Şadan Gökovalı son yolculuğuna uğurlandı

Şadan Gökovalı son yolculuğuna uğurlandı
Eklenme : 2.02.2021 16:13:00
Görüntülenme: 1920

Halikarnas Balıkçısı adıyla tanınan ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın manevi oğlu  eserlerini ölümünden sonra yayımlayan, tüm kitaplarına ön söz yazan, şair, yazar, gazeteci, akademisyen Prof. Dr. Şadan Gökovalı, son yolculuğuna uğurlandı.

Prof. Dr. Şadan Gökavalı (82) önceki gün yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı İzmir' de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Cenazesi Muğla'ya getirilen Şadan Gökovalı için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından isminin verildiği amfi tiyatroda tören düzenledi.  

Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla  Ak Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci, Ak Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanı Hüseyin İlker Altınsoy, STK temsilcileri, vatandaşlar ve ailesi katıldı.

Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, " Önemli bir kaybın son görevini yerine getiriyoruz. Şadan Gökavalıyı anlatmak bizim sahip olduğumuz kelimelerle anlamamız pek mümkün değil. Ne söylersek eksik ve az olur. Ama onu kendi düşünceleri ile bize ilettiği yazıları ile sizleri tekrar buluşturup bununla kendimi ifade etmek istiyorum. "Benmi Akyaka'ya ışık tuttum Akyaka mı bana tartışılır ben gazeteci, turist rehberi ve bilim adamı olarak Akyaka'yı sergilemeye çalıştım". Şadan hocamın çok güzel kendisini tarif eden bir cümlesiydi. Anadolunun diliydi, sözcüsüydü ve bir Ege bilgesiydi. Tarih deyince ilk akla gelen Heredot, Tıp denince Hipokrat, Ege Mavi yolculuk deyince Halikarnas Balıkçısı Anadolu'yu anlatan en iyi rehber, Gazeteci denince ilk akla Gelen Şadan Gökovalı'dır. Bu saydıklarım Muğlalı hemşerilerimiz olmasıdır. Ülkemiz ve Muğlamız için çok önemli aydın bir isimdi. Deneyimleri olan dolu dolu bir insandı. Türk yayıncılığına kazandıran birçok eserleri vardı" dedi.

İsminin verildiği Anfi tiyatrodan son yolculuğuna uğurlanan  Prof. Dr. Şadan Gökovalı Ula İlçesi Akyaka Mezarlığında defnedildi.

Şadan Gökovalı kimdir?

1939'da Muğla'nın Gökova beldesinde doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. 1959' da İzmir' de yayımlanmakta olan Ege Expres' te gazeteciliğe başladı. 1961 yılında Sarı Basın Kartı aldı. 1965'te Yılın Gazetecisi seçildi. Turizm üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı; İletişim Bilimleri dalında doçent oldu. TRT ve bazı yayın organlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1980'den sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1993'te Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi ve idareci olarak hizmet vermeye başladı. Akademik kariyer olarak 79'da Üniversite doktoru, 94'te ise Üniversite Doçenti, ve Üniversite Profesörü hak ve unvanlarına lâyık görüldü. Gökovalı, İzmir'deki Yaşar Üniversitesi'nde öğretim üyesiydi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye İletişim Vakfı, İzmir Turist Rehberleri Odası, Onursal Üyeliği "İleri Yaş Dostu" ödüllerine de layık görülmüştü. Gökovalı'nın çoğu Türkiye'nin turistik yerleri hakkında olmak üzere yirmiden fazla kitabı çeşitli dillerde yayımlandı. 2013 yılında, Muğla Büyük Şehir Belediyesi tarafından ismi verilen Anfi Tiyatro bulunmaktadır.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft