Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Uğur Mumcu 24 Ocak'ta Fethiye'deydi..!

Eklenme : 26.01.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1206

"Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken, bizler bir mumun ışığında bitirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık.

Vurulduk ey halkım unutma bizi!.. ..."

Daha gerisi var bu sözlerin... Bilenler bilir... Bilmiyorum, hatırlatmaya gerek var mı bilmeyenlere?

xx           xx           xx

Uğur Mumcu 28 yıl önce "bir pazar sabahı" katledildi.

Yukarıdaki satırları "gözlem" köşesinde "Sesleniş" başlığı altında kaleme almış, "Tam bağımsız Türkiye için ölen delikanlıların, demokrasi şehitlerinin ve 'davalarının' unutulmaması" için "Vurulduk ey halkım unutma bizi" dediği bir "haykırış"tır...

Rahmetli bir gün kendisinin de vurulabileceğini de düşünmüş müdür derseniz, elbette düşünmüştür, ama "Seslenişi" bir gün kendisi de öldürülebilecek diye yazmamıştır.

O bu memleketin çocuklarının birbirlerine kırdırıldıklarını ve bunun neden yapıldığını en iyi bilen bir kaç gazeteci ve hukukçudan biriydi.

Ki Muammer Aksoy'da Ocak ayında öldürülmüştü. ADD Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Aksoy'un katledilişiyle başlayan süreci; aynı karanlık odakların hain planlarıyla Onat Kutlar, Eşref Bitlis, Ali Gaffar Okkan suikastleri ve Metin Göktepe cinayeti ile devam etti. Onlara Hrant Dink eklendi.

Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu da başka aylarda aynı hain tuzaklarda kurban oldular...

"Unutmadık" diye paylaşımlar yaptık, yapıyoruz, ama bari kendimize itiraf edelim unuttuk...

xx           xx           xx

Ocak aylarında kimleri kaybetmedik ki... 12 ayın içinde Ocak ayı kocaman bir mezarlık gibi...

Bozüyük'ün ünlü belediye başkanı Ahmet Yüksel ile Muğla siyasetinin ilerici isimlerinden Ali Ferudun Ceylan da bir Ocak ayında aramızdan ayrıldı. Ne Ocak ayıymış be kardeşim...

Denetimli Serbestlik çalışanlarından Erdal Şahin bu köşenin sıkı takipçilerindendir. Ben de kendisinin sosyal medya paylaşımlarını zevkle takip ederim. Whatsaaptan yaptığım paylaşımda "Ah şu Ocak ayı. Ne zaman kısa Reno görsem aklıma gelir abi. Ocak ayına dikkat et abi." diye karşılık verdi.

"Vurulduk ey halkım.." dendi mi Uğur Mumcu'yu hatırlarız. "Bir pazar sabahı" sözü de bize Onu anımsatır. Geçen pazar sabahı telefonu elime aldığımda CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir'in Whatsaap paylaşımı ile karşılaştım. İlçe Başkanı Demir videoda bir kaç gün önce Fethiye Belediyesi'nin açılışını yaptığı Uğur Mumcu Anıtı'na ziyaret ediyordu. Bu kadar değil, izleyin derim...

CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir gerçekten unutmayanlardan biri... CHP'nin 12 ilçe başkanı daha var Muğla'da.. Onlarda herkes gibi "Unutma bizi" paylaşımı yaptılar.

Alim Karaca dışında öteki Belediye Başkanları da öyle...

xx           xx           xx

Erdal Şahin'in "Ocak ayına dikkat et abi" sözü manidardı. Bu yazıyı yazmama neden oldu. Aslında bir anma yazısı yazmaya da niyetim yoktu. Sevgili Erdal ile sohbetimizi paylaşmak isteyince bu yazı çıktı. Aramızda geçen diyalog şöyle gerçekleşti:

Erdal Şahin: "Ah şu Ocak ayı. Ne zaman kısa Reno görsem aklıma gelir abi???? Ocak ayına dikkat et abi.".. Ocak ayının sonuna geldik diye mi bilmem "Atlattın atlattın." deyince, oralı olmadım "Unutmadık filan diyoruz da çoktan unuttuk..." dedim. Benden küçük olmasına rağmen aslında dertleşiyor gibiydik. O "Öyle hep lafta..." dedi. Ona Mumcu'nun aramızdan ayrılışının birinci yıldönümü ve sonrasını anlattım:

"O zaman Muğla Belediyesi'ndeydim. Başkan Orhan Çakır'dı. Muğla Baro Başkanı Birdal Ertuğrul.. Ben Cumhuriyet Gazetesi'ni temsil ediyordum. Katledildiği günkü gibi mahşeri bir kalabalık vardı. Kortejin bir ucu Belediye önünde bir ucu Cumhuriyet Meydanında. Çelenk stajyer veya stajyerliği yeni bitmiş iki genç avukat tarafından taşınıyordu. Kaldırımlarda biriken Muğlalılar sağcısıyla solcusuyla korteji alkışlıyorlardı...

Anma törenlerine katılım her sene (nedenini sormayın) düştü. Katılım belediye çalışanlarından az olmaya başladı. Sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde anma yapılır oldu. Bir seferinde Güldal Mumcu konuktu. Salon taşmıştı. Sonra salon dolmaz, Atatürk Anıtı'na çelenk konmaz olmuştu.

En son Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı'nın avlusunda kuzey giriş-çıkışına yakın rahmetlinin posteri konmuş, başta Osman Gürün ve Bahattin Gümüş olmak üzere cılız kalabalık posterin önüne karanfiller bırakmıştı. Bense utanmıştım. Muğla nerelerden nerelere gelmişti..."

xx           xx           xx

Şimdi sormaya eleştirmeye kalksam, "Pandemi var" derler mi bilemem.. Erdal Şahin "20 yıl sonra sadece Cumhuriyetin arşivinde kalır. Değer verilecek insana değer vermiyoruz ki..." diye nokta koydu.

Sözcü yazarlarından Emin Çölaşan'da Hürriyet'ten kovulma sürecini anlattığı kitabına "Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi" adını vermişti. Aydın Doğan tazminat davası açmış ve kaybetmişti.

Çölaşan'ın kitabının başlığının, Kızıldere Katliamı anısına yazılan "Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi" şiirine bir gönderme olduğu söylenir. "hain tuzaklarda, kan uykularda / vurulduk ey halkım unutma bizi! / işkenceler için tahta çarmıha, / gerildik ey halkım unutma bizi! / zulüm sığmaz iken köye şehire, / bize mezar oldu, kan kızıl dere; / yavuklu yerine çıplak mavzere, / sarıldık ey halkım unutma bizi! /.." diye devam eden dizeler Zülfi Livaneli tarafından bestelenmişti...

Rahmetli Uğur Mumcu'nun şiirsel "Sesleniş" yazısında öne çıkan "Vurulduk ey halkım unutma bizi" ifadesinin o şiirle ilgisi var mıdır derseniz bilmiyorum, belki de vardır. Hem ne farkeder ki "vuruldular" işte.. Hala katilleri bile yok... Azmettirenler, malum ama yoklar! Bizler de unuttuk..

Unutmadıysanız onların düşüncelerinin, erdemlerinin, özlemlerinin neresindesiniz? Düşüncelerini yaşatmak adına ne yaptınız? Biliyorum onları iyi atlara bindirip gönderdiniz ve güneşe gömdünüz..!

xx           xx           xx

UĞUR MUMCU KİMDİ?

Bana göre "araştırmacı gazeteciliğin" mihenk taşı araştırmacı gazeteciydi. Bugün onlardan kalmadı. "Gazeteciler" de tek tük işte...

Ülkücü tandanslı Yayıncı-Yazar Alper Aksoy ise bu soruya şöyle yanıt veriyor:

"'Siyasal kitlelerin sosyal yaşı 12'dir' diyordu Eric Hoffer. Uğur Mumcu katledildiğinde hem 12 yaş toyluğu hem de siyasal feodalite şartlanmışlığı ile baktık olaya. Türkiye'deki siyasal yapıların Pentagon tarafından dizayn ve kontrol edildiğini figuranlar bilmiyordu. Bilenler de aşiret baskısından dolayı susuyordu benim gibi. Ama Uğur Mumcu sorgulayan ve susmayan bir beyindi. Türk solunu Atatürk'ün izinden ayrılmakla, milliyetçiliğe karşı olmakla eleştirirken; Türk milliyetçilerini de tarikat ve cemaat bataklığı konusunda uyarıyordu. Bu yönüyle sistemin tekerine çomak sokan adamdı ve o yüzden katledildi. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum."

Biz saygıyla eğilmekle kalmayıp, ".. Ey halkım unutma bizi" diyoruz.!! Rahmetli şöyle bir başını mezardan kaldırıp baksa ne derdi acaba? Muhtemelen "Epey gelişme kaydetmişsiniz. Partilerinizde birbirinizle sövüşmeye başlamışız. Cumhur cephesi, Millet cephesi olmuşsunuz. Yakında birbirinizi boğazlarsınız da. Sizin için bir kere daha ölemem. Allah hepinizi bildiği gibi yapsın.." derdi...

xx           xx           xx

Uğur Mumcu ekolünden Gazeteci Yazar Ümit Zileli "Korkusuz" da yazdı:

"Tam 28 yıl önce, 24 Ocak 1993 günü, alçakça, kalleşçe bir bombalı suikastte yitirdiğimiz yiğit, yurtsever, unutulmaz gazeteci sevgili Uğur Mumcu'nun anıtıydı, alkışlarla, gözyaşlarıyla, saygı ve sevgiyle açılışı yapılan. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ekibi gece gündüz emek vermiş, halkın büyük desteğini de arkasına almış, Fethiye'nin evladı heykeltraş Onur Fırat Fen tüm yontuculuk hünerini kullanmış ve ortaya insan olmanın, doğrunun, güzelin, iyiliğin, yurtseverliğin, ölümsüzlüğü çıkmıştı. Anıtın önünde Uğur Ağabey'in o yüreklere işleyen şiirsel, yığınları ağlatan, yüreklendiren, tarihe kazınan yazısını anımsadım:

-Vurulduk ey halkım unutma bizi."

Fethiye'de yıllar önce sosyal demokrat Özel Olgun'un Belediye Başkanlığında yapılan ve ülkücü Behçet Saatcı'nın büyüterek yeniden düzenlediği Uğur Mumcu Parkı, adına yakışan bir anıta kavuştu. Devrimci Alim Karaca'nın yaptırdığı Uğur Mumcu Anıt Heykeli 5 gün önce törenle açıldı.

Fethiyeli Heykeltraş Onur Fırat Fen imzalı anıtın açılışına çok sayıda siyasetçi, sanatçı, gazeteci katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın hazır bulunduğu törende Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün olmaması dikkati çekerken, Anıtta "Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!" sözlerine yer verildiği görüldü.

Fethiye, Özer Olgun rahmetlinin olgunluğu ile Muğla iline örnek olmaya devam ediyor. Alim Karaca ile CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir'i kutluyorum.

Başkan Karaca kalkar bir "Gaspıralı Anıtı" da açarsa şaşırmam...

-----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Gerçeği bilip susanlar, gerçeği bilmeyip söyleyenler kadar tehlikelidir. -Alıntı.

ÇİVİ

Arkadaşım "Dünyada kendi kendine yeten 10 ülkeden biriyiz ama sığırımız çok olunca arpa ve saman ithal ediyoruz." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft