başlatılan "Duble Yol" hamlesi şehirlerarası trafikte çok önemli bir kolaylık sağlamıştır. Duble yollarla insanlar daha hızlı ve güvenli seyahat etmeye başlamışlardır. Duble yollar ölümlü ve yaralamalı trafik kazası sayısını ciddi anlamda düşürmüştür. En önemlisi de zamanımızdan tasarruf sağlamıştır.

Ancak, çok hızlı artan araç sayısı sebebi ile yapılan yollar da zaman zaman yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda özellikle trafiğin sıkıştığı bölgelerde trafiği rahatlatacak ve akışını sağlayacak yeni kavşaklar, alt ve üst geçitlerin yapılması zorunluluk teşkil etmektedir.

Muğla ise araç sayısı bakımından Türkiye'de rekora koşmaktadır. Bunun yanında, özellikle turizm sezonunda dışarıdan gelen araçlarla birlikte yollarımız yetersiz kalmakta ve şehrin belli bölgelerinde uzun araç kuyrukları oluşmaktadır. Muğla'nın ulaşımının tüm ilçeleri ile birlikte gözden geçirilerek genel bir planlama ve çalışma yapılması gerekmektedir.

Menteşe ilçesinde ise, daraltılan yollar şehir içinde trafik sorunu oluştururken Marmaris Kavşağı ile Dirgeme/Yerkesik kavşağında mesai öncesi ve sonrasında ciddi bir trafik sorunu yaşanmaktadır.

Toplum olarak toplu taşıma araçlarını kullanma alışkanlığımızın olmaması ise trafik sorununun temel sebeplerinden birisini oluşturmaktadır. Toplumun, toplu taşıma araçlarını kullanmaya özendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde trafik, bundan sonra  da büyük sorun olacak ve zamanımızı çalmaya devam edecektir.

"Zaman, paraya benzer, lüzumsuz harcanmadıkça yeter"

Konfüçyüs

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft