Mürsel Alban’dan ‘Karabağlar Yaylası’ için soru önergesi

Bu haber 27 Ağustos 2019 - 15:31 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban Üçüncü Derece SİT Bölgesi olan Karabağlar Yaylası’nın, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından ‘Ege Bölgesi Kömür Aramaları Projesi’ne alınması sondaj çalışmalarının başlaması ile ilgili olarak meclise soru önergesi verdi. Alban, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması için meclise verdiği 5 maddelik soru önergesi ile ilgili olarak, “Karabağları karartmayın Muğla’nın yüreğini yakmayın” dedi.

Kadir Tamer

Muğla’nın ünlü Karabağlar Yaylası’nda, kömür madeni için sondaj arama çalışması başlatıldığı haberlerinin ardından tepkiler artmaya devam ediyor.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünce (MTA), Karabağlar Yaylası ve Düğerek’i içine alacak şekilde 6 bin 626 hektar alanda kömür arama ruhsatı verildiğini kaydeden Alban, “Avrupa başta olmak üzere tüm dünya doğayı tahrip eden ilkel kömür arama tekniklerinden vazgeçmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklara yönelmektedir. Fakat her işte olduğu gibi bizim ülkemizde de tam tersi işler yapılmaktadır. Bunun bir örneğini de bugün Muğla’nın doğa harikası Karabağlar Yaylası’nda yaşamaktayız. Asırlık ağaçları, suları ve yemyeşil doğası ile ülkemizin en güzel yaylalarından olan, Doğal ve Kentsel SİT alanı Karabağlar Yaylası, AKP iktidarı tarafından yandaş maden şirketlerine yeni talan alanı olarak açıldı. Bu eşsiz doğa harikası yer, kömür arama bahanesiyle talan edilmek istenmektedir. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj çalışmalarıyla burada kömür arama çalışmalarının fiili altyapısı hazırlanmaktadır. Karabağlar Yaylası’na kömür arama izni verilmesi, yayla suyunun kurumasına, buranın adeta bir çöle dönmesine neden olur. Muğla’mızın bu doğa harikası mirasının yağmalanmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. İlkel yöntemlerle kömür aramak yerine, tüm dünyada olduğu gibi yenilenebilir kaynaklara yönelmeliyiz. AKP’nin talan ve yağma politikasına Karabağlar Yaylası’nda geçit vermeyeceğiz” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği 5 maddelik önerge şu sorulardan oluşuyor:

“Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından, Muğla’nın Menteşe ilçemizde bulunan Karabağlar Yaylası’nda, taşkömürü arama çalışmaları yapılmakta mıdır? Bununla ilgili son durum nedir? Taşkömürü arama konusunda, Karabağlar Yaylası’nda hangi özel şirketler çalışma yapmaktadır? Bunların isimleri nedir? Muğla ilimizin doğa harikalarından biri olan Anadolu’nun tek çukur yaylası olarak bilinen Karabağlar Yaylası, aynı zamanda 3. derece Arkeolojik SİT alanı olarak koruma altındadır. Bu konum ve durumda olan bu yerin taşkömürü arama alanı ilan edilmesi bir doğa cinayetidir. Bütün dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken, bu alanda taşkömürü aranmasının amacı nedir? Asırlık çınar ağaçları, suyu ve coğrafi özellikleri ile eşsiz olan, maden şirketlerinin talanına açılmasıyla tüm bu özellikleri kaybolacak olan Karabağlar Yaylası’nda, yöre halkının tüm karşı çıkışlarına rağmen taşkömürü arama çalışmaları devam edecek midir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.