Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın seçimi Muğla'nın seçimidir

Eklenme : 21.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 1680

Bugün Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'yla ilgili yazmak istiyorum. 2018 yılında ki seçimlerde kendim seçilmiştim. Ama Muğla Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin yüzde 82'sinin katılmadığı sadece toplam üyenin yüzde 18'lik sayısıyla kazanılan bir mecliste olmayı Atatürk değerlerine bağlı bir CHP delegesi olarak kendime yakıştıramadım bu yüzden istifa ettim. Ben istifa ettikten sonra oda başkanı Bülent Bey AKP'den milletvekilliği aday adayı olunca Mustafa Ercan başkan olarak seçildi. Mustafa beyin başkan olması çok değerli bir şey ama ekibi kendisi gibi çalışkan olmayınca onunda elinden bir şey gelmiyor. Artık bu yılki seçimde Mustafa Ercan başkanlığında farklı insanlardan oluşan daha güçlü enerjik bir ekibin gelmesi gerek. Çünkü Muğla'nın kendisi dinamik bir şehir.

Muğla'nın dinamikliğini şöyle anlatmak gerekirse; Muğla fabrikası olmayan tek ildir. Muğla Türkiye'nin turizm başkenti olmakla birlikte ciddi miktarda tarım kentidir. Aynı zamanda 80 ilden her vatandaşın yazlık evlerini almak istediği tek ildir. Nedeni de sakinlik, modernlik ve Muğla'nın kendine has özgürlük durumudur. Burada kimse kimseye karışmaz. Mini eteklide kabul görür, türbanlıda kabul görür. İnsanlık önemlidir. Bu taraftan bakıldığında Türkiye'deki illerin içinde, modern bir Avrupa kentine en yakın il Muğla'dır.

Böyle bir ilde en fazla ilçenin içinde bulunduğu Ticaret Odası, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'dır. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın içinde Menteşe, Ula, Yatağan, Datça, Ortaca, Köyceğiz, Dalaman, Kavaklıdere ve Seydikemer ilçeleri vardır. Hepsi birbirinden değerli ilçelerin ticaret ve sanayi erbaplarının oluşturduğu bir odanın Muğla'da yetersiz kalması herkesi üzmektedir.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın kapsadığı bu ilçelerdeki ticaret ve sanayiyi yöneten üyelerimizin daha fazla para kazanması için Mustafa Ercan başkanlığında seçilecek yeni insanlardan oluşacak ekibin yapması gerekenleri sırasıyla şöyle açabiliriz: Biliyorsunuz ben 2011'den beri Bitcoin sahibiyim. Gelecek sanal paradadır. Devletimiz kontrolünde olması benim önceliğimdir. Devletimizin yanında Muğla Ticaret ve Sanayi

Odası gibi devlete bağlı bir kurumunda burada yer alması çok önemli bir durumdur.

Bitcoin ve diğer sanal para türlerinin adı olan altcoinlerin Türkiye merkezinin Muğla olması lazımdır. Sanal para borsalarının merkezlerini MUTO içine kaydolup kendimin ve MUTSO'nun da ortak olduğu Muğla Teknopark'ta ofislerinin olmasını sağlamamız lazım.

Bu sanal para borsa şirketlerini hem ulusal hem de uluslararası şirketler içinde davet etmemiz lazım. 2 dönem kuralı kesinlikle getirmeli. Yani MUTSO meclisine seçilenler sadece 2 dönem seçilmeli. 2 dönem sonra yeni insanlar getirmeliyiz bu çok önemli bir şey. Bu Muğla gibi dinamik bir ilin içinde sinerjiye yol açacaktır. Farklı beyinler farklı düşünceler Muğla'nın ilerlemesinde yol açacaktır.

Komşu ilçeler arasında barter sistemini başlatmalıyız. Barter takas sistemidir. Örnek vermek gerekirse, siz elektrik kablosu satıyorsunuz ama sizin tuğla ihtiyacınız var bunu Aydın'da bir firmada buldunuz o şirketinde elektrik kablosu ihtiyacı var sizi buluşturacak. Bunu MUTSO'nun bir internet sitesinde bu takası gerçekleştiriyorsunuz. Bunu hem benzer sektörlerde hem de farklı sektörlerde ihtiyacın gelişimine göre yapılmalıdır.

Bütün üyelerin birbirlerini kolay bir şekilde bulabilecekleri bir telefon adres uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulamada MUTSO'ya aidatlarını yatıran bütün üyelerin dahil olması sağlanarak aidat ödemeyenlerinde teşvikinin yapılması sağlanabilir.

KOSGEB'e karşı üyelerini koruyucu bir komisyon meclis üyelerinden kurulmalıdır. Bu komisyon KOSGEB'e başvuru yapan her üyenin hakkını tam savunmalıdır. Bunun için kötü bir örneğimiz var. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası üyesi Menteşe ilçesinde adresli Artemisoft Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi KOSGEB'de bayan girişimci olarak hibe hakkını kazanıyor. Hatta hibenin yüzde 5'ini ödüyorlar sonrasında iddialara göre siyasi nedenlerden bu ödemeyi kesiyorlar. Şirketin sahibi Arife Hanım durumu MUTSO yetkililerine iletiyor ama hiçbir çözüm olmuyor. Şu an MUTSO üyesi Arife Hanım mağdur durumda şirketini kapatmayı düşünüyor. Böyle genç bilgisayar mühendisi kadın girişimcileri meclis olarak destekleyeceklerine umudunu kaybetmeye yol açılmasını kabul edilemez. Bu tarz durumların olmaması için KOSGEB için özel bir komisyon kurulmalıdır. MUTSO'nun üyelerinin hepsinin hakları KOSGEB'e savunulmalıdır kimsesiz kalmamalılar. Mutlaka meslek komitelerinin içerikleri değiştirilmelidir. Teknoloji ayrı bir komite olmalıdır. Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük şirketleri teknoloji şirketleri olmasına rağmen teknoloji Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'na çok uzaktır. Sadece teknoloji Muğla Teknopark'a ortak olmak olmamalıdır. Teknoloji her alan için destek ve kolaylık maksadıyla da üyelere destek veren bir birim oluşturulmalıdır. Oda da liyakat çok önemli olmalı ve meclis üyeleri her sektörden 1 kişi bazlı seçilmelidir.

Bütün bunlar yeni yönetimin önceliği olmalıdır. Yeni yönetim Mustafa Ercan başkanlığında sadece yeni üyelerden olmalıdır. Ama Mustafa başkan aynı üyelerle devam edelim derse genç ve dinamik bir rakip karşısına çıkacaktır. Ama ben güzel günlerin başlangıcını Mustafa Ercan başkanımızla olacağını düşünüyorum. Muğla'nın geleceği bu seçime bağlıdır. Artık Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerinde saymamalıyız koşmalıyız.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft