Metin Ergun Akyaka çevre yolunu sordu

Metin Ergun Akyaka çevre yolunu sordu
Eklenme : 24.01.2022 11:32:00
Görüntülenme: 1261

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Akyaka Çevre Yolu Projesi ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması amacıyla TBMM'ye soru önergesi verdi.

Muhittin Direk

Meclise verdiği önerge ilgili olarak konuşan Metin Ergun, "Bilindiği gibi Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, Muğla ilimizin Marmaris ve Ula ilçeleri ile bu ilçelere bağlı 3 belde ve 4 köyü de içeren özel bir koruma bölgesidir. Bu bölge üzerinde Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın destekleriyle ve Ula Belediyesi tarafından Akyaka Çevre Yolu Projesi'nin hayata geçirileceği ilan edilmiştir. Fakat projenin gerçekleştirileceği ilan edilen bölge "Kesin Korunacak Hassas Alan" statüsüne sahiptir. Yani mevzuatımızda yer aldığı şekliyle bu alan "Bölgesel, ulusal veya dünya ölçeğinde olağanüstü ekosistemlerin, türlerin, habitat ve jeolojik jeomorfolojik özelliklerin korunduğu, genel olarak insan etkisi olmadan meydana gelmiş, insan faaliyetleri sonucu bozulma veya tahrip olma riski yüksek olan alan" olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla sahip olduğu bu yasal statü nedeniyle, söz konusu bölgede yalnızca bilimsel araştırma, eğitim ve izleme faaliyetleri, bilimsel kazı ve koruma çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir. Yani, mevcut yasal mevzuata göre bu projenin gerçekleştirilmesi hukuka aykırı bir durum oluşturmaktadır. Ayrıca projenin gerçekleştirilmesi ile birlikte bölgenin zengin fauna ve florası ciddi şekilde zarar görecek, canlıların yaşam alanları bölünecek ve bölgenin sahip olduğu ekosistem ciddi şekilde tahrip edilecektir. Ayrıca bu projenin gerçekleştirilmesi geçtiğimiz yıl orman yangınlarından büyük zararlar gören bu bölge için yeni orman yangınları riskini de artıracak bir faktör olarak karşımızda durmaktadır. Özetle hem bölgenin sahip olduğu yasal statü, hem de yaratacağı ekolojik riskler göz önüne alındığında bu projeden vazgeçilmesi önem arz etmektedir."

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun'un, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması amacıyla TBMM'ye verdiği önerge şu sorulardan oluştu:

"Bakanlığınız tarafından Akyaka Çevre Yolu Projesi'ne ilişkin herhangi bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmış mıdır? Eğer böyle bir değerlendirme yapılmış ise "ÇED Olumlu" kararı verilmiş midir? Akyaka Çevre Yolu Projesi'nin gerçekleştirilmesi planlanan bölgenin Kesin Korunacak Hassas Alan üzerinde bulunması hususu dikkate alındığında bu projenin gerçekleştirilmesi için şimdiye kadar Bakanlığınızdan izin alınmış mıdır? Bakanlığınız tarafından bu projenin gerçekleştirilmesi konusunda bugüne kadar herhangi bir onay veya izin verilmiş ise bu hususta bölge halkının, sivil toplum kuruluşlarının görüşüne başvurulmuş mudur?"

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft