Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Toplumsal Tahammülsüzlük

Eklenme : 11.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 365

Bugün toplumdaki şiddetin en büyük nedeni, olaylar karşısında yeterli sabır ve tahammülü gösteremeyişimizdir. Kimseden olumsuz durumlarda sonsuz sabır ve tahammül beklemek mümkün değilse de yaşananlar karşısında makul olanın yapılmasını beklemek ise herkesin hakkıdır.

Sabrın kelime anlamı; "öfke doğuracak bir şey karşısında bile öfkelenmemektir" ya da, "olacak ya da gelecek şeyi telaşla beklememektir". Tahammül ise; "zor ve olumsuz durumlara dayanabilmektir".

İnsanlar farklı karakterlerde yaratılmışlardır. Ancak, yine de her insanın davranması gereken ortak davranış biçimleri de bulunmaktadır. Zira, insanların farklı yaratılması onların ortak davranış biçimlerinin bulunamayacağı anlamına gelmemektedir.

İnsanların toplum içerisindeki davranışlarını düzenleyen kurallar yazılı ve yazılı olmayan kurallardır. Yazılı olmayan kurallar kişinin içinde yaşadığı toplumda zamanla ortaya çıkmış örf, adet ve anane gibi kurallardır. Bu kurallar toplum içinde yaşayan kişilere belli bir sosyal baskı da oluşturması sebebi ile toplum içindeki kişilerin beraberce yaşamasının temel dayanağını oluşturmaktadır.

Özellikle şehirleşme öncesinde insanların birbirlerinden uzak yaşamaları ve dolayısı ile de insanların kişisel ve toplumsal iletişiminin az ve sınırlı olması beraberinde kişisel ve toplumsal çatışmaların da minimize olmasını getirmiştir.

Ancak, zamanla insan nüfusunun artması ve şehirleşme, insanların toplu olarak bir arada yaşamalarını zorunlu hale getirmiştir. Böylece günlük yaşamda toplu olarak çalışılan ve ikamet edilen yerler, beraber seyahat zorunluluğu gibi birçok şey de stres ve öfkenin temel sebepleri olarak ortaya çıkmıştır.

Günümüzde her gün, yazılı ve sosyal medyada birçok tartışma, kavga ve hatta cinayet haberlerini duymaktayız. Haberlere konu olan bu olayları irdelediğimiz de ise olayların ağırlıklı olarak stres ve tahammülsüzlükten kaynaklı ani davranışlardan meydana geldiğini görmekteyiz.

Zira, "yolda birbirlerine yol vermeme, alışveriş kuyruğunda sen benim önüme geçtin ya da sen eve geç geldin, neredeydin" gibi sebeplerden kaynaklı tartışmalar bir çok kez ölümlü olayların sebebini oluşturmaktadır.

Aslında gerek örf ve adedimiz ve gerekse dinimiz ağırlıklı olarak bizlere sabırlı olmayı öğütlemektedir. Ancak, başkalarına bu konuda yeterince tavsiyede bulunurken kendimiz bunu yapamıyoruz.

Sabırsız davranışlar gerek şahsımıza ve gerekse içinde yaşadığımız topluma zarar vermektedir. Zira, ani yapılan olumsuz hareketler bizlerde ve karşımızdaki kişilerde uzun vadeli ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açtığı gibi içinde yaşadığımız toplumda da huzuru ve iç barışı bozmaktadır.

Bu sebeple de, gerek kişi ve gerekse toplum olarak daha sabırlı ve tahammüllü olmalıyız.

"Dünyada sadece sevinç olsaydı, cesur ve sabırlı olmayı asla öğrenemezdik"

Helen Keller

"Sabrınız gücünüzden daha çok şey başarır"

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft