Metin Ergun'dan meclise soru önergesi

Metin Ergun'dan meclise soru önergesi
Eklenme : 20.01.2022 14:33:00
Görüntülenme: 929

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması amacıyla TBMM'ye 4 maddelik bir soru önergesi veridi.

Muhittin Direk

Meclise verdiği önerge hakkında konuşan Metin Ergun, "Muğla başta olmak üzere, Türkiye'nin dört bir tarafında turizm imarlı araziler üzerinde mesken olarak kullanılan konutların elektrik enerjisi tüketiminin fiyatlandırması, ticarethanelere ve turistik tesislere uygulanan tarife üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca, bu durumdaki vatandaşlarımız, normal konutlarda tüketilen elektriğe ödenen ücretten çok daha yüksek bir ücret ödemek durumunda kalmaktadırlar. Son aylarda çeşitli sebeplerle elektrik enerjisi fiyatlarındaki yüksek artışlar özellikle bu sıkıntının muhatabı olan vatandaşlarımız açısından artık kabul edilebilir düzeyi aşmış, sürdürülebilir olmaktan çıkmış ve vatandaşlarımızın haklı şekilde tepki göstermesine neden olmuştur. Dolayısıyla, turizm imarlı arazilerini mesken amaçlı kullanan vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları yüksek elektrik faturaları konusunda içinde bulundukları sıkıntının giderilmesi elzem hale gelmiştir" dedi.

Metin Ergun'un Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması amacıyla meclise verdiği önerge şu sorulardan oluştu:

"Turizm imarlı arazileri mesken olarak kullandıkları halde, elektrik faturalarını ticarethane tarifesi üzerinden ödeyen vatandaşlarımızın yüksek elektrik faturaları altında ezilmemesi için Bakanlığınızın bugüne kadar yapmış olduğu herhangi bir çalışması var mıdır? Bu durumdaki vatandaşlarımızın mesken olarak kullandıkları arazileri mesken olarak kullanıp kullanmadıklarının tespit edilmesi ve elektrik tüketimlerinin mesken tarifesine göre fiyatlandırılması konusunda Bakanlığınız önümüzdeki dönemde hangi adımları atacaktır? Türkiye genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır? Muğla genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır?"

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft