Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Muğla, Devlet Desteklemelerinden Ne Kadar Yararlanabiliyor?

Eklenme : 9.04.2021 00:00:00
Görüntülenme: 755

Geçen hafta Cuma günü, Kavaklıdere Belediye Başkanlığı'nın organize ettiği doğalgaz açılış törenine katıldık. Artık, Muğla'mızın bir ilçesi daha doğalgazla buluşmuş oldu. Öncelikle doğalgazın Kavaklıdere'ye hayırlı olması diliyorum. Doğalgazın gelmesinde katkısı bulunan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.

Tören sonrası Ak Parti Muğla İl Kurucularından olan Kavaklıdere eski il genel meclis üyesi ve şimdi de Kavaklıdere Ziraat Odası Başkanı olan Saffet Karabıyık ile Kavaklıdere tarımı üzerine sohbet ettik.

Kendisi, Kavaklıdere Ziraat Odası Başkanı olduktan sonra Kavaklıdere'ye bugün kadar devlet desteği ile toplamda 100.000 civarında ceviz ağacı dikilmesine aracı olduğunu ve buna devam ettiğini, ayrıca kırsal kalkınma destekleri kapsamında, tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi için kırsal kalkınma projelerine %50 hibe desteği verildiğini ve bu projelerle de uğraştığını, söyledi.

Ayrıca, kırsal kalkınma projelerinden sorumlu kişi ile Kavaklıdereli çiftçileri bir araya getirdiğini ve bu yıl sekiz adet proje sunduklarını ve Muğla genelinde en çok başvuru yapan ilçe konumunda olduklarını anlattı.

Bunu bir başarı olarak kabul etmek gerekmektedir.

Devletimizin her dönem tarımdan turizme kadar farklı sektörlere yönelik olarak farklı destekleri bulunmaktadır. Bu destekler zaman zaman hükümetlerin tercihlerine göre farklılık arz etmekle birlikte, her zaman bulunmaktadır. Ancak, bunlardan kimin, ne zaman ve ne kadar yararlanabildiğinin takibi ise bireysel olarak değil kurumsal olarak yapılması gereken bir iştir.

Devletin en önemli desteklerinin tarımda olduğu ve en çok ihtiyacın da bu alanda olduğu bir gerçektir. Önemli olan ise bu projelerden Muğla olarak maksimum düzeyde yararlanabilmektir.

Türkiye genelinde değerlendirdiğimiz de ise Kavaklıdere'deki başarının Muğla genelinde yakalanamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira, Muğla'nın en küçük ilçesinin kırsal kalkınma için 8 proje sunduğu yerde, Kavaklıdere'den daha çok tarım ile uğraşan büyük ilçelerin çok daha fazla proje sunması gerekirdi.

Bunun yapılamamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak, en önemli sebebinin yetkili kişilerin işi yeterince sahiplenmemesi ve takip etmemesi olarak söyleyebiliriz. Oysa, kurumların asıl görevleri sadece gelen belgelere imza atmak değil bu tip projeleri izleyip önce muhataplarına anlatıp daha sonra da projelerle ilgili gerekli yasal prosedürü tamamlayıp takip etmek olmalıdır.

Bu bağlamda, öncelikle İl Tarım Müdürlükleri, İlçe Tarım Müdürlükleri ile Ziraat Odaları ve Belediyelerin işbirliği ile çiftçilerimizi proje paydaşları ile bir araya getirerek projeler hakkında daha somut bilgilendirmeler yapmaları gerekmektedir. Zira, çiftçinin projeden ne kazanacağını bilmesi ve projeyi sahiplenmesi bu işin en önemli ayağını oluşturmaktadır.

Bunun yanında, projelerin takibinin kişilerce değil, kurumlarca ve daha profesyonel ekiplerce yapılması diğer önemli bir ayağı oluşturmaktadır.

Kısacası, işe başlamak işin yarısı ise takibi de diğer yarısıdır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft