Prematüre Altun bebeğin büyük yaşam mücadelesi

Prematüre Altun bebeğin büyük yaşam mücadelesi
Eklenme : 26.06.2021 13:05:00
Görüntülenme: 932

 

Antalya'nın Kaç İlçesi'nde 24 hafta erken doğan 600 gramlık prematüre bebeğin Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ki yaşam mücadelesi devam ediyor. Doğum sonrası Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp ameliyatı da geçiren Altun bebek için hastane personeli seferber oldu.

Edinilen bilgiye göre, Antalya'nın Kaş ilçesinde 24 haftalık olarak erken doğan 500 gr ağırlığındaki prematüre Altun bebeğin doğum sonrası tedavisine Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan ünitesinde başlanıldı. 

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sürekli solunum sıkıntısı çeken ve solunum cihazına bağlanarak hayatına devam bebek Altun'a yapılan kalp ekokardiyografisinde anne karnında açık olan ve aort damarından akciğere kan götüren PDA damarının kapanmamış olduğu ve bu nedenle akciğerlerine aşırı kan gittiği tespit edildi. PDA damarını kapatabilmek için defalarca ilaç tedavisi uygulanan Altun bebek tedaviye cevap vermeyince doktorlar ameliyat kararı aldı.

35 günlükken ameliyat oldu

Doğum sonrası 35. günde 600 grama ulaşan Altun bebeğin ameliyatını ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Buğra Harmandar ve  ekibi tarafından yapıldı. Altun bebeğe ameliyatta açık kalan PDA damarı minimal invazif anterior mini torakotomi uygulandı. Ameliyatı başarıyla tamamlanan bebek Altun takip ve tedavilerinin yapılması amacıyla yenidoğan yoğun bakım ünitesine geri alındı.

Bebeğin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Buğra Harmandar, prematüre bebeklerin kalp ameliyatlarının oldukça zor ve deneyim gerektiren ameliyatlar olduğunu söyledi. Harmandar, "Türkiye'de bu ameliyatlar sadece sınırlı sayıdaki birkaç merkezde uygulanabilir. Bu ameliyatın başarıyla yapılabilmesi için cerrahi başarı yanı sıra Çocuk Kardiyoloji, Anesteziyoloji ve Yenidoğan Yoğun Bakım uzmanlarının çok büyük katkısı vardır" dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft