Metin Ergun soru önergesi verdi

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 11:13 'de eklendi ve 561 kez görüntülendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Üçüncü Derece SİT Bölgesi olan Karabağlar Yaylası’nın, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından ‘Ege Bölgesi Kömür Aramaları Projesi’ne alınması ve sondaj çalışmalarının başlaması ile ilgili olarak meclise soru önergesi verdi.

Kadir Tamer

Meclise verdiği önerge hakkında konuşan Metin Ergun, “Bilindiği gibi Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan ve “Anadolu’nun tek çukur yaylası” olarak bilinen Karabağlar Yaylası bir doğa harikasıdır. Karabağlar Yaylası 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına alınarak 3. Derece SİT alanı olarak tespit edilmiş bir bölgedir. SİT Alanları 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda ifade edildiği haliyle şu şekilde tanımlanmıştır: “Tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları, kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu sosyal yaşama konu olmuş veya önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gerekli alanlardır.” Dolayısıyla SİT Alanları’nın bilimsel ve arkeolojik çalışmalar dışında hiçbir şekilde doğal ve tarihi yapısına dokunulmaması gerektiği hususu yasalarca teminat altına alınmıştır. Buna rağmen, Bakanlığınız bünyesindeki kurumlarımızdan MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından Karabağlar Yaylası’nda maden aramasına ve sondaj çalışmalarına başlandığı haberleri ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün 15 ayrı noktada daha sondaj yapacağı yine basına yansıyan bilgiler arasındadır” dedi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle meclise verdiği önerge şu sorulardan oluşuyor:

“Bakanlığınızca, üzerinde bilimsel ve arkeolojik çalışmalar dışında herhangi bir işlemin yapılması kanunen “yasak” olan bu bölgenin bu şekilde bir faaliyete açılması, açıkça yasalara aykırı olmasına rağmen hangi hukuki dayanağa göre böyle bir yetkilendirme yapılmıştır?

Bakanlığınızca böyle bir tasarrufta bulunulurken; Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, diğer bakanlıklarımızdan görüş alınmış mıdır? Alınmışsa, bu görüşler ne yönde olmuştur? Bakanlığınızca bu tasarrufta bulunulmadan önce, bölgenin madencilik faaliyetlerine açılması ile beraber ortaya çıkacak çevre sorunlarından en fazla etkilenecek olan bölgedeki yerel yönetimlerle veya sivil toplum örgütleri ile herhangi bir görüş alış verişinde bulunulmuş mudur?”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.