“Öğrenci Dostu Muğla” mı dediniz?

Bu haber 20 Eylül 2019 - 0:00 'de eklendi ve 1.468 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Menteşe Kent Konseyi ile ilgili önyargılı mıyım?

Hayır.” desem, kim inanır… Menteşe Kent Konseyi‘nin yeni yöneticilerini tanımıyorum. O yüzden Konsey yöneticilerine önyargım söz konusu olamaz. Ancak kent konseylerinin bazı yerlerde belediye başkanlarının, bazı yerlerde kaymakamların “vesayetinde” olduklarına dair bir yargıya sahibim. “Yargıç” olmadığımın da farkındayım. Bu benim kişisel görüşüm…

Yine de böyle bir sorun var olmalı ki, Dr. Vehip Keskin başkanlığındaki yeni yönetimin ilk sosyal medya paylaşımlarından biri “Kent Konseyleri Belediyelerin Arka Bahçesi Değildir” ifadesi oldu. Aslında konseyin face hesabında bu ifade doğrudan kullanılmadı. Konsey, ulaşım ücretlerine yapılan zam ile ilgili forum düzenledi ve Konsey Başkanı Dr. Keskin o forumun açılış konuşmasını yaparken bu ifadeyi kullanmış. O açış konuşması bir arkadaşımız tarafından (10.07.2019) “MKK Başkanı Dr. Vehip Keskin; Kent Konseyleri Belediyelerin Arka Bahçesi Değildir” başlığı ile haber yapılmış. Konsey bu haberi paylaşmış, oradan gördüm…

xx      xx      xx

Fazla takılmamak lazım, ama ben Dr. Keskin‘in o açış konuşmasında yer alan “Ulaşım ücretleri ile ilgili alınan kararın hemen ardından bize birçok mesaj geldi. Bunlara duyarsız kalamazdık. Biz de bir anlamda bundan sonra yapacağımız toplantılar açısından Kent Konseyi’nin tanıtımı için bu toplantının iyi bir fırsat olabileceğini düşündük.” ifadesine takıldım.

Ben bir de Eğitim Araştırma Hastanesi‘ne yağmur suyu bastığında, hastanenin polikliniklerinin girişi önünde Milletvekili Mürsel Alban‘ın konuşma yapmak istemesinin Başhekim Vekili Dr. Salih Akkuş tarafından engellenmiş olmasının Kent Konseyi tarafından “demokrasi sorunu” haline getirilmiş olmasına da takılmıştım.

Dr. Salih Akkuş yerinde Dr. Vehip Keskin olsa ne yapardı acaba?

O zaman ben Dr. Akkuş‘un Konsey tarafından tek taraflı yargılanmasını haksız bulmuştum. Konseyin böyle bir hakkı var mı bilmiyorum… Bildiğim, Kent Konseyi politik bir şova arka çıkmak yerine, Eğitim Araştırma Hastanesi hizmete açıldığından beri yaşanan sorunlar ve o su baskını ile halen yaşanan sorunlarla ilgili bir “tavır” ortaya koymuş olsa, daha anlamlı ve Kent Konseyi‘nin tanıtımına da katkısı büyük olmuş olacağıdır…

xx      xx      xx

Tabi bu yazı Kent Konseyi‘ni ve yönetimin yargılama yazısı da değil. Böyle bir hakkımız da yok.

Ki sosyal medya hesaplarından 3 Temmuz‘da “Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu… Ortak paydamız, değerlimiz olan cennet Muğlamız için, Kent Konseyini oluşturan tüm paydaşlarla birlikte çalışacağız. Bu zor görevde, en büyük paydaşımız, destekçimiz, yol arkadaşımız yerel basın olacaktır.” diye de paylaşımları oldu.

Bunu görüyoruz. Yerel basında kendileri, söylemleri ve etkinlikleri ile ilgili çıkan haber ve yazıların hemen hepsini paylaşmış bulunuyorlar. Bir tek bizim Hamle Gezetesi ve benim köşemden paylaşımları olmadı. Muhtemelen tesadüftür… Ama izlendiğimizin farkındayım.

Muğlalı, öğrencilere hiç ‘müşteri’ muamelesi yapmadı.” başılığı ile 12 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan yazıma Konsey Başkanı Dr. Vehip Keskin‘den 13 Eylül 2019 da yanıt geldi. Hamle‘nin sitesinde yer alan yazımın altına “Özcan bey merhaba, bir konuyu açıklamak isterim. Öğrenci kardeşlerimizin sorunlarını tüm kesimlerle tartışmayı ve çözüm bulmayı hedeflediğimiz forumumuz henüz yapılmadı.” diye not düşülmüş.

xx      xx      xx

Ben ulaşıma yapılan zam üzerine yapılan forumun “öğrenciler için yapıldığı” algısına kapılmışım. Meğer “öğrenciler için” bir forum hazırlığı varmış. Konsey Başkanı Dr. Vehip Keskin bıraktığı notta şöyle anlatmış:

Bu forumu üniversite açıldıktan ve öğrenciler dönüp yerleştikten sonra yapmayı planladık. Şu anda forumun altyapısını hazırlıyoruz. Mülki amirler ve yerel idareciler ziyaret edilerek forum hakkında bilgi verilip davet ediliyor. Ekimin ilk hafta sonu yapmayı planladığımız basın buluşmasında belki tarihi de netleştirmiş oluruz. Tabii ki forumun asli unsuru öğrenci kardeşlerimiz olacak, onlara da her yoldan ulaşmaya çalışacağız. Yapıldı diye bahsettiğiniz forum ulaşım ücretleri sonrası yapılan forumdur. Bu forumda da zaten öncelikli olarak öğrenci sorunları ön plana çıkmıştır. Bu forumdan çıkan sonuçları, ayrıntılı rapor ile beraber siyasi partiler, mülki idare, belediyeler, üniversite ve başta basın olmak üzere kamuoyu ile paylaştık. Taleplerin takipçisi olunması kararımız gereği şu ana kadar Menteşe Kaymakamı, Belediye Başkanı ve MBB Ulaşım Daire Başkanı ile görüştük. Valimiz, Büyükşehir Başkanımız ve Rektörümüz ile randevu taleplerimize yanıt gelince görüşeceğiz.

xx      xx      xx

Kent Konseyi Başkanı Dr. Vehip Keskin‘in verdiği bilgiye göre, ulaşım zammı forumundan sağlanan ilk somut kazanım öğrenciler için Yeniköy‘den başlayan “ring uygulaması” olmuş. Dr. KeskinHem yazılı olarak hem de Ulaşım Daire Başkanı ile görüşmemizde, Yeniköy’den başlayan Kötekli’yi dolaşıp, kampüs içi ring yaparak Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültelerine ulaşımı sağlayan hat talebimiz olmuştu. Bu hat hizmete sokuldu. Bu aşamada öncelikli beklentimiz öğrenciler için makul ücretli aylık kart uygulamasıdır. Bunun yanında MBB 2020-2024 Stratejik Plan çalışmaları için Kent Konseyinin ‘Öğrenci Dostu Muğla’ hedefiyle oluşturduğu hedeflerin de takipçisiyiz. Sayın Erol Soğancı’nın bahsettiği konuların da olduğu, kentle ilgili diğer taleplerimizi geçtiğimiz günlerde sayfamızdan paylaştık.” diye anlatmış.

O talepler yerel basınımızda “Kent konseyinden öğrencilere yönelik teşekkür ve 5 öneri” başlığı ile yer aldı. O öneriler “Sabit ücretle sınırsız kullanıma sahip öğrenci kartı”; “Raylı sistem çalışmaları başlatılmalı”; “Öğrencilere kıyafet yardımı sağlayacak merkez kurulmalı”; “Büyükşehir öğrenciler için geçici konukevi yapmalı”; “Öğrencilere yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanmalı”…

xx      xx      xx

KonseyinDüşük ücretli hat talebinin” karşılanması ile birlikte Büyükşehir Belediyesi‘nin 2020-2024 Stratejik Plan çalışmaları için Kent Konseyi‘nin “Öğrenci Dostu Muğla” hedefi ile hedefler oluşturmuş olması oldukça sevindirici. “Öğrenci Dostu Muğla”nın yeniden yaratılması için stratejik planın uygulanmasını bekleyeceğiz. Olsun, yeterki o “dostluk” sağlansın. Beklemeye değer…

Kent Konseyi‘nin 5 önerisinin altına imzamı atarım. Bu köşenin takipçileri bilirler; ilk önerinin dışındaki 4 öneriyi bu köşede senelerdir ben de öneririm. Kent Konseyi‘nin bunları önermiş olması doğrusu beni heyecanlandırdı. Biz yazdık olmadı, umarım Kent Konseyi ciddiye alır.

Tabi küçük farklılıklar var. Ben raylı sistemi Kötekli‘den geçen, Yatağan-Ula arasında önermiştim. Keyfoturağı‘nda bir basın kahvaltısında da Başkan Gürün, “O konuda çalışma yaptık. Nüfus nedeniyle rantabl değil” demişti… Öğrencilere kıyafet yardımı için Menteşe Belediyesi Elele Butik ile Aşevi‘nin Kötekli‘de şubelerinin açılmasını önermiştim. Öğrenciler için Düğerek‘te bir geçici yurt Orhan Çakır‘ın başkanlığında yapılmış, ama Başkan Gürün ile yıkılmıştı. Ben bu konuda özellikle dar gelirli aile kızları için “Belediye Yurdu” gündeme getirmiştim. Konseyin önerisi de güzel… Öğrencilere çalışma imkanı İŞKUR&Üniversite işbirliğinde sağlandı. Ancak yerel yönetimlerin buna sahip çıkmaları daha isabetli olacaktır.

Konseyi Öğrenci Dostu Muğla için sonuna kadar destekliyorum. Umarım etkili olurlar…

xx      xx      xx

Öğrencilerin barınma sorununun köklü çözümü için Düğerek Yolu‘nda Vakıf Arazisi‘nin “Milli Eğitim” alanından çıkarılması yetecek… Bu konuda yerel yönetimlerimize başvurulacak veya başvurulmuş olabilir. İnşallah bir zorluk çıkmaz.

Menteşe Kent Konseyi‘nin “Sabit ücretle sınırsız kullanıma sahip öğrenci kartı” önemli… Konseyin açıklamasında bu konuda “.. öncelikli beklentimiz ulaşımla ilgili olarak aylık sabit ücretle sınırsız kullanıma sahip öğrenci kartı uygulamasına bir an önce geçilmesidir. Bu durum, hem öğrencilerin ekonomik koşullarına katkıda bulunacak hem de Kötekli’den kent merkezine gelmelerini kolaylaştıracak ve kentle bağlantılarının kopmamasını sağlayacaktır.” denilmiş.

Muğlalı öğrencilere hiç ‘müşteri’ muamelesi yapmadı” (12 Eylül 2019) başlıklı yazımda, İzmir‘de hayata geçirilen ‘Eğitim Kart’ projesinden söz edip, bir takipçimin “Yerel yönetimler öğrencilere kredi kartı gibi bir aylık kart verse, öğrenci o kartla her ay bir tiyatro oyununa, bir sinema filmine gidebilse ve bir kitap satın alabilse, o ay kente tiyatro gelmediyse o hakkını da kitap veya film için kullansa olmaz mı?” önerisini paylaşmıştım. Bu da düşünülebilir…

Aslında “Kembrich” örneğinde olduğu gibi, en iyisi üniversiteyi şehre taşımak, ama onu Erman Şahin‘den sonra kaçırdık…

Yine de “Öğrenci Dostu Muğla” sağlanabilirse tamamdır.. O Muğla “kadın dostu” da, “engelli dostu” da, “hayvan dostu” da, “çocuk dostu” da ve hatta “bisiklet şehri” de olacaktır…

——————————                                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: “Unutma; senin için başkasından vazgeçen, bir gün mutlaka başkası için senden vazgeçer” -Hz. Mevlana

ÇİVİ

Bodrum’da “imar barışına aykırı” 4 bin yapı belirlenmiş. Arkadaşım “Acaba bunlar bizimle nasıl barışacaklar?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
oktay ozel 20 Eylül 2019 / 12:07

sayın ozgur ogrencı dostu mugla ıcın yalnızca yerel yonetıcılerden herseyı beklemek yeterlı mı.:?sehir halki ve esnafida ogrenciye sahip cikacak birseyler yapabilir. ornegin ogrenci yurtlari tercih siralamasinda ilk 5 te mugla universitesini yazan, ogrencilere 1 yil ucretsiz konaklama, ve derslerde basariyi arttirmak icin not ortalamasi 90 ve uzeri olan ogrencilere ertesi yil ucretsiz konaklama icin kontenjan ayirsin, yine ders ortalamasi 90 ve uzeri olan ogrencilere her lokanta ve kafeler 1 ogrenciye ucretsiz hergun yemek versin,belediye, otobusleri universiteli ogrencilere bilet 1 lira yapsin.otobus firmalari yine ders ortalamasi 90 ve uzeri olanlar icin bedava gidis donuz bilet kontenjani ayirsin. ve benzeri gibi,mugla halki olarakta bizde sahip cikalim ki universitemizin turkiye capinda basarisi yukselsin.ayrica hepimiz biliyoruz muglada ev sorunu var, imar durumu belli yaklasik merkezde 2 000 tane bina var diyelim,bunlarin catilari atil durumda bos ise yaramaz vaziyette.belediye bunlar icin duzenleme yapsa kenarladan 120 cm duvar yapilip cati katlari yaratilsa . ve tek daireli binalarin catilarinda izaolasyon olmak sarti ile en az 1+1 4 000 ogrenci konutu yaratilir.tarim arazisini imar acmak , sinirli insaat imkani olan sehrimizde konut ihtiyacini karsilamazmi?topyekun birseyler yaparsak degerini arttirmazmiyiz?

özcan özgür 20 Eylül 2019 / 12:45

Oktay bey görüşünüze saygı duyarım. Ancak, bu köşede çok yazdık, Muğla’da konut sorunu de3ğil, YURT SORUNU var… Herşeyi yerel yönetimden beklemek doğru değil diyorsunuz, ardından da belediyenin “çatı katı” izni vermesini istiyorsunuz… Sorunun çözümü, “YENİ RANT ALANLARI” yapmak değil, acilen “YURT” üretmektir…

gerçek CHP'li 20 Eylül 2019 / 21:40

Eski Bölge Trafik kavşağında trafik kilitleniyor. Muğla ve Marmaris istikametinden gelen araçlar çoğu zaman 15-20 dakika beklemek zorunda kalıyor. İktidar partisi milletvekilleri Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşüp, sorunu çözsünler. Osman Başkan başta Halk Ekmek fırınlarını yapıp hizmete açsın. Su ve otobüs fiyatlarını düşürsün. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi halk ekmek büfelerinde halka süt satıyor. Muğla’da bu uygulama başlasın. 2014 seçimlerinden sonra Belediyede oluşturduğu CHP karşıtı kadrolaşmayı 2019 seçimlerinden önce dağıtacağını söz vermişti. Başta Genel Sekreter olmak üzere CHP karşıtı kadrolaşmayı söz verdiği gibi derhal dağıtsın. 2014-2019 döneminde CHP tabanının yok sayılması sonucu 4 İlçe Belediyesi kaybedildi. Büyükşehir oyu % 36’da kaldı. CHP tabanı 2019-2024 döneminde Muğla’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi görmek istiyor.