Muğla'nın Fethiye ilçesinde "Tarımsal Atıkların Toplanması ve Geri Dönüşüme Kazandırılması" projesi için hazırlanan protokol imzalandı.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde "Tarımsal Atıkların Toplanması ve Geri Dönüşüme Kazandırılması" projesi için hazırlanan protokol imzalandı.
Eklenme : 11.06.2020 15:57:00
Görüntülenme: 2239

Muğla'nın Fethiye ilçesinde gerçekleştirilen "Tarımsal Atıkların Toplanması ve Geri Dönüşüme Kazandırılması" projesiyle zirai ilaç ambalajı ve tarımsal atıklardan kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için protokol imzalandı. Fethiye Kaymakamlığı ile Fethiye Belediyesi işbirliğinde proje kapsamında yaptırılan konteynerler yoğun olarak tarımsal faaliyetin gerçekleştirildiği mahallelere yerleştirilecek.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak "Tarımsal Atıkların Toplanması ve Geri Dönüşüme Kazandırılması" projesiyle zirai ilaç ambalajı ve tarımsal atıklardan kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için bir çalışma başlatıldı. Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün bahçesinde düzenlenen protokol imza törenine; Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ve üreticiler katıldı.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner yaptığı konuşmada; "Zirai atıkların geri dönüşümü Fethiye ve bölgemiz için çok önemli. Bu proje ile Fethiye körfezinin tarımsal atıklarla kirletilmesinin önüne geçebileceğiz. Bununla ilgili arkadaşlarımız, bizler ve Fethiye Belediyesi ortak bir çalışmaya imza attık. Salgın döneminde de üretimin durmaması adına gerekli önlemler alındı. İlerleyen süreçte de tüm kurumlarımızla çiftçilerimizin emrindeyiz" dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, "Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlerimiz ile Fethiye Belediyesi ortaklaşa bir çalışma ekibi kuruyoruz. Fethiye'yi korumak adına bugün harekete geçtik. Ortak işbirliğimizin Fethiye'ye hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında  "Tüm dünya zirai atıklar ile mücadele ediyor. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalarda; kutuplarda dahi zirai atık kalıntısına rastlamıştır. Kutuplarda ziraat yapılmıyor ama kontrolsüz yapılan ilaçlamalar nedeniyle kalıntılar kutuplara kadar ulaşmış durumdadır. Yine yapılan araştırmalarda bu kalıntıların izleri anne sütüne kadar gelmiş durumdadır. İnsan sağlığı için son derece önemli olan tarım ilaçlarının ambalajlarının toplanması ve geri dönüştürülmesi projesine destek veriyoruz. Bugün doğayı korumak için çok güzel bir iş yapıyoruz. Bu vesileyle geçen hafta 5 Haziranda kutladığımız Dünya Çevre Gününü tekrar kutlamak istiyorum"  dedi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft