Menteşe'de bir yılda sürücülere 13 bin adet ceza kesildi

Menteşe'de bir yılda sürücülere 13 bin adet ceza kesildi
Eklenme : 4.05.2021 17:28:00
Görüntülenme: 1044

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) Muğla İl Temsilcisi Prof. Dr. Nihat Aycan, bir yıl içinde Menteşe İlçesi'nde Fahri Trafik Müfettişleri tarafından 13 bin sürücüye ceza işlemi uygulandığını açıkladı.

Kadir Tamer

Her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü 'Karayolu Trafik Güvenliği Günü' ve bugünü izleyen hafta ise 'Karayolu Trafik Haftası' olarak kutlandığına dikkati çeken Aycan, "Başta İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesi olmak üzere, ilgili sivil toplum kuruluşları bu kutlamaların paydaşlarıdır. Konu ile ilgili etkinlikler, son iki yıldır pandemi koşullarında gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Muğla İl Temsilcisi olarak ilimizde, özellikle Menteşe ilçemizde trafikle ilgili dikkat çeken önemli bazı hususları Menteşeli hemşerilerimle paylaşmak istiyorum. Son bir yılda Menteşe ilçesinde, Fahri Trafik Müfettişlerince (FTM) 13 bin dolayında trafik ceza tutanağı düzenlenmiştir. Söz konusu ceza tutanağı sayısı resmi polislerin düzenlemiş oldukları trafik ceza tutanaklarından daha yüksektir. Kısaca bahsedilen, FTM'lerce düzenlenen cezalar ile bu müfettişler, Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesine yüzde 85'e varan oranda tutanak düzenlemeyle katkı sağlamışlardır. Menteşe'de günlük ortalama yüz dolayında ceza tutanağı düzenlendiği gerçeğine göre, ilçemizde trafik hususu önemlidir" dedi.

Fahri Trafik Müfettişlerinin düzenlemiş olduğu tutanaklara göre en fazla ihlal edilen trafik kuralları ile ilgili olarak bilgi veren Prof. Dr. Nihat Aycan açıklamasına şöyle devam etti:

"Tutanaklara göre, yaya geçitlerinde yapılan trafik kural ihlalleri, kaldırımlara park etme kural ihlalleri, kasksız motosiklet kullanımı kural ihlalleri, kırmızı ışıkta geçme kural ihlalleri, trafikte cep telefonu kullanma kural ihlalleri, hatalı sinyal verme kural ihlalleri, emniyet kemeri kullanmama kural ihlalleri, hatalı sollama kural ihlalleri, kavşaklarda geçiş kuralına uymama kural ihlalleri, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme en fazla ihlaller arasında yer adı. Trafikte önlenebilir can ve mal kayıplarına son vermek için sadece trafik kurallarına uymak yeterlidir. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de insan ve hayan haklarına saygı temelinde; hoşgörülü ve sabırlı bir tutum benimseyip, bunu da davranışa dönüştürmemiz son derecede önemlidir. Trafik haftasını kutlar, saygılar sunarım."

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft