Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Teknoloji ve Covid-19 (Korona) arasında bir veya bir çok ilişki var mı?

Eklenme : 30.06.2020 00:00:00
Görüntülenme: 2461

Merhabalar, izin verirseniz öncelikle kısaca kendimi anlatmak isterim.  İsmim Faik İLTER. Ben Muğla'da yaşayan bilgisayar mühendisi Muğla'lı bir gencim. Yazılım ve Bilgisayar Mühendislik şirketlerim var. Mobil Uygulama Programlama, Mobil Oyun Tasarımı, İnternet Sitesi Dizaynı, Eticaret Sitesi Dizaynı ve Dijital Dönüşüm Danışmanlığı Hizmetleri vermekteyim. Muğla'mızın geleceğini planlayan ve ticaretinde ana konumunda olacak olan Muğla Teknopark A.Ş. nin ortaklarından birisiyim. Bir kitap dükkanı sahibiyim.

Şimdi konumuza dönebiliriz. Covid-19 adlı virüs dünya da "pandemi"  kelimesini öğretti ki Pandemi yunanca pan ve demos kelimelerin birleşimidir. Pan Her, Demos ise İnsan demektir ki pandemi her insan demektir. Zaten şu an olan ve ilerde olacak olaylar bu kelimeyle ilgilidir " her insan".

Bu her insanı etkileyecek bir durum kavramı esasında pazarlanacak olan materyaller için biçilmiş kaftandır. Her insanı mecbur bırakarak bir çok case Study (Durum çalışması) yapabilirsiniz.  Anlamı ne derseniz? Mesela bir ürün çıkardınız bu ürünün faydalı olup olmayacağını testlerle anlayabilirsiniz. Buraya kadar her şey normal ama teknolojik ürün çıkarırsanız onun insanlar tarafından kabul olması için insanların geleneklerini radikal bir şekilde değiştirmesi lazımdır. Ama siz salgın gibi korkutucu bir durumu kullanarak her insanın belki 2 yılda kabul edeceği bir şeyi 2 ayda kabullenmek insanların yaşamına dahil edebilirsiniz. 

Örnek vermek gerekirse Microsoft kalıcı olarak Dünya'da ki bütün geleneksel mağazalarını kapatarak dijital mağaza ya geçeceğini ilan etti daha geçen hafta (25 Haziran 2020). Yani bütün ürünlerini e-ticaretten satacakmış bu Dünya Dijital Dönüşüm'ün mihenk taşlarından biri olacaktır. Çünkü Dünya'nın en değerli şirketi Microsoft her ürününü e-ticaretten satacağını ilan etmiştir. Bu dünyaya örnek olacaktır.

Aynı şekilde ofislerin evlere taşınarak toplantıların (zoom, skype gibi) programlar kullanılarak yapılması da kimsenin bu kadar kolay adapte olacağını kimse düşünemezdi ama mecburiyet bunu kabul ettirdi. 

Bundan ayrı elektronik eğitim (online) de bütün dünya da öğrenciler bilgisayarla eğitim görüyor ki bu teknolojik olarak büyük başarıdır. Bu kadar kısa zamanda bu kadar çok öğrenciye ulaşılması da en az 3 yıl sürerdi ama 3 ayda yayıldı. 

Robotların sanayide kullanılmasının önemini göstermiştir. Çünkü bir virüs salgınında fabrikalar ve diğer işletmeler çalışmamıştır. Bu da ülkeler için üretim kaybına dönmüştür. Bunu da sadece robot kullanmakla yenilenebileceği anlaşılmıştır. Çünkü robotlar asla hastalanmaz ve fabrikaya gitmeden yönlendirme yapılabilir.

Bütün bunlardan anladığımız Teknoloji bu salgından yararlı çıkmıştır. Yeni dünya düzeni esasında Teknolojinin yaşamımızda daha etkin olacağının yansıması olacaktır. Türkiye olarak nerdeyiz Muğla olarak neredeyiz bunları da bir sonra ki yazılarımda detaylı olarak yazacağım.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft