Topraktan kazanıp öğrencilere burs veriyorlar

Topraktan kazanıp öğrencilere burs veriyorlar
Eklenme : 19.10.2020 12:01:00
Görüntülenme: 2651

Muğla'da 2015 yılında kurulan EGET Vakfı, ekolojik tarım ürünlerinden elde ettiği gelirle üniversite öğrencilerine destek olmaya devam ediyor.

Hamle Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Hamle Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar, Hamle Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Kadir Tamer, EGET Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Safai Özer ve Özlem Uzman ve Mütevelli Heyeti Üyesi Naki Bulut ile bir araya geldi.

EGET Vakfı'nın kuruluşu, amacı ve çalışmaları hakkında bilgi veren EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, 2015 yılında 36 kişiyle ilk danışma toplantılarını gerçekleştirdikten sonra vakfın kuruluş çalışmalarına başladığını söyledi. Uzman, "Vakfımız kurulduktan sonra kurucuların ölümünden sonra nasıl yaşayacağını düşündük ve bunun üzerine bir iktisadi işletme kurmaya karar verdik. Ekolojik tarım üzerine kurduğumuz iktisadi işletmemiz çalışmalara başladı. Ula İlçesi'ne bağlı Armutçuk Mahallesi'nde bulunan 22 dönümlük alan üzerinde trüf mantarı ve lavanta üretimi gerçekleştiriyoruz. Lavanta yağı, kolonya, şampuan ürünlerinin satışından elde etiğimiz gelir üniversite öğrencilerine burs olarak geri dönüyor" dedi.

Eğitilmiş gençlerimizin sayısını arttırarak ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini kaydeden Uzman, "Her geçen gün daha fazla gencimizin eğitilmesine destek olmamızın yanı sıra vakıf senedimizde anılan alanlarda gerçekleştirdiğimiz girişim ve üretimlerle ulusal düzeyde ses getirici faaliyetlerde bulunduk. Burslarımız için 2016 yılından 2019 yılına kadar 25 bin 75 öğrenci EGET Vakfı bursları için başvuruda bulundu. 2020 yılında ise 7 bin 168 başvuru yapıldı. Bu kadar genç bir vakfın çok sayıda öğrencinin tanıması ve burs almak için başvurmaya değer bulması her ne kadar sevindirici ise ülkemizin içinde bulunduğu zorlu durumu gözler önüne sermesi açısından oldukça üzücü bir tabloydu" dedi.

Özel bir yazılım kullanılıyor

Burs başvuru değerlendirmelerinin özel bir yazılım tarafından yapıldığına dikkati çeken Özlem Uzman, "Başvuru değerlendirmeleri burs yönetmeliğimiz doğrultusunda tamamıyla EGET Vakfı tarafından geliştirilmiş bir yazılım aracılığıyla, insan hatasını ortadan kaldıran bir bilişim sistemi ile gerçekleşti. Her burs döneminde değişen gereksinimler uyarınca bilişim sistemimizde geliştirme ve düzenlemeler yapıldı. BUSED (Bursiyer Seçme Değerlendirme Sistemi) adını verdiğimiz yazılımımız ile artık binlerce veriyi kolaylıkla ve hızla Eğitim ve Burs Komisyonumuzun belirlemiş olduğu kriterler uyarınca işleme, değerlendirme ve raporlama olanağına sahibiz" diye konuştu.

Ekolojik tarımda marka oluşturdular

Vakfın ekolojik tarım çalışmaları hakkında bilgi veren Mütevelli Heyeti Başkanı Safai Özer ise şunları söyledi:

"Vakfımızın kuruluşunda ekolojik tarım çalışmalarına ağırlık vermekti. Bu amaçla Ula İlçesi Armutçuk Mahallesi'nde bulunan 22 dönümlük alan üzerinde trüf mantarı ve lavanta üretimi gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk trüf mantarı işletmesi olan Armutçuk Tarım İşletmemizde trüflerin olgunlaşması için geçecek süreci değerlendirmek üzere dikmiş olduğumuz lavanta fideleri bizlere yepyeni bir ufuk açtı. Bu girişim EGET'i kozmetik sektörünün butik üretim yapan bir markasına dönüştürdü. EGET Ten markası ile pazara sunduğumuz kozmetik ürünlerin bütününde hiçbir kimyasal madde içermeden yetiştirdiğimiz ve el aletleriyle hasat ettiğimiz lavantaların yağı kullanıldı. Ürünlerimiz onaylı laboratuvarlarda yapılan analizlerin ardından T.C. Sağlık Bakanlığı'nın ürün takip sistemine kaydedildikten sonra satışa sunuldu. Bunun yanında zeytinyağı pazarlamasında çalışmalarımız oldu. Bu anlamda Tarım İl Müdürlüğü yarışmalarında birinci gelen Kuzluk Mahallesi'nde üretilen memecik zeytinyağının laboratuvar ortamında analizi gerçekleştikten sonra satışa sunduk. Pazarladığımız zeytinyağı Japonya'da gerçekleşen yarışmada 600 marka arasında gümüş madalya aldı."

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft