En Üstün Altı Peygamber var. Bunlara İsa ve Musa’da dahil

Osman Ünlü Yazdı…

“Bugün, bütün dünyada bulunan Mushaflar, hep bu yedisinden yazılıp, çoğalmıştır."

Sual: Ayet-i kerimeler, Peygamber Efendimiz zamanında bir araya getirilip kitap haline gelmiş mi idi yoksa?

Vefatlarından sonra mı kitap haline getirildi?

Cevap: Cebrail aleyhi selam, Peygamber Efendimize her sene bir kere gelip, o ana kadar inmiş olan Kur'an-ı Kerim’deki ayetleri, Levh-il-mahfüzdaki sırasına göre okur. Peygamber Efendimiz de dinler ve tekrar ederdi. Resülullah Efendimiz ahireti teşrif edeceği sene, Cebrail aleyhi selam iki kere gelip, tamamını okudular. Muhammed aleyhisselam ve Eshab-ı kiramdan çoğu, Kur'an-ı Kerim’i tamamen ezberlemişti. Eshab-ı kiramdan bazıları da, bazı kısımları ezberlemiş, birçok kısımlarını yazmışlardı. Muhammed aleyhisselam, ahireti teşrif ettiği sene, halife hazreti Ebu Bekir, ezber bilenleri toplayıp ve yazılı olanları getirtip bir heyete, bütün Kur'an-ı Kerim’i, kağıt üzerine yazdırdı. Böylece, Mushaf denilen bir kitap meydana geldi.

Otuzüçbin Sahabi bu Mushafın her harfinin, tam yerinde olduğuna söz birliği ile karar verdi.

Süreler belli değildi. Üçüncü halife hazret-i Osman, hicretin 25. senesinde, süreleri birbirinden ayırdı. Yerlerini sıraladı. Altı tane daha Mushaf yazdırıp, Bahreyn, Şam, Mısır, Kufe, Yemen, Mekke ve Medine'ye verdi. Bugün, bütün dünyada bulunan Mushaflar, hep bu yedisinden yazılıp, çoğalmıştır. Aralarında bir nokta farkı bile yoktur.

Sual: Kur'an-ı Kerim’deki süre ve ayetlerin sayılarında farklılık var mıdır?

Cevap: Kur’an-ı Kerim’de 114 süre ve 6.236 ayet vardır.

Ayetlerin sayısının 6.236'daha az veya daha çok olduğu da bildirildi ise de, bu ayrılıklar, büyük bir ayetin, birkaç küçük ayet sayılmasından veya birkaç kısa ayetin, bir büyük ayet, yahut sürelerin evvelindeki Besmelelerin bir veya ayrı ayrı ayet sayılmasından ileri gelmiştir.

Bu hususta Bostanülarifinde geniş bilgi vardır.

Sual: Peygamberlerin de kendi aralarında üstünleri var mıdır? Varsa bunlar hangi peygamberlerdir?

Cevap: Muhammed aleyhisselam Habibullahtır, İbrahim aleyhisselam Halilullahtır, Musa aleyhisselam Kelimullahtır, İsa aleyhisselam Rühullahtır, Adem aleyhisselam Safiyyullahtır ve Nuh aleyhisselam Neciyyullahtır. Bu altısı, diğer Peygamberlerden daha üstündür, bunlara Ülül'azm denir. Hepsinin üstünü, Muhammed aleyhisselamdır.

Not: Sayın yazarımızdan rica ediyoruz; İsa ile Musa altı üstün sıfat arasında verilmiştir. Onların cemaatleri Hristiyan ve Yahudi olduğuna göre, Adalet ölçüleri neden taraftır?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Nizamoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma

# VAR

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.