Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Niye Hep Böyle Oluyor?

Eklenme : 14.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 839

Muğla olarak her yağmurdan sonra aynı manzaraları seyretmeye alışmış durumdayız. Taşan dereler, çöken ve geçilemeyen yol ve kaldırımlar, suyun bastığı ev ve işyerleri.

Aslında yağmur sonrası seyrettiklerimiz yıllarca yerel yönetimlerin ihmal ettiği, yapamadıkları alt yapıların sonuçlarıdır.

Her ne kadar Muğla, Rize'den sonra en fazla yağış alan il konumunda ise de dünyanın başka yerlerinde Muğla'dan daha fazla yağış alan şehirler de bulunmaktadır. Ancak, bu yerlerde yaşayanlar yağan yağmurlardan sonra bizde yaşanan manzaraların benzerlerini seyretmiyorlar.

Acaba niye?

Tabi ki zamanında yeterli ve gerekli olan alt yapılarını tamamlamış olmalarından, alt yapı sorunlarının olmamasından.

Alt yapılar şehirler için bir zorunluluktur. Alt yapısı tamamlanmayan şehirler için sağlam bir üst yapı oluşturulması da zaten mümkün değildir.

Aslında tamamlanmış bir alt yapı aynı zamanda o şehirde düzenli trafik demektir, taşmayan dere demektir, sağlıklı çevre demektir. Kısacası, tamamlanmış alt yapı demek yaşanabilir şehir ve çevre demektir.

Bugüne kadar Muğla olarak yeterli alt yapıyı yapamamamızın sebebi bu işlerle ilgili olarak görevli ve yetkili olan yerel yönetimlerin bu işe yeterince önem ve ağırlık vermemesidir. Alt yapı çalışmaları gerek ekonomik ve gerekse fiili çalışma itibari ile zor çalışmalardır. Ancak, bir şehir için tamamlanması da zorunludur. Alt yapı yatırımları bir idarecinin ilk ve en öncelikli görevi olmalıdır.

Muğla, 2014 yılında büyükşehir belediyesi oldu. Böylece bir çok alt yapı Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanına dahil oldu.

Esasen, yerel yönetimlerin şehirlerin mevcut ve gelecekteki muhtemel nüfuslarını göz önüne alarak planlamalarını yapmaları gerekmektedir. Bu planlamaların uzun vadeli düşünülmesi ve buna göre de özellikle alt yapı çalışmalarının planlanarak hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Her yağmur sonrası selden en çok etkilenen ilçelerimiz Marmaris ve Bodrum olmaktadır. Oysa, bu iki ilçemiz turizm bölgesi de olması sebebi ile her yıl yerli ve yabancı birlerce turist ağırlamaktadır. Zaten, turizm sebebi ile de ekonomik potansiyelleri oldukça yüksek olan ve dolayısı ile de gelirleri de olan ilçelerimizdir.

İşte bu sebeple de mevcut ekonomik potansiyelleri itibari ile de bu güne kadar alt yapı sorunlarını tamamen çözmüş olmaları gerekirdi. Çözülememesinin sebebi ise yöneticilerinin zamanında gerekli olan alt yapı yatırımları yapmaması ya da mevcut alt yapılar ile ilgili gerekli yenilemeleri yapmamalarıdır.

Bundan sonra yapılması gereken ise bu yaşananlardan ders çıkartarak gerek yerel idarecilerin gerekse diğer kamu görevlilerinin birlikte ve uzun vadeli projeler hazırlamak sureti ile Muğla'nın tamamının alt yapı sorunlarını kalıcı olarak çözmek olmalıdır.

Her şey Muğla İçin..

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft