Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Muğla Teknoloji Şehri: MTŞ 1.Kısım Muğla Teknopark Açıldı

Eklenme : 14.07.2020 00:00:00
Görüntülenme: 2559

2006 yılında bilgisayar mühendisliğinde mezun olmak üzereyken mezuniyet tezimi Muğla'nın geleceğini oluşturacak bir proje üzerine düşünerek yarattım. İsmini de MTŞ Muğla Teknoloji Şehri - MTC Muğla Technology City koydum.

Muğla Teknoloji Şehri 7 bölüm olarak yarattım.

1. Muğla Teknopark (Mt Muğla Technopark) : Büyük çoğunluğu yazılım şirketleri olan ama teknolojik ürün olarak faydalı model veya yenilikçi ürün olarak 2 tip ürün çıkaracak ofisler grubudur. Amaç teknoloji üretecek kişilerin vergisiz ve hibe destekleriyle çalışmalarını yürütmektir. Teknoparkın amacı bölgenin ve ülkenin gelişmesinde faydalı olup teknolojide yurtdışında dışa bağımlılığı önlemektir.

2. Yarı İletken Üretim Merkezleri (SCPC Semi Conductor Production Centers): Bilgisayar, telefon ve her türü devrelerin üretiminde yararlanılan Silisyum Oksit (SiO2) ki kumun açılımıdır. Bu noktada en iyi iletkenlik oranına sahip dalaman kumunun üretim için en iyi kum olduğudur. Bu noktada yarı iletken üretimi Muğla ilinde mutlaka yapılmalıdır.

3. Muğla Oyun Turnuvaları Merkezi (MGTC Game Tournaments Center) : Lol, pubg, fortnite, dota gibi online oyunları oynayan e-spor takımlar için ulusal ve uluslararası turnuvalar düzenlenecek bir yer olacaktır.

4. Muğla Yapay Zeka Merkezi (MAIC Muğla Artificial Intellegence Center) : Yapay zeka 3 bölümlü olarak makina dili, blokzinciri ve füzyonsal yapıya uygun yazılım dilleriyle üretim yapılarak her sektör için hizmete sunulacaktır. Buradan çıkacak yardımcı asistan yazılımlar insanların yaşamlarını kolaylaştırıp çocuklarının geleceklerini kolaylıkla seçmesine ve ilerde hangi önlemler alınırsa hangi hastalıkları olamayacaklarına kişiye özel şekilde yardımcı olacaklardır.

5. Muğla Sağlık Teknoloji Merkezi (MHTC Mugla Health Technology Center): Bu merkezin içinde biyoinformatik veritabanı kurulacak, biyobilim endüstrisi yazılımları üretilecek, 3 boyutlu yazıcı destekli biyomalzemeler üretilecektir.

6. Muğla Teknoloji Eğitim Merkezi (MTEC Muğla Technology Education Center) : Teknolojiyle ilgili yaz kampları organize edip kışında online kurslar açacaktır.

7. Muğla Teknoloji Test Merkezi ( MTTC Muğla Technology Test Center) : Her türlü bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, mobil uygulamalar ve mobil oyunların test edileceği ve oyunun geleceğiyle ilgili raporlar sunulacak bir merkez olacaktır.

Bunların hepsini tezimin içinde yarattım. Neden Muğla diyebilirsiniz haklısınız. Kısaca size anlatayım nedenlerini. Muğla gariptir ki ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Fransisko şehrinde 1936 yılında kurulan Silikon Vadi olarak geçen yerle aynı iklime sahip buda birçok avantaj getiriyor bilgisayarlar bu iklimde fazla ısınmıyor soğutma kolay oluyor o zamanda az maliyetle yüksek hızlı bilgisayar ortamına ulaşıyorsunuz. Muğla'da ülkemizde ki diğer şehirler gibi bir trafik yok yani Muğla'da çalışacak teknolojistler trafikte zaman kaybetmeden daha verimli çalışacak. Ülkemizde İstanbul'la birlikte sadece Muğla'da 2 tane uluslararası havaalanı var. Yazılım üretenlerin yeşillik ve deniz aşkını yeteri kadar karşılayabilecek bir ortama sahip Muğla. Hem büyükşehirde gibi yaşayabilecek Marmaris, Fethiye, Bodrum gibi bir yerlere sahip olmakla birlikte basitlikle yaşanabilecek Menteşe ilçelerine sahip Muğla. Bu yüzden Muğla'nın jeopolitik ve demografik konumu Muğla Teknoloji Şehri'nin Muğla'da kurmak en uygun bir durumdur.

2006'dan beri devletimizin başındakiler dahil Muğla Belediyesine defalarca sundum sonunda 10 yıl sonra 2 Aralık 2016 yılında Muğla Teknoloji Şehri'nin 1. Kısmı olan Muğla Teknopark Anonim Şirketini kurduk. Şirketimizin ortakları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla'ya Hizmet Vakfı, Muğla ilinin bütün ilçe belediyeleri, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Bodrum Ticaret Odası, Milas Ticaret Odası, Fethiye Ticaret Odası, Muğla Ticaret Borsası, Milas Organize Sanayi Bölgesi, Imsak Deniz Ticaret Odası, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odası birliği gibi devlet kuruluşlarıyla birlikte; İlter Bilgisayar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Gürsoy Turizm İnşaat Yatırım ve İşl. Ltd. Şti., Lokman Hekim Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş., Fetmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş., Muğla Can Medikal Turizm Ticaret Ltd. Şti. , Ema Sağlık Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti. , Disolar Enerji İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Ans Gıda, Kaan mühendislik Ltd. Şti., Kılıç Holding A.Ş., Acarlar Ticaret Sanayi ve Turizm A.Ş., Gökmenler Tarım Turizm Petrol A.Ş., Tursab Seyahat Acentaları Ltd. Şti., Faya Turizm Ltd. Şti., Tiger Yachts A.Ş. , Ege Yat Hizmetleri A.Ş., Ark Yat Ltd. Şti., Ermaş Madencilik., Ekip sanayi A.Ş., Agantur yatçılık A.Ş., Senkron makina A.Ş., Bahçyaka yapı, Karaosmanoğlu İnşaat Ltd. Şti. ,Karar tekstil Ltd Şti, Ercanlar Kırtasiye Ltd. Şti. , Yıldıznet A.Ş gibi özel sektör şirketleride ortak olmuştur.

Muğla Teknopark'ın tam olarak yeri Marmaris yolu Denizli yolu arasında kalan 67 dönümlük arazidir. Şu an Resmi açılışı yapılmasa da 35 tane kiralanabilir ofisiyle 3 katlı bir bina olarak hizmete açılmıştır. Müdürümüz tarım konusunda tarla bitkileri ve endüstri bitkileri yetiştirme ve islah bilim dalında yüksek lisans yapmış kendisi de bilim kadını olan Filiz Öner'dir. Filiz hocamız 2016'dan beri bir fiil teknoparkın kurulmasında rol almış bir kişidir. Çok çalışmıştır çünkü ilk defa bu kadar çok sektörden devletten belediyelerden odalardan ve özel sektörden katılımlı bir Teknopark yaratılmıştır. Muğla Teknopark bu konuda ilktir. Filiz hocamızın yaptıkların bir ben bilirim birde Allah gerçekten ülkemizin geleceğinde rol alacak bir yer yaratma konusunda yaptıkları için Muğla Teknopark'ın bir ortağı olarak kendisine teşekkür ederiz. Artık dünya çapı proje üretme zamanı ve Filiz hocamla birlikte Muğla Teknopark'ı ve Muğla Teknoloji Şehri'nin diğer kısımlarını yapacağız İnşallah..

Muğla Teknopark'ın yönetim yapısı olarak şirketimizin yönetim kurulu başkanız valimizdir. Devletimiz bu konuda gerçekten Muğla Teknopark'a çok destek olmuştur. Aynı şekilde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün'ün desteği gerçekten çok önemlidir. Bunun kurulması için gecesini gündüzünü katmıştır. Yeni seçilen rektörümüz Hüseyin Çiçek hocamızı da söylemeden edemeyeceğim oda geceli gündüzlü bilim adamı kimliğini kullanarak Muğla Teknopark'ın büyümesi için çalışmaktadır. Bu kişilerin hepsi Muğla için Ege için Türkiye için çalışmaktadır. Daha güzel projeleri de birlikte çıkaracağıma inanıyorum.

2006 yılında bir tez projem olarak başlayan Muğla Teknoloji Şehri'nin 1. Kısmı olan Muğla Teknopark'ı yaratırken bugünlerin geleceğini hiç düşünmemiştim. Ama geldi ve artık ülkemize halkımıza faydalı projeler üretme zamanı birlik olma zamanı. Ülkemizin geleceği Muğla Teknoloji Şehri'ne inanın çünkü " GELECEK MUĞLA'DAN DOĞACAK."

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft