İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Sosyal Mesafeyi Açmayalım

Eklenme : 12.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 340

Covid-19 ile tanıştığımız ilk günden bu yana "maske, mesafe ve hijyen" kavramlarını daha sık kullanır ve duyar olduk. Pandemi tedbirleri kapsamında bir önlem olarak bizlere tavsiye edilen "sosyal mesafe" ile kastedilenin ne olduğunu anlamak için öncelikle "sosyal"in kelime anlamına bakalım.

Sosyal; sözlüklerde "insan topluluğuna ilişkin olan, toplumdaki bireylerin birbirleriyle olan ilişkileri ve toplumdaki sınıfların birbirleriyle olan etkileşimleri" olarak açıklanıyor. Bu anlamdan hareketle, pandemi tedbirleri kapsamında sosyal mesafeleri açmak mümkün mü?

Tabii ki mümkün değil. Bizden istenen olsa olsa "fiziksel mesafe" olabilir. Hangi gerekçe ile olursa olsun, kim bizim sosyal mesafelerimizi belirleme hakkına sahip olabilir? Kim ailemizle, dost ve arkadaşlarımızla, komşularımıza, mesai arkadaşlarımızla, bir şekilde iletişim kurduğumuz insanlarla aramızda var olan sosyal mesafeyi belirleme hakkına sahip olabilir?

Her zamanki gibi alelacele alınan bir kararla "sosyal mesafe" bir tedbir olarak topluma servis edildi. Oysa bu, "sosyal" değil; "fiziksel" mesafe olmalıydı.

İletişimin önemli bir konusu da mesafe kullanımıdır. Çünkü iletişim sırasında kişinin muhatabına olan mesafesi, ilişkinin şeklini ve seyrini belirlemesi açısından çok önemlidir. İletişimde mesafe ile kastedilen ise fiziksel, sosyal ve psikolojik mesafedir. Sosyal ve kurumsal iletişimde bu fiziksel, sosyal ve psikolojik mesafenin bulunması ve korunması; sosyal yaşamda samimiyetin, iş hayatında ise ciddiyet ve itibarın koruyucusudur.

İki kişi arasındaki fiziksel mesafe, taşıdığı anlam ve oluşturduğu duygu bakımından iletişimin seyrini ve kalitesini belirleyen önemli bir konudur. Bu fiziksel mesafe, bulunduğumuz mekânın kullanımı ile ilgili bir durumdur. Mekân kullanımı, insan bedeninin etrafında varlığı kabul edilen bir sanal daire ile bu sanal daireye bağlı oluşan fiziksel mesafeyle ilgilidir. İlişkinin türüne ve muhatabın kimliğine göre bu sanal daire daralır ya da genişler.

Sosyal mesafe; bir sosyal gruba mensup olan insanın diğer sosyal gruplarla ve o gruplara mensup insanlarla olan ilişkilerini, sosyal grupların birbirleri ile olan ilişkilerini gösteren bir kavramdır. Sosyal mesafe, farklı sosyal gruplara üye olanların birbirlerini kabul veya reddetme derecesini ifade eder. Sosyal gruplar arasındaki benzerliği, yakınlığı ve uzaklığı ifade eder. Özetle; sosyal mesafe, kişiler ve gruplar arasındaki sempati veya antipati düzeyini belirleyen bir mesafedir.

Kişinin muhatabıyla ilgili duygu ve düşünceleri, ilişkinin boyutunun ayarlanması açısından belirleyicidir. Kişi tanıdığı, ilgi ve sevgi duyduğu biri ile yakın ilişki kurmayı tercih ederken; tanışmadığı, iyi tanımadığı ve sevmediği birisiyle mesafeli bir iletişimi tercih eder. Bu durum ise psikolojik mesafeyi ifade eder. Öyle durumlar vardır ki fiziksel ve sosyal olarak yakın olduğumuz bir kişiyle aramızdaki psikolojik mesafe çok uzak olabilir.

Pandemi sürecinde bize bir tedbir olarak önerilen sosyal mesafeye geri dönersek, bir kavram karmaşası olduğunu görüyoruz. Sanki birine yol tarif ederken parmağı onun gözüne batırmak gibi bir durum. Çünkü insanlar kavramlar ile düşünür. Kavram ise bir şeyin zihindeki tasavvurudur. Dolayısıyla kavramlar düşünceleri, düşünceler tutumları, tutumlar ise davranışları belirler. Bu nedenle, istenilen sonucun elde edilebilmesi için doğru kavramların kullanılması önemlidir. 

Pandemi tedbirleri kapsamında evlerimize kapandığımız, birtakım yasaklarla tanıştığımız, en yakınlarımızla bile görüşmelerimizi ertelediğimiz, insanlarla aramızdaki fiziksel mesafeyi açtığımız bu dönemde insanlara sosyal mesafe tavsiyesinde bulunmak son derece yanlış oldu.

Virüs bulaştırma korkusuyla anne-babamızı dahi ziyaret etmekten çekindiğimiz, ziyaretleri minimuma indirdiğimiz koronavirüs günlerinde; en azından sosyal mesafelerin açılmaması için çaba sarf etmemiz gerekmez miydi? Ülke ve millet olarak; her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyacımız olduğu bir dönemde sosyal mesafeleri açma tavsiyesi yanlış bir tavsiye olmadı mı?

Yine bir bayramı daha evlerimizde geçireceğiz. Bayram namazından sonra büyüklerin ellerini öpüp sevdiğimiz insanlarla kucaklaşamayacağız. Aile büyüklerini, akrabaları, komşuları ziyaret edemeyeceğiz. Ama aramızdaki sosyal ve psikolojik mesafelerin daha fazla açılmaması için bir şeyler yapabiliriz. En azından, bir mesajla bayramlarını kutlamak yerine; onları telefon arayarak bayramlarını kutlayabiliriz.

Kurban Bayramı'nda büyüklerimizin ellerini öpüp sevdiğimiz insanlarla kucaklaşabilmek dileğiyle.

Bayramınız kutlu olsun.

12.05.2021

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft