Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Özel Hastane ayarında bir "Devlet Hastanesi"..

Eklenme : 19.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1617

Eğri değil, doğru oturalım doğru konuşalım.

Olaya "siyasi pencereden" baktığımızda, bugün Muğla'da Tıp Fakültesi varsa bu önce 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu, sonra da 23. ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden sayesindedir.

Elbette Terzibaşıoğlu ve Özden'e teşekkür ederken bir siyasiye daha; Muğla Milletvekili değil, ama 26. ve 27. Dönem Antalya Milletvekili İbrahim Aydın'a da teşekkür etmemiz gerekiyor. Tıp Fakültesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte bugün KYK'nın neredeyse "ilk devlet yurtlarını" yapmakta olduğu alanın "Orman'dan tahsisini" sağlayan kişi o zaman Muğla Orman Bölge Müdürü olan İbrahim Aydın'dır. Elbette babasının malını bağışlamadı, ama o tahsis o olmasa asla olmazdı...

Rektörler genellikle üniversitelerinde Tıp Fakültesi istemezler. Çünkü bütçenin önemli bölümü burada kullanıldığı gibi, rektörlerde buradan seçilmeye başlar... Ancak dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik başlangıçta biraz dirense de kendisi ve üniversite senatosu sonunda "onay" verdiler.

Şener Oktik ile birlikte o senatonun üyelerine de teşekkür ediyoruz...

xx           xx           xx

Evet eğri de değil, doğru oturalım doğru konuşalım.

Olaya yine "siyasi pencereden" baktığımızda, ikinci basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi bugün Muğla il merkezinde eksikleri olsa da faaliyette ise bu da 26. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ve AK Parti'nin potansiyel Büyükşehir Başkan adayı olan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer sayesindedir.

Nihat Öztürk benim gözümde Seyfi Terzibaşıoğlu kadar olmasa da Hasan Özyer'den daha iyi ve en az Yüksel Özden kadar "Muğla Milletvekilliği" yapmıştır. AK Parti İl Yöneticileri bu konuda kayıtsız kalırken, Nihat Öztürk "Muğla il merkezi Devlet Hastanesine, ikinci basamak sağlık hizmetine kavuşmalıdır. Muğla'nın Aydın'dan neyi eksik? Aydın'daki siyasetçiler Muğla'da yok" tepkilerimize, tepki ile değil "olgunluk ve samimiyet" ile karşılık verdi ve kolları sıvadı.

Demircioğlu Hotel'in karşısında Güzelköy'de Nihat Öztürk, Gazeteci-Yazar Nejat Altınsoy ve ben buluştuk. Konu 'Menteşe Devlet Hastanesi'nin bulunduğu yerde yeniden hizmet vermeye başlaması. Bazı konularda görüş birliğine vardıktan sonra Milletvekili Öztürk dönemin İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin'i de yanımıza çağırdı ve o gün 'Menteşe Devlet Hastanesi' için start verildi.

Tabi nasipten öte yol yok. İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin'in yerine Dr. İskender Gencer atandı ve Menteşe Devlet Hastanesi'nin açılması için "olur almak" Milletvekili Nihat Öztürk ile İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer'e nasip oldu...

 xx           xx           xx

"Olur" aldıktan sonra geriye ne kalıyor?

Hastaneyi yenileyip hizmete açmak.

İşte bu sıkıntılı bir süreç oldu. Çünkü Menteşe Devlet Hastanesi programda yoktu. "Onarım" diye ek yatırım programına sokuldu ve kaçınılmaz olarak kaynak sıkıntısı yaşandı.

Bu arada milletvekilleri değişirken, İl Müdürü Dr. İskender Gencer'i görevinden uzaklaştırmak için kampanyalar başlatıldı.

Böylece başka niyetlerin yanında hastanenin hizmete alınmasının akamete uğratılması da istendi!

Yeni Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan neyse ki İl Müdürü İskender Gencer'e sahip çıkmakla kalmayıp, gıdım gıdım da olsa ödenek çıkarılması için çaba gösterdiler. Yetmeyeni Muğlalılar yetirdi. Başta  22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu olmak üzere Muğla'nın hayırseverleri harekete geçti ve Menteşe Belediyesi'nin de katkılarıyla inşaat, donanım ve çevre düzenlemesi tamamlandı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında 'gayriresmi' bir açılışla hastanenin Acil Servisi hizmete açıldı.

Açılışta adeta izdiham yaşandı ve orada olması gerekenlerden çok olmaması gerekenler yeralırken, hastanenin zorlu sürecinde destek olmaktan çok engel olanların çekilen fotoğrafların en önünde yeralma gayretleri dikkatlerden kaçmadı...

xx           xx           xx

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naki Bulut'a teslim edilen ameliyathanesi de Acil Servis ile birlikte hizmete giren Menteşe Devlet Hastanesi daha önce bahçesinde açık olan ve görüntüleme cihazlarına sahip polikliniklerde ana yapıya bağlanarak "tam teşekküllü" bir hastane olmanın temeli atılmış...

Polikliniklerde branş eksikliği var mı bilmiyorum, ama hastanede branşların büyük bölümü hala yok!

O tuhaf açılışın ardından Op. Dr. Naki Bulut'un yönetimindeki Hariciye Servisi'ne 3 İç Hastalıkları Uzmanı ile bir de Dahiliye Servisi hizmete girmiş. İki servis aynı koridorda hizmet veriyor. Henüz herşey yerli yerine oturmamış, ama varolan hizmet kalitesi üst düzeyde...

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer "siyasetinde desteği" ile Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şadi Ballı'yı "Başhekim" olarak hastanenin başına getirmekle isabetli davranmış. Muğlalı olsun çamurdan olsun... Hayalleri ve projeleri var, inşallah başarır...

Benim aslında önceki yazılarımda da belirttim, üroloji servisinde tedavi olmam gerekiyordu. Korona nedeniyle Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gitmedim. Tedavimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sultan Edebali üstlendi. Tedavimi de başarıyla gerçekleştirdi. Kendisine "Ürolojide yan dal yapmayı düşünün" dedim. Bunu söylerken samimiydim. Kendisine çok teşekkür ediyorum...

xx           xx           xx

Okurlarımdan Ahmet Şahan dünkü  yazımın altına "Önce eşeğimizi kaybettiriyorlar sonra bulunca seviniyoruz:))" esprisinden sonra "Merkezdeki hastanenin kapatılması zaten akıl tutulmasıdır. Her branşdan birer poliklinik, tahlil, röntgen, mr, tomoğrafi de varsa Araştırma Hastanenin yoğunluğunu alır" demiş.

Doğru tespit.. Bir başka okurum Sabahat Durmaz da "Kaleminize sağlık gerçekten çok güzel olmuş. Başhekimi, müdürleri, hekimleri, hemşireleri, güvenliğinden tutun temizliğine kadar harika. Sanki özel hastanede sandık kendimizi. Kaleminize kuvvet, teşekkür ediyorum." ifadesinde bulunmuş.

Benim söyleyeceklerimi söylemişler. Hastanede her türlü tahlil yapılabildiği gibi, bütün görüntüleme cihazları da var. Böbreklerimde taş olduğu için müjde verdiler, yakında "Taş kırma makinesi" de geliyor.  Küçük eksiklerinin de tamamlanmasıyla Menteşe Devlet Hastanesi başta "hizmet kalitesiyle" özel hastanelerle rahatlıkla rekabet edebilecektir.

Kendimi 14 gün özel hastanede hissettim. Bana mı özel diye düşünüp öteki odalara baktım, herkesin keyfi yerindeydi...

xx           xx           xx

Taş kırma makinesi de geleceğine göre ürolojinin bir an önce açılmasında yarar var.

Ben orada tedavi görürken "Palyatif Servisi" de hizmete girdi. Önemli bir servis. Nedense basında yeralmadı. Bence Eğitim Araştırma'da "törenle" açılan Tüp Bebek Servisi'nden çok daha önemli. Meslektaşlarımın  "ne olup bitiyor" diye arada bir Başhekim Ballı'yı ziyaretlerinde yarar var.

Kısa zamanda bütün servislerin tamamlanmasında, özellikle "kardiyolojinin" açılmasında büyük yarar var.

Sanıyorum tedavimin üçüncü günüydü. Bir siyasetçimiz vatzaptan "Büyükşehir Meclisi'nde komisyonların AK Partiye geçmesinde kendisinin de büyük başarısı olduğunu, ama yazmadığımı" belirten bir mesaj atmış. Tartıştık. O gün gece tansiyonum fırladı, spazm geçirdim. Hastanede kardiyoloji yoktu, ama bir kardiyolog kadar bilgili Dr. Sultan Edebali evinden telefonla yetişirken, o gece acilde nöbetçi Pratisyen Dr. Özkan Kutlu'nun başarılı müdahaleleri sonucu adeta yeniden yaşama döndüm. Kutlu'ya minnettarım..

O geceki nöbetçi hemşireler Sema Birgül ve Hatice Cebe'ye de... Haklarını ödeyemem.

Aslında şu korona günlerinde hiçbirinin hakları ödenmez.

Hepsini tek tek yazmak isterdim, ama hem yerim kalmadı, hem unuttuğum olur üzülürüm; tesadüf buya yatışımın yapıldığı gün görevli olduğu gibi, taburcu olduğum günde görevli olan Havva Ülger hemşireden Cerrahi Birimler Servis Sorumlusu Hemşire Zühra Toksoy'a kadar tüm hemşire ve  görevlilere teşekkür ederim...

Bu kadar becerikli işini iyi yapan gerek hastalarla ilişkilerinde, gerekse birbirleri ile koordinasyonlarında başarılı personeli bir araya getirebilmiş olan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile Menteşe Başhekimi Op. Dr. Şadi Ballı'yı kutluyorum.

xx           xx           xx

Söylemeden edemeyeceğim, yemekler "özel hastane" ayarındaki bir hastaneye yakışmıyordu. Özellikle çalışanlar ve hasta yakınları ile diyetli hastalar dışındakiler dışarıdan yiyorlar. Yemekler çöpe gidiyor. Yazık.

Okurlarımdan Mimar Murat Dere'de dünkü yazımın altına "Memleketimize hizmet edenlerden Allah razı olsun. Makamlarının hakkını vererek memleketimizin mekanlarına mekan kattılar. Darısı bu yola çıkıp yolunu kaybetmeyenlere..." diye yazmış.

Alınacak çok yol, yapılacak çok iş var. İki milletvekilimiz umarız eksiklerin tamamlanmasını sağlarlar. Ki biz de dönemlerinin sonunda "En az Seyfi Terzibaşıoğlu kadar Muğlalıydılar" diye yazabilelim...

İl başkanını sormayın, o kongrelerle meşgul..!

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Eğer kış, "Bahar yüreğimdedir" deseydi, ona kim inanırdı? -Halil Cibran

GÜNÜN UYARISI; Lütfen maskenizi takın, ellerinizi sık sık yıkayın, sosyal izolasyon uygulayın.

ÇİVİ

Kızılay Muğla Şube Başkanı hala atanmadı. Arkadaşım "Kenan Gürbüz vekaleten bakar" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft