Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) ilçe bazındaki meclislerine bir yenisi daha eklendi.

Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) ilçe bazındaki meclislerine bir yenisi daha eklendi.
Eklenme : 21.06.2020 14:58:00
Görüntülenme: 1375

Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) ilçe bazındaki meclislerine bir yenisi daha eklendi.  Ciddi ekolojik sorunların yaşandığı Milas İlçesi'nde geçtiğimiz hafta MUÇEP Milas Meclisi kuruldu. Kuruluşunu basın açıklamasını kamuoyuna duyuran Milas meclisi çağrıda bulundu.

Milas Belediye Parkındaki çay bahçesinde ilçenin çeşitli köy ve mahallelerini temsilen katılan 52 kişi, yaklaşık 2 saatlik toplantının ardından, MUÇEP Milas Meclisi'nin kuruluşunu tamamlayarak, yürütme kurulu ve eş sözcülerini seçti.  Kıyıkışlacık, Bafa, İkizköy, Milas Merkez, Zeytinlikuyu, Korucuk, Çamköy,  İkizköy, Güllük temsilcilerinin yanı sıra toplantıya Milas Kent Konseyi, MUÇEP Bodrum Meclisi üyeleri, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Mandalya Çevre Platformu ve MUÇEP eş sözcüsü toplantıya katılan isimler arasında yer aldı.

İl, ilçe ve yöre ile ilgili genel bilgilerin aktarılmasından sonra, mahalle ve köylerden katılanlar, kendi bölgelerinde karşı karşıya kaldıkları sorunları aktararak, diğer katılımcıları bilgilendirdiler.

Kıyıkışlacık'tan Ayhan Onat, Bafa'dan Abdullah Gürgün, İkizköy'den Necla Işık, merkezden Semra Karazeybek, Zeytinlikuyu'dan Ahsen Gözüaçık, Korucuk'dan Osman Kara, Çamköy'den Fikret Çoban, merkezden Erhan Çanak, İkizköy 'den Celal Çoban ve  Güllük'ten  Neşe Tuncer'in temsil edildiği Milas Meclisi yürütme kurulu üyeleri, seçilmelerinin ardından şu açıklamayı yaptılar:

"Milas'ta doğa dev adımlarla tahrip ediliyor. Nefes alamıyoruz. Kıyıların talanı, Güllük Dalyan'i girişine yapılan liman, balık çiftlikleri, trafik terörü, atıklarin denize dökülmesi, yapılmayan kanalizasyon yatırımları, tabela kirliliği gibi çok ciddi sorunlar yaşanıyor. En önemlisi de madencilik, liman, kıyılarda yapılan inşaatlar ve termik santrallerin ekosistemimizi değiştirmesi nedeniyle karşı karşıya olduğumuz iklim değişikliği ve bunun sonucu olarak karşımıza çıkan susuzluk ve bizi bekleyen kuraklık.  Termik santraller ve kömür kullanımı yerine temiz, yenilenebilir enerji projelerine öncelik verilmeli. Kömür ocakları ve termik santraller açılmasın, aksine, var olanlar kapatılsın Kömür havzası olarak tarif edilen bazı yerleşimler, aslında yeraltı sularının bulunduğu yerler. Uygarlığın doğduğu Karya'nin mirasçılarıyız. Dağları delik deşik, tepeleri yok edilmiş, kapkara çukurlardan oluşan bir Karya'yı miras bırakmak istemiyoruz."

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft