Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Milletvekili Gökcan itirafta mı bulundu?!

Eklenme : 11.06.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1304

MUĞLA'DA "ÇEVRE MÜFETTİŞLERİ"

Bir ara "Trafik müfettişleri" vardı.

Hala uygulama devam ediyor mu, bilmiyorum. Bildiğim, memnun olmayanlar ve arada bir iki "suistimalci" müfettiş çıksa da uygulama yararlıydı. Sürücüler daha dikkatlilerdi.

Meğer "Çevre müfettişleri" de varmış. Haberim yoktu.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu "Millet Parkı" açılışları yaptı. O gün Muğla'da neyin açılışı yapıldı tam olarak anlayamadım, ama her ne açıldı ise "kurdele" kesilemedi. Kurdele Akyaka Cahit Belkıs Güneyman İlkokulu-Ortaokulu 'Çevre Müfettişi' öğrencileri kesecekti, ama kurdele ve makas unutulmuştu! Yoktu yani...

O gün canlı yayında Türkiye'ye maskara olduk...

Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar durumu "gırgıra" alsa da çok sinirlendi... "Olmadı.." dedi. Makas krizi Muğla'dan önce Samsun'da da yaşanmıştı. Bu konuyu ayrıca ele alırız... Programın Muğla bölümünün sonuna doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle uyardı:

"Şimdi yavrularımıza ... Yavrularımıza Yelda Hanım.. Vali Bey makasları kurdeleler ile beraber yarın teslim edeceksiniz. Tamam mı..."

Muğla Vali Vekili Suphi Olcay da "Başüstüne Sayın Cumhurbaşkanım." diye karşılık verdi...

xx           xx           xx

KURDELE MAKAS TAMAM

O canlı yayını izleyip de ertesi gün "Ertesi gün 'Çevre Müfettişi' çocuklarımıza kordela ve makas verildi mi acaba?" diye merak edenler oldu mu acaba?

Sordum soruşturdum, öğrenememiştim. Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu işin peşini bırakmaz!

Geçen Pazar günü malum her yer kapalıydı. Pazartesi veya olmadı onun ertesi günü bu mesele halledilmiştir diye düşünüyordum.

Geçen Salı günü (8 Haziran ) AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan'dan e posta ile ileti geldi. Milletvekili Gökcan haber iletide "5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Akyaka'mızda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü olarak katılım sağladığı törene katılan Akyaka Cahit Belkıs Güneyman İlkokulu-Ortaokulu'ndaki 'Çevre Müfettişi' öğrenci kardeşlerimizle buluştuk." ifadesinde bulunmuş.

Haberi bir çırpıda okudum. Çevre Müfettişi çocuklarımıza "Makas ve kordelalar" yanında başka hediyeler ile birlikte verilmiş.

Sevindim.. Yoksa bir kere daha "maskara" olabilirdik...

Milletvekili Yelda Erol Gökcan "AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, çevreci öğrencilerimizle buluşmasına ilişkin açıklamada bulundu." başlıklı iletisinde şu bilgileri vermiş:

"5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Akyaka'mızda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü olarak katılım sağladığı törene katılan Akyaka Cahit Belkıs Güneyman İlkokulu-Ortaokulu'ndaki 'Çevre Müfettişi' öğrenci kardeşlerimizle buluştuk. Çevreci öğrencilerimize Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Muğla Vali Yardımcımız Mehmet Suphi Olcay, Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre ve Çevre Müdürümüz Ömür Özdil ile 'Kurdela ve Makas', Tablet ve Milli Takım Forması hediyelerimizi takdim ederek, programa katılımları nedeniyle teşekkür ettik."

xx           xx           xx

MİLLETVEKİLİ GÖKCAN İTİRAF MI ETTİ?

İletisinde "Öğrenci kardeşlerimizin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere selamlarını da aldık." diyen Milletvekili Gökcan "Muğla'mızı çevreci bir il haline getiriyoruz. Millet bahçeleri, atık su arıtma tesisleri ve bisiklet yolu projeleriyle, mavi bayrak koruma alanı, koruma, izleme ve anıt ağaç çalışmaları ile Muğla'mızı çevreci bir il haline getiriyoruz." ifadesinde bulunurken şöyle devam etmiş:

"Muğla'da 17 mavi bayraklı halk plajımız, Köyceğiz ve Dalyan'da 38 korunan alanımız, Muğla Gökova'da koruma izleme alanımız ile çevreye verdiğimiz önemi gösteriyoruz. Doğal zenginliklerimizi, biyolojik çeşitliliğimizi koruma altına almaya yönelik projeler, bilimsel çalışmalar yürütüyoruz. Muğla'mızda son 2 yılda; korunan alan büyüklüğümüzü, yüzde 1 arttırarak; % 9,6'dan % 11'e çıkardık. Yani, Muğla'mızda şu andaki toplam korunan doğal alanımız; İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'nın toplam büyüklüğüne eşit durumdadır.

Bir Kızılderili atasözünde belirtildiği gibi; 'Biz Dünya'yı atalarımızdan miras değil çocuklarımızdan emanet aldık.'.. Havayı, denizlerimizi, sularımızı, göllerimizi korumalı, çevreye ve doğaya sahip çıkmalıyız. Geleceğimiz için, sürdürülebilir, sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya için; çevreyi tahrip etmeden gelişmek ve doğayı korumak zorundayız. Biz doğayı korudukça doğa da bizi koruyacaktır."

xx           xx           xx

"BİZ DOĞAYI KORUDUKÇA DOĞA DA BİZİ KORUYACAKTIR"

Milletvekili Gökcan'ın son sözü "Biz doğayı korudukça doğa da bizi koruyacaktır." ifadesine bayıldım. "Biz Dünya'yı atalarımızdan miras değil çocuklarımızdan emanet aldık." sözü artık dillerimize pelesenk oldu. Hatta söz doğru olsa da olur olmaz kullanıldıkça alışıldı, aşındı, neredeyse 'inandırıcılığı' bile kalmadı. "Biz doğayı korudukça doğa da bizi koruyacaktır." sözünü yeni duydum. Giderek çok söyler, çok duyarız. Bu da aşınır...

Doğayı ne kadar koruyoruz?

Yaşadığımız son "çevre felaketi" olarak nitelendirilen "Deniz salyası" Marmara'dan Kuzey Ege'ye geldi. Kıyılarımıza gelebileceğini söyleyenler var. Gelirse şaşırmam... Demek ki doğayı koruyamıyoruz.

Bunu anlamak için Marmara'ya gitmemize de gerek yok. Fethiye Körfezi ve Bafa Gölü'nün hal-i pürmelali ortada!

xx           xx           xx

MUĞLA'DA MERA ALANLARI NE DURUMDA ACABA?

Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ın "Muğla'da 17 mavi bayraklı halk plajımız, ...  çevreye verdiğimiz önemi gösteriyoruz." sözüne takıldım. Benim bildiğim iki yıldır Muğla 117 mavi bayraklı plaja sahip. Milletvekili Gökcan meğer MUÇEV tarafından işletilen 17 plajdan söz ediyormuş. Geride 100 mavi bayraklı plaj var. Onların varlığı çevreye verdiğimiz önemi göstermiyor mu? Ayrıca o 100 plaja halk gitmiyor mu?

Ben bir de doğru'dan Milletvekili Gökcan'a sormak istiyorum; bu MUÇEV "işletmesinde" ve "halka açık" plajlarda halkımız evden getirdiğini yiyip, içip piknik yapabiliyor mu?

Milletvekili Gökcan böyle şeylere dikkat ederdi, ama danışmanında mı sorun var, bilmiyorum.

Ancak bilmek istediğim bir şey var; Fethiye Körfezi ve Bafa Gölü, hatta Güllük Limanı bize neyin önemini gösteriyor?

Ben Milletvekili Gökcan'ın en çok da şu ifadesine takıldım:

"Muğla'mızda son 2 yılda; korunan alan büyüklüğümüzü, yüzde 1 arttırarak; % 9,6'dan % 11'e çıkardık. Yani, Muğla'mızda şu andaki toplam korunan doğal alanımız; İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'nın toplam büyüklüğüne eşit durumdadır."

Ben bu ifadenin içinden çıkamadım. Çok kişiye "Siz ne anladınız?" diye sordum...

xx           xx           xx

Soruyu sorduğum kişilerin büyük bölümü benim anladığımı anlamış. Benim anladığım da şu:

Korunan alanların büyüklüğünde İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'nın toplam büyüklüğü Muğla'nın korunan alanı kadardır.

Düşünebiliyor musunuz, bir başka değişle koskoca İstanbul'un korunan alanı Muğla'da korunan alandan daha düşük...  Tek tek Ankara, İzmir ve Konya'da da öyle olmalı... Şaşırdım.

Tabii bizim açımızdan problem yok. Çünkü Milletvekili Gökcan'ın ifadesine göre, Muğla'da korunan alanın İstanbul'da korunan alan miktarından daha büyük olması veya "İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'nın korunan toplam büyüklüğünün Muğla'nın korunan alanı kadar olması" bizi gururlandırır, ama o illerin durumu da bizi üzer...

Tabii Milletvekili öyle diyorsa öyledir. Ancak söylediği bana bilerek veya bilmeyerek İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya için bir itiraf gibi geldi..!

Bence Muğla'da mera alanlarımızın toplam miktarı Konya'nın korunmuş mera alanlarının toplam büyüklüğünden daha büyüktür. Peki Muğla il merkezinin toplam mera alanları 10 yıl önceki mera alanlarından daha az mı daha çok mudur?

Milletvekili Sayın Gökcan belki bir dahaki sefere bu sorunun yanıtını da açıklar...

----------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacıya soru sorma ki sana yalan söylemesin. -Dashiell Hammett

ÇİVİ

Veteriner Hekim Yusuf Kayacık arkadaşım "Dünyanın en güzel coğrafyasına sahip tabiat harikası ülkemde gündem #DenizSalyası" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft