Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Saadet Hanım Konağı Kapandı

Eklenme : 15.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 587

Muğla'da akademik sohbetlerin yapılabildiği bir mekân olan Saadet Hanım Konağı maalesef kapandı ve artık  "Konak Sohbetleri"  de yapılamayacak. 

Muğla İl Müftülüğü 2014 yılında Sadet Hanım konağını kiralamış ve KAGEM hizmetinde kullanmaya başlamıştı. Haftanın her günü müftülük orada bir faaliyet yapıyor ve Muğla irfanına katkıda bulunuyordu. O zamanki Sevgili Müftümüz, Abdurrahman Koçak, o güzelim taş binayı kiralayıp geleneksel usulle tefriş edip hizmete sunmuştu ama "Yapılan yatırıma göre daha büyük faaliyetler yapılabilir" düşüncesiyle ve üniversite imkânını da değerlendirmek üzere Çarşamba akşamlarını üniversite hocalarının sohbetlerine ayırdı. Konu bize iletilince derhal organizasyona başladık ve şehrin kültür ve irfanına katkıda bulunabilecek ve nitelikli üretimleri olan akademisyenlerle irtibata geçip 2015 Ocak ayından itibaren sohbet organize edilmeye başlandı. Başta Nesibe ve Sevdegül hanımların gayretleriyle sistem oturtulmaya başlandı. Hanım arkadaşlar, hem akademisyenlerle irtibata geçip konu ve tarihi ayarlıyorlar, başta afiş olmak üzere her türlü duyuru aracını kullanarak toplantıları kamuoyuna duyuruyorlardı.

Üniversiteden pek çok arkadaş orada halka açık sohbetler yaptı. Şahsen ben 10 kadar sohbet yaptım. Şâhidî'yi de konuşmuşum orada Küçük Prens'i de. Fuzûlî'nin Su Kasidesini de, Yunus Emre'yi de, Muğla'da Ashab-ı Kehf izlerini de, Afrin köylerini, Kuzey Suriye yer adlarını da konuşmuşuz. Nâbî'nin şiirlerini, klasik şiir estetiğini, klasik şairlerin köy ve şehir mukayeselerini, Tarık Buğra'nın hikâyelerinde kahır duygusunu, kahve kültürünü hep sohbetlere konu etmişiz.

Benden başka Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Adnan Çevik, Dr. Öğr.Üyesi Ömür Koç, Doç. Dr. İsmail Aydın,  Doç. Dr. Mustafa Gökçe, Öğr. Gör. Çetin Çelebi, Dr. Arş. Gör Fahri Kaplan, İbrahim Yardımcı ve adlarını şu an zikredemediğim daha pek çok arkadaş Çarşamba akşamları iki-iki buçuk saat falan süren sohbetlerle Muğla irfanına katkıda bulunmaya çalıştık. 

2015 başından 2020 Mart ayına kadar, eğitim-öğretim dönemlerinde Çarşamba akşamlarını bu işe ayırmıştık ve hayatımızı buna göre düzenlemiştik. Her eğitim-öğretim döneminde   3 ay haftada her Çarşamba Saadet Hanım Konağı'nda bir araya geldik. Kabaca hesaplarsak 100 civarında sohbet yapıldı orada. Muğla gibi bir şehirde 5 yılda 100'den fazla ilim-irfân sohbeti büyük bir şeydir. Çoğu toplantıda salon yetmedi.

İster merkezdeki üniversiteler olsun ister taşradaki üniversiteler, akademisyenliği sınıf ve laboratuvardan ibaret görmeyen entelektüeller için şehir ile kültürel kaynaşma imkânı veren bu tür toplantılar ve mekânlar çok önemlidir. Akademik bilgiler, bu tür mekânlarda "irfân" haline dönüşerek topluma mâl olur. Maalesef üniversitelerin tamamına yakını kampüs zincirini kırıp halkla kucaklaşmayı beceremiyor; bizde olduğu gibi mevzii ve münferid ölçekte ilişki geliştiren insanlar varsa, üniversitelerin halka ulaşmasına katkıda bulunulmuş oluyor.

Saadet Hanım Konağı bu özellikleri taşıyan bir mekan olarak 2014 ortalarından itibaren 1 Haziran 2020 gününe kadar yoğun bir hizmet ve sohbet merkezi oldu. 

Covid-19 (korona) salgını sebebiyle yavaşlatılan hayatımızdan pek çok şey kayıp gidecek. Nasıl pek çok insan hayatını kaybediyorsa, covid-19'lu dönemde böyle kurumsal değişiklikler de olacak maalesef. Saadet Hanım Konağı'nda insanlar bir araya geliyordu ve bu hastalığın yayılması, kalabalıklarla daha hızlı oluyordu. Bu yüzden bu tür yerlerde bir araya gelmek yanlış olacaktı. Boş binaya da bir sürü kira verilemezdi. Tabii kapanacaktı; kapandı. Yüreğimizin ve aklımızın bir kısmı orada kaldı. Bir de 5 yıllık heyecanımız, sevincimiz, mutluluğumuz.

İnşallah hayatımız normalleşir ve başka platformlarda bir araya geliriz. (Biz internet ortamında pek çok toplantıya katılıyoruz; o başka. Saadet Hanım Konağının insaniyeti, samimiyeti bir başkaydı.

Başta o zamanın müftüsü sevgili hocamız Abdurrahman Koçak olmak üzere 5 yıl orada hizmet veren arkadaşlardan Allah razı olsun. 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft