Metin Ergun'dan meclise heyelan riski ile ilgili soru önergesi

Metin Ergun'dan meclise heyelan riski ile ilgili soru önergesi
Eklenme : 30.08.2021 14:36:00
Görüntülenme: 1491

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Muğla'da 29 Temmuz tarihinden sonra meydana gelen orman yangınlarının ardından bölgede yaşanılabilecek heyelan riski ile ilgili olarak meclise soru önergesi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması amacıyla verdiği soru önergesinde Metin Ergun, "Muğla'nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz tarihinde başlayan ve daha sonra da Bodrum, Milas, Köyceğiz, Yatağan, Menteşe, Seydikemer ve Fethiye'de günlerce devam eden orman yangınları sebebiyle büyük bir doğal felaket yaşanmıştır. Bu ilçelerimizdeki bazı köy ve yerleşim yerlerinde yanan ormanların ve zeytinliklerin tamamına yakını sarp araziler ve yamaçlar üzerinde bulunduğu için yangınlar sonrasında bu araziler üzerinde ağaç varlığı kalmamıştır. Bu sebeple, oluşabilecek şiddetli yağmurlarda heyelan tehlikesi belirmiştir. Dolayısıyla, söz konusu bölgelerde heyelan tehlikesinin ortadan kaldırılması için acilen tedbir alınması gerekmektedir" dedi.

Metin Ergun tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması amacıyla meclise verilen önergede şu sorular yer aldı:

"Bakanlığınız tarafından, Muğla'daki orman yangınlarından sonra üzerinde ağaç varlığı kalmayan eğimli ve dik arazilerin hangilerinde heyelan riski bulunduğuna dair bir çalışma yapılmış mıdır? Eğer böyle bir çalışma yapıldıysa hangi bölgelerde heyelan riski bulunmaktadır? Bakanlığınız tarafından, heyelan riski olan bölgelerdeki vatandaşlarımıza herhangi bir uyarı yapılmış mıdır? Bakanlığınızın, heyelan riski bulunan sarp ve eğilimli araziler ilgili kısa ve uzun vadede alacağı tedbirler nelerdir? Bakanlığınızın, heyelan riski bulunan yerleşim yerleri konusunda kısa ve uzun vadede alacağı tedbirler nelerdir?"

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft