Tüm Yerel-Sen’den basın açıklaması

Bu haber 26 Ağustos 2019 - 14:02 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.

Tüm Yerel-Sen Muğla Şubesi üyeleri Sınırsızlık Meydanı’nda toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak bir basın açıklaması düzenlediler.

Kadir Tamer

Sınırsızlık Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Tüm Yerel-Sen Muğla Şube Başkanı Salih Yıldız, yönetim kurulu ve sendika üyeleri katıldı.

Grup adına basın açıklamasını Tüm Yerel-Sen Muğla Şube İdari Sekreteri Hüseyin Barış Maraş yaptı.

Maraş, 5. dönem toplu iş sözleşmeleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Kamu görevlilerine ilişkin 2020-2021 yıllarını kapsayan 5. Dönem toplu iş sözleşme görüşmeleri için hükümet ve sırtını hükümete dayamış yetkisini ve gücünü siyasi iktidardan alan Memur-Sen sahneye çıkmıştır. Hatırlatmak gerekir Memur-Sen’in varlık nedeni siyasi iktidardır. Bu konfederasyonu kendi çıkar ve menfaatlerini gerçekleştirmek için yandaş olarak kalmasını hedefleyerek bizzat siyasi iktidar kurmuştur. Bu nedenledir ki Memur Sen’in üye sayısı kadar kısa sürede milyona ulaşmıştır. Bunun doğal sonucu olarak ta yandaş sendikacılık kavramı kamu görevlilerinin gündemine girmiş, bu konfederasyonca ve diğerlerince kamu sendikacılığı adına üyelik, dayanışma adı altında komisyonculuk aidatı toplamaya gelir elde etmeye ve ticarileşmeye indirgenmiştir. Bu nedenle hükümet ile bu yandaş konfederasyonun oturduğu masadan emekçiler lehine bir kazanım beklemek hayalcilik olur, böylede oldu. Hükümet sonuç olarak 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 zam teklifinde bulundu. Memur-Sen ise üstünden sorumluluğu atmak için göstermelik olarak iki saatlik iş eylemi yaparak toplu sözleşme yetkisini üyelerinin büyük çoğunluğu hükümet tarafından belirlenen kamu görevlileri hakem kuruluna bıraktı. Yani masada tek bir taraf kalmıştır. Oda hükümettir. Tarafları olmayan bir sözleşmenin sözleşme olma niteliği varmıdır? Hayır yoktur olsa olsa bunun adı hükümetin takdiri ve kararı olabilir. Sendikamız Tüm Yerel-Sen buna seyirci kalmayacaktır. Kamu emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, ekonomik, demokratik, siyasal, sosyal, özlük, hukuksal, hak ve çıkarların korunması, geliştirilmesi için üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirerek bugün öğleden sonra yarım gün 27 Ağustos Salı günü tam gün ülkedeki üyeler ile birlikte iş bırakma eylemi yapacaktır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.