Muğlalı öğrencilerin büyük başarısı

Muğlalı öğrencilerin büyük başarısı
Eklenme : 4.01.2021 17:06:00
Görüntülenme: 3045

Uluslararası kategoride 23 ülkeden 70, Ulusal Kategoride 27 İlden 90 projenin yer aldığı "BUCA İMSEF 2020 Bilim Fuarında" Bilim Projelerinde Muğla Özel Yönelt Koleji Muğla'ya iki ödül birden kazandırdı. Yönelt Koleji öğrencileri bu başarıları ile İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek bilim yarışmalarında ülkemizi temsil etme hakkını elde etti. 

Pandemi dönemi proje yarışmalarına yeni bir bakış açısı getirdi. Muğla Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran proje yarışmalarının yeni bir boyut kazandığına vurgu yaptı. Poster başında yüz yüze ve yüz yüze sunumlarla gerçekleştirilen TÜBİTAK, Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar pandemi nedeni ile çevrim içi online olarak yapılmaya başlanıldı.

Buca'nın bilim üssü Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, yurt içi ve yurt dışından bilim, sanat ve teknolojiye meraklı gençleri BUCA IMSEF Bilim ve Müzik Fuarı'nda bir araya getirdi. 14 -18 Aralık 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen fuar kapsamında düzenlenen yarışmada ulusal kategoride 27 ilden 90 proje, uluslararası kategoride ise 23 ülkeden 70 proje derece için yarıştı. Bilim, sanat ve teknolojiye meraklı dünya gençliğini Buca'da buluşturmayı başaran fuar, gençlerin sosyal ve kültürel paylaşım yapmasına da olanak sağladı. İlk kez düzenlenen ve gelenekselleşmesi planlanan fuar kapsamında; fizik, kimya, biyoloji, matematik-bilgisayar, enerji-mühendislik ve müzik-piyano kategorilerinde yarışma düzenlendi. Proje yarışmasına Türkiye ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce başvuru alındı. Alanlarında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ön değerlendirme sonucu ulusal kategoride Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Elâzığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Siirt, Tekirdağ ve Tokat olmak üzere 27 şehirden 68 okulun 90 projesi finale kaldı. Fuar kapsamında düzenlenen proje yarışmasının Uluslararası kategorisinde ise 23 ülkeden 70 proje finalist olarak seçildi. Seçilen ülkeler arasında Arjantin, Azerbaycan, Brezilya, Kanada, Çin, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Nepal, Nijerya, Pakistan, Paraguay, Romanya, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkmenistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Zimbabve yer aldı.

Ulusal ve uluslararası kategoride finale kalan öğrenciler, 5 günlük fuarda projelerini ve yeteneklerini sergiledi. Birincilik için mücadele ettikleri İzmir'deki yarışma online çevrim içi yapıldı. Fuarda Muğla'yı Özel Yönelt Koleji 12. Fen Bölümü Öğrencisi Beyza Cengiz Biyoloji Kategorisindeki hazırlamış olduğu projesini çevrim içi katılarak ilimizi temsil için yarıştı. Yüzlerce proje içinden Türkiye finaline kalan Beyza Cengiz, iki ödül kazanarak, Muğla'nın bilimsel projelerde adını duyurdu. İzmir'de gerçekleşen yarışmada dereceye giren Beyza İngiltere'de düzenlenecek yarışmada hem Muğla'yı hem Türkiye'yi temsil edecek aynı zamanda projesi Uluslararası Makaleler dergisinde ödül alarak yayınlanacak.

Yönelt Koleji Genel Müdürü Ferudun Öztürk, "Ülkemizi İngiltere'de bilimsel projemiz ile temsil etmek son derece gurur verici. Daha öncede  Amerika, Meksika gibi ülkelerde  ülkemizi kolej olarak projelerde temsil ederek ödüller kazandık. Tecrübeli proje koordinatörümüz be ekini bu yarışmadaysa İngiltere'de yüzümüzü güldürüp ülkemize ödül kazandıracağından eminim" dedi.

Projenin danışmanlığını Muğla'yı ve Türkiye defalarca temsil edip başta TÜBİTAK ve Uluslararası Bilim proje yarışmalarında ülkemize ödüller kazandıran proje Koordinatörü danışman öğretmen Bilim Uzmanı Mehmet Ali Onaran'ın önderliğinde temsil edilecek.

Öğrencilerinin başarısı ile büyük bir gurur duyduğunu kaydeden Ali Onaran ise, "Öğrencilerimize online canlı derslerle nasıl proje hazırlayacaklarını sunum yaparak öğretiyoruz. Aylarca süren uzun soluklu araştırmalarımızı projeye dönüştürüp öğrencilerimizi bilim proje yarışlarında ilimizi ve ülkemizi temsil etmek için hazırlıyoruz. Projeler tamamıyla öğrencilerin bilgi beceri ve özgün düşünceleri ile hazırlanıyor: Danışman öğretmeni olarak bizlerle fikir alışverişi yaparak kendilerini yine en iyi şekilde ifade yeteneklerini geliştirdiğimiz öğrencilerimiz başarı ile fark oluşturup bizleri gururlandırıyorlar. Büyük bir heyecanla öğrencilerimizin bilimsel başarılarına şahitlik ediyoruz" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft