MUğla Barosu Ankara'da yapılacak 'Savunma Yürüyüşü' için yollara düştü

MUğla Barosu Ankara'da yapılacak 'Savunma Yürüyüşü' için yollara düştü
Eklenme : 19.06.2020 11:19:00
Görüntülenme: 1647

80 baro başkanı, hükümetin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planında geri adım atmaması üzerine "eylemlilik sürecini başlatma" kararı aldı. Baroların eylemlilik süreci, eşzamanlı yapılan açıklama ile birlikte başladı.

Muğla Barosu önünde başlayan "Savunma Yürüşüne" Chp Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Köyceğiz CHP İlçe Başkanı Hüseyin Erol, Maden İş Sendikası Başkanı Osman İlhan, Tes İş Sendikası Başkanı Fatih Erçelik, Avukatlar katılara destek verdiler.

"Savunma Yürüşü" öncesi Muğla Barosu önünde açıklama yapan Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, "Siyasal iktidar, bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ya da çoklu baro diye isimlendirebileceğimiz bir düzenleme ile bir ilde birden fazla baro kurulmasına yönelik çalışmalar yürütmektedir. Halen son derece demokratik, katılımcı ve hiçbir baraj içermeyen baro seçim sisteminin değiştirilmek istenmesi ya da bir ilde birden fazla baro kurulmasına çalışılmasının ülkemiz adaletine hiçbir faydası olmayacak, halkımızın mutluluğuna olumlu hiçbir katkı sağlamayacaktır" ifadelerine yer verdi.

Uzun açıklamasında şunları söyledi:

"Çoklu baro ile oluşan yapıda, etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı, ve pembe renkli barolar kurulacak, Adalet hak edene değil, renklendirilen barolara göre dağıtılmaya başlanacak ve bundan da en çok yurttaşlarımız ve yurttaşlarımızın hakları olumsuz etkilenecektir. Yapılmak istenen düzenleme ile hukuk devletinin, adaletin ne denli yaralar alacağını Türkiye Baroları olarak 2 kez yayımladığımız bildiriler ile anlatmamıza, bakanlığa ve meclise gidip açıklamamıza, yapmayın, eğer yapılırsa bundan sadece zarar doğar, insanımıza mutsuzluk doğar dememize rağmen, düzenlemede ısrar edildiğini görmekteyiz. Neden bu ısrar, neden bu zarar verme arzusu. Bölünmüş baroların kime ne faydası olacak, neden tam demokratik ve katılımcı seçim sistemini bozma arzusu. Anlamadık. Anlayamayız. Kanun yapma yetkisini elinde bulunduranların yapması gereken, bu hakkını iyi niyetle, halkın mutluluğuna ve demokrasinin ilerlemesine kullanmak zorunluluğu vardır. İyi ve doğruyu bozmak için yasa yapılmaz. Siyasal iktidarın uyarı ve itirazlarımızı görmezden gelerek, bu günden hiçbir olumluluk yaratmayacağı görülen yasa çalışmasında ki ısrarı, bizim uyarı ve itirazlarımızı daha da görünür kılmamız ihtiyacını doğurmuştur. İşte bu nedenle; Yapmayın, halka zarar vermeyin demeye gidiyoruz. Teklifi geri çekin, üzerinde birlikte çalışalım, iyiyi ve güzeli birlikte yapalım demeye gidiyoruz. Hukuk devleti yara almasın, adalet yerini bulsun demeye gidiyoruz. Demokrasiyi ilerletelim, geriye götürmenin kimseye faydası yok demeye gidiyoruz. Kadınlar ölmesin, katillerle mücadelemiz sürsün demeye gidiyoruz. Çocuklar istismar edilmesin, işçiler sömürülmesin, hak yerini bulsun, çevre korunsun demeye gidiyoruz. Gidiyoruz, çünkü bu ülkeyi, ülkemizi sevdiğimiz için gidiyoruz. İnsan hakları için gidiyoruz. Adil yargılanma için gidiyoruz. Güçlü Baro Gerçek Adalet için gidiyoruz. Halk için Hak için, insanca yaşamak ve yaşatmak için gidiyoruz Gidiyoruz ! Biz Gidiyoruz. Ankara'ya 'Savunma Yürüyüşü'ne  gidiyoruz."

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun " Savunma Yürüyüşü" nü Baro önünden katılımcılar ile  birlikte Adliye önüne kadar daha sonrada şehir içinden yürüyerek Ortaköy Mahallesinden Ankara'ya hareket etti.

                                                           

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft