Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Muğla olarak bir buçuk yılda 729 kayıp verdik

Eklenme : 14.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1087

"PİK"DEN "PİKE"YE...

"Pik" kelimesi bir denizcilik terimi olmakla birlikte Kovid-19 terminolojisinde "Pik yapmak" zirve, doruğa ulaşmak, doruk, en üst sınır, rekor düzeyi, en yoğun, tavan yapmak gibi anlamlar taşıyor.

Pandemi ile mücadele sürecinde Muğla'da başta Milas olmak üzere Bodrum, Ortaca ve başlarda Kavaklıdere-Yatağan sayesinde kaç kere "pik" yaptık artık ben de unuttum... Ama son iki aydır veya 60 gündür vaka sayılarında Milas'ı saymazsak pike yapıyoruz...

Doğrusu başlarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan rakamlardaki ani düşüşlere inanamadım. "Turizm yapabilmek" için verilerin aşağıya çekildiğini ve bunun için "test yapılmadığı" iddialarına inanmaya başlamıştım..!

Hatta sizlerle neredeyse her hafta yaptığım veri paylaşımını bırakmıştım. Milas hariç son veriler beni keyiflendirdi... Marmaris neredeyse koronadan arınmış... Eğer turizm yapılacaksa bu önce Marmaris'e yakışıyor... Tabi böyle gider ve aşı daha da hız kazanırsa Temmuz'da Muğla turizme hazır denebilir..

Bunun için başta İl Sağlık Müdürlüğü "Filyasyon ekipleri" olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını ve Muğla Emniyetini kutluyorum...

xx           xx           xx

İllere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayıları geçen hafta Salı günü açıklandı. Türkiye genelinde 29 Mayıs-4 Haziran'da illere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide, İstanbul'da 63,93, Ankara'da 99,50, İzmir'de 41,23 oldu.

Dr. Fahrettin Koca verileri paylaştığı gün tivıtır hesabından "İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor. Bu güce güvenin." diye paylaşım yaptı.

Haftalık verilere göre, Bolu, Kars, Gümüşhane, Kütahya ve Ankara 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller arasında yer aldı. Bu kapsamda 100 bin kişideki vaka sayısı Bolu'da 110,55, Kars'ta 105,45, Gümüşhane'de 103,86, Kütahya'da 101,55, Ankara'da 99,50 oldu.

Hatay, Osmaniye, Adana, Edirne ve Mersin ise 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu. En yüksek vaka sayısı 96,98 olarak Isparta'da görüldü. En düşük iller sıralaması şöyle:

Aydın (18,87), Iğdır (22,18), Adıyaman (23,59), Şırnak (24,16), Kahramanmaraş (24,94), Tunceli (31,63), Antalya (31,9), Bingöl (34,22), Şanlıurfa (35,75), Artvin (35,93), Yalova (37,5), Sinop (38,34), Mardin (38,59), Muğla (39,76)... Pike yapanlarda 14'ncü sıradayız...

xx           xx           xx

01.05-30.05 ARASINDA MARMARİS TE SIFIR VAKA

Veriler gayri resmi olarak geçen Cuma günü geldi.

Şaşırtıcı ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'yı doğrulayıcı veriler bunlar...

Mayıs ayı sonlarında Muğla Basını'nda "Kaymakam Aksoy: 'Şimdi dünyaya ilan etmenin zamanı: Marmaris'te vaka yok. Maske, mesafe, hijyen.'.." başlıklı haberler çıkmaya başlamış, ben kendi kendime "Yuh artık, turizm diye diye neler yapıyorlar.. Bu kadarı da fazla." demiştim.

Haberlerde "Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy; sosyal medya hesabından dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, toplumsal bağışıklığa ulaşmanın artık çok yakın olduğuna dikkat çekerek; Marmaris'te bugün için vaka olmadığını söyledi. Kaymakam Aksoy: 'Şimdi dünyaya ilan etmenin zamanı: Marmaris'te vaka yok. Maske, mesafe, hijyen." ifadesi yer alıyordu.

Meğer doğruymuş. Ama "toplumsal bağışıklığa ulaşmanın artık çok yakın olduğuna dikkat çekmesi" biraz maksadı aşmış. Bırakın onu bilim insanları açıklasın!

İşte Marmaris'in o şaşırtıcı verileri:

31 Mayıs 15 pozitif.. 1 Haziran 1 pozitif.. 2 Haziran 8 pozitif.. 3 Haziran 9 pozitif, 4 Haziran 4 pozitif.. 5 Haziran 4 pozitif.. 6 Haziran 1 pozitif.. 7 Haziran 23 pozitif.. 8 Haziran 4 pozitif.. 9 Haziran 4 pozitif.. 10 Haziran 5  pozitif...

10 günde toplam 78 vaka... Düşmeye de devam ediyor... Güzel..

xx           xx           xx

MİLAS ŞAMPİYONLUĞU BIRAKMIYOR

Geçmiş aylarda Muğla'da Bodrum, Marmaris, ve Menteşe adeta Milas ile "zirve yarışında" oldular. Ancak Milas kararlı. Hala şampiyon, hep şampiyon... Son verilere göre Milas'ta 10 günlük vaka sayısı 190...

200'leri, 250'leri gören Milas geçen Mart ayında da 130'ları, 94'leri görmüştü.

Türkiye düşüşe geçmişken, Muğla'nın ilçeleri düşlerken, Milas yükselmiş!

Muğla ili olarak da 204,34'ü görmüştük.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın geçen hafta açıkladığı il il haftalık vaka sayılarında Muğla o haritada 39,76 olarak yer aldı.

Milas 190..!

Edindiğim bilgilere göre, Milas, Muğla İl Hıfzısıhha Kurulu'nun yakın takibinde. Öyle ki apartmanlar 2'şer 2'şer güvenlik görevlilerine adeta zimmetlenmiş. Giren çıkan biliniyor. Ancak bir türlü vaka sayısı kontrol altına alınamıyor... Milas'a dışardan gelenler ve dışarıya gidip gelenler karantinaya alınsalar nasıl olur acaba?

Milas direnirken, öteki ilçelerdeki emekler boşa çıkabilir.

Öteki ilçeler ise şöyle sıralanıyor:

Bodrum 69, Dalaman 27, Datça 36, Fethiye 77, Kavaklıdere 10, Köyceğiz 22, Marmaris 78, Menteşe 86, Milas 190, Ortaca 8, Seydikemer 32, Ula 21, Yatağan 68...

xx           xx           xx

AŞILAMADA MUĞLA İLK ÜÇTE

Muğla sanıyorum Covıd-19 mücadelesinde Türkiye'de başarılı illerin içinde üçüncü. Ki basından takip ettiğim kadarıyla Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ara ara sıkıntılı illerin valilileri ve sağlık müdürleri ile bir araya geliyor. Muğla Valisi Orhan Tavlı ve İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile bir araya geldiklerini duymadım. Demek ki Muğla'da Bakanlığa göre sıkıntı yok.

Covıd-19 mücadelesinde maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Ancak aşılanmadan mücadeleden başarıyla çıkmak mümkün değil. Mutlaka aşılanmak zorundayız. Muğla'nın 40 yaş üstünün yarısı, nüfusun yüzde 25'i aşılanmış durumda. Bu da 280 bin kişi demek. Böyle devam ederse Eylül'de tam normale dönebiliriz.

Tersine yine kapanabiliriz de.. Bu bizim elimizde...

Sözlerimden "Aşılanınca maske ve mesafeye gerek yok" gibi bir çıkarımda da bulunmayın! Uzmanlar ve yetkililer "Bu iş tamam" deyinceye kadar aşılı da olsak maskeyi mesafeyi elden bırakmamalıyız.

xx           xx           xx

PANDEMİ İLE MÜCADELEDE 729 KAYIP VERDİK

Pandemi ile mücadelede Muğla olarak bir buçuk yılda 729 kayıp verdik.

Neredeyse günde 1.4 kişi gibi.. Kaybettiklerimizin mekanları cennet ruhları şad olsun.

Pek çok ile göre gerçekten iyiyiz. Keşke o kayıplarımızda olmasaydı...

Düşüşe, gerilemeye bakıp tedbiri elden bırakmamalıyız. Maske ve mesafede dikkati elden bırakmamalıyız. 40 yaş üstü aşılamaları da başladı. Şımarıklık etmezsek Temmuz'da başlaması beklenen turizm sezonundan başarıyla çıkabiliriz...

xx           xx           xx

GAZETECİLERDE AŞI AYRIMCILIĞI

Bu arada Sağlık Bakanlığınca hazırlanan koronavirüs aşılama programında öncelikli gruba sadece sarı basın kartı taşıyan gazeteciler eklendi. Sarı Basın Kartı olmayan gazetecilerin hala aşı olamadığını belirten Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı Fatih Bozoğlu, Milas'ta yaptığı açıklamada "Sahada gece gündüz demeden çalışan ve basın kartı olmayan binlerce meslektaşımızın da bir an önce öncelikli gruba alınmasını istiyoruz." dedi. 

Sadece basın kartı taşıyan gazetecilerin aşılanmasının yanlış bir karar olduğu belirten Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı Fatih Bozoğlu, bu konuda eşitlik ilkesine bağlı kalınmasını ve tüm gazetecilere aşı yapılmasını istediklerini söyledi. Bozoğlu, "Basın kartı var ya da yok şartıyla ayrımcılık yapılmadan bütün gazeteciler öncelikli gruba dâhil edilmeli. Pandeminin başladığı günden, bu güne kadar biz gazeteciler koronavirüsle yüz yüze çalışıyoruz. Aşı hakkı tüm gazetecilere tanınmalıdır." diye konuştu.

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Siyasete karışmayan yurttaş; zararsız değil, yararsızdır. -Corneille

ÇİVİ

Arkadaşım, "Kim demiş iyilerle kötüler belli değil diye; it itle gezer yiğit yiğitle..." dedi.

Beni Bi Gülme Aldı: )))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft