Muğlalı öğrenciler dünyanın bir numarası oldu

Muğlalı öğrenciler dünyanın bir numarası oldu
Eklenme : 17.04.2021 15:56:00
Görüntülenme: 2498

BUCA İMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği (IYSA) iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması'nda, finale kalan Muğlalı öğrenciler kategorilerinde dünya birinciliği ve ikinciliği elde etti. Muğlalı öğrenciler elde ettikleri başarı ile ilimizi ve Türkiye'yi gururlandırdılar.

Kadir Tamer

BUCA İMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği (IYSA) iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması'nda Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi ve Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencileri, biyoloji dalında geliştirdikleri 3 proje ile finale kalma başarısı gösterdi.

10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen final müsabakalarında Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencilerinden Çağlayan Aslan Biyoloji dalında dünya birinciliği, Sude Fatma Öner Biyoloji dalında dünya ikinciliği, Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi öğrencisi Bora Dere ise Çevre Bilimlerinde dünya ikinciliği elde etti.

Pandemi başarıya engel değil

Muğlalı öğrencilerin aldığı başarı ile gurur duyduklarını belirten Proje Yarışması Koordinatörü Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran "Biz salgın dönemini fırsata çevirerek çalışmalarımıza devam ettik. Planlı ve sistemli çalışmalarımız sayesinde dünya finaline kalmayı başardık. Başarı kadar başarının desteklenmesi ve takibi de önemlidir.  Okul müdürlerimiz, il ve ilçe müdürlerimiz bu süreci bizimle beraber takip ettiler. Gerek medya hesaplarından gerekse öğrencilerle diyalog kurarak onların motivasyonunu sağlamada yardımcı oldular ve gerçekleşen başarılara zemin hazırladılar. Velilerimiz de her anlamda öğrencilerimize destek oldular, bize güvendikleri ve destekleri için herkese teşekkür ederim. Bu güven beraberinde dünya birinciliği ve ikinciliği başarısını getirdi. Öğrencilerimiz ile ne kadar gurur duysak azdır" dedi.

400 proje arasından dünya liderliğine

Çevre sorunlarına el atan Muğlalı öğrenciler, geliştirdikleri biyosorpsiyon yöntemi ile canlılar üzerindeki büyümelerde led ışıkları kullanarak çeşitli meyve yapraklarından anti bakteriyel ve antifungal (mantar) boya üretmeyi başardılar. Finalde dünyadan 500 projenin katıldığı 120 proje arasında finale kalma başarısı gösteren Muğlalı öğrenciler, finalde 23 ülkeden 400 proje arasında dünya birinciliği ve ikinciliği elde ettiler.

 

 

 YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft