Şu Muğla CHP’sinde Neler Oluyor?

Bu haber 03 Ekim 2019 - 11:17 'de eklendi ve 1.094 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, Türkiye’nin değişik yerlerinde olduğu gibi Muğla’da da CHP siyasetinde hizipçilik yine ikilik üçlük gruplar halinde önceden olduğu gibi yine devam ettiği görülüyor ve izleniyor. Olmuyor CHP’liler olmuyor. Muğla ve ilçelerinde birlik ve beraberlik içinde olunması gerekirken malesef aynı hamam aynı tas.

Sevgili okurlarım, bunlardan bir örnek vermek gerekirse geçtimiz aylar içinde gerçekleşen yerel seçimlerde başta Muğla ili olmak üzere tüm ilçelerde hatta eskiden köy dediğimiz bugün mahalle diye konuştuğumuz yerlerde CHP seçmeni, partisine öyle bir ders verdi ki sormayın? Bilindiği üzere başta Muğla Büyükşehir Belediyesi olmaküzere bir çok ilçede CHP hezimete uğradı. Bunun da önceden söylediğim gibi parti içindeki gruplaşmalardan kaynaklandığını söyleyebilirim.

Sevgili okurlarım, hele bu konuda başta Muğla CHP lileri olmak üzere Yatağan, Bodrum, Marmaris ve daha buna benzer yerlerde CHP içinde olması gereken Muğla ve ilçelerinde CHP’nin eski kurmayları bir araya gelip ilçeleri dolaşıp CHP içindeki hizipleşmeleri durdurması gerekir. Aksi takdirde Muğla CHP eriyip gidiyor. Öyle değil mi menfaat düşünmeyen CHP’li dostlar?

Sevgili okurlarım, Muğla Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde bu kırgınlıklar yüzünden CHP önceki almış olduğu oyların %20 eksiğini aldı. İşte asıl görüntü burada. Muğla CHP İl Başkanlığı CHP Kadın Kolları Başkanlığı CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yapılan seçimlerde var gücü ile çalışma yapsa da parti içindeki bu kırgınlıklar bir türlü bitmiyor. 50 yıldır solun kalesi olarak bilinen Yatağan’da CHP seçimleri kaybedip Belediyeyi AKP’ye teslim etti. Hem de 3500 oy farkı ile. Olmuyor Muğla CHP’lileri olmuyor. Yatağan’da CHP’den Belediye Başkanı Adayı Av. Halil Arslan yapılan seçimin mağlubiyetini CHP’nin eski Belediye Başkanı H. Haşmet Işık’a yüklüyor.  Yüklediği gibi CHP ilçe başkanlığına verilen dilekçe ile Işık’ın disiplin cezası alıp partiden atılması için hala uğraşlarını sürdürmeye devam ediyor. Ama Yatağan CHP ilçe örgütü suç olmadığı kanısıyla bu konunun Muğla CHP İl Başkanlıgı tarafından ilgilenilmesi gerektiğini söylüyorlar.  Muğla CHP il başkanlığının ise ne gibi işlem yaptığı bilinmiyor. Disipline verilen H. Haşmet Işık ise yapmış olduğu açıklamada: “Beni hiçbir güç bu partiden ayıramayacak” diye konuştu. Yatağan CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ise uzunca bir zamandan bu yana parti içindeki bu kırgınlık ve küskünlüklerin bitirilmesi için var gücüyle çalıştığı görülüyor. İşte, Muğla CHP’si de böyle. Onun için bir örnek vermek istiyorum; Muğla CHP’si ve partilileri aklını başına alsın, AKP’nin İstanbul’daki uğradığı hezimete uğramasın. Çünkü bu seçmen, öyle bir seçmen ki İstanbul’da CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile girmiş olduğu yarışta Sayın Ekrem İmamoğlu 13.000 oy fazlasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. AKP, CHP için usulsüzlükler söz konusu deyip itiraz etmesi sonrası tekrar yapılan seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu AKP adayı Binali Yıldırım’a 800 küsur bin oy fark atıp tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Bu ne demek biliyormusunuz ? Seçmen her şeyi biliyor, görüyor, haklının yanında olmaya çalışıyor tıpkı İstanbul seçimleri gibi, Muğla ve ilçelerinde de bu tür sürtüşmeler, hizipleşmeler olursa yarınki yapılacak olan seçimlerde İstanbul’da AKP ne yaşadıysa Muğla’da da CHP aynısını yaşamaması için CHP seçmeni ve yöneticilerinin bilinçli hareket etmesinde fayda var diyorum, sevgili okurlarım…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
gerçek CHP'li 04 Ekim 2019 / 00:03

Osman Başkan 31 mart 2019 da yapılan seçimlerde CHP’nin yarısını bitirdiği seçim sonuçları ile tescillenmiştir. Beş yıl içinde de, kalan yarısını bitirerek hedefine ulaşmış olacaktır. Yazınızda belirtiğiniz gibi “800 küsur bin oy fark atıp tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Bu ne demek biliyormusunuz ? Seçmen her şeyi biliyor, görüyor ” tespitiniz çok doğru. Muğla’da CHP tabanı Osman Başkan, Mürsel Alban ve onlara biat eden ekibin 2014-2019 döneminde neler yaptıklarını (Belediyede CHP karşıtı kadrolaşma, parti delege ve üyelerine sormadan personel alma, doğruları konuşan partililere partiden atma) unutmadı ve unutmayacaktır. Muğla’da CHP’nin yok olmaktan kurtuluşu için yapılması gereken parti tabanına sahip çıkacak, Osman Başkan, Mürsel Alban ve ekibine biat etmeyen İl ve İlçe yönetimlerinin göreve getirilmesi gerekir. Delege seçimlerinde CHP üyeleri biatçı ekibi tasfiye etmesi gerekir.

Nabide Kılınç 17 Ekim 2019 / 00:07

Yatağan ayrı bir sorun oldu. Neden 3500 oy potansiyeli kendiliğinden gelip oturdu. Çünkü 2014 seçimlerinde bu potansiyel (işçiler dahil) vardı ve Haşmet başkanın kendi ve çevresindeki bizler yakın tanığıyım son bir haftada 300 oy farkı ile alındı. demek ki 2014’ten 2019’a orada gerek örgüt ideolojik, gerekse Belediye Büyükşehir Yatağan’a bir şey hissettirmemiş.Zamanın doğruladığı bir durum bu. Halil bey ve Haşmet beyin böylesi tutumu olmamalı.Ne geçen zaman, ne de gelecek zaman yani disiplin vs bunu çözer. Çözecek şey CHP nin örgütsel olarak güçlü durması bu çekişmeler çelişkiler süreci ilçeleri kaybettirdi. İyi parti ve HDP ittifakı ile yüzde 36 alındı. Muğla CHP nin tutumunu artık şu an ki CHP nin ve Kemal beyin konjonktüründe ayarlanmalı. Şimdi delege seçimleri var Muğla derlenip güç olmak davaya kilitlenmek zorunda. Gidip gördüğüm başka şehirlerde ilçelerde yerel yönetim çok güçlü ideolojik ve hizmet durumunu aşmışlar şunun farkındalar biz yerel yönetimde çok daha güçlü çok daha yararlı çalışmalar yapıyoruz. İddialıyız. Projelerimizle de uyguladık. Ancak iktidara da hazırız güçlü bir kadro olarak yol alıyoruz.
Şunu belirtmeliyim gerçekten gördüklerim dinlediklerim bu işin çok ötesinde yürüyorlar. Muğla Cumhuriyet Halk Partisi toparlanmak zorundadır kaçınılmazdır. Muğla’da alışık değiliz biz bu orana.Alışmayacağız ancak yaygınlaştırarak, severek, kucaklayarak, davaya hedeflenerek.