Mehmet Metiner ve CHP’li Belediyeler?!

BODRUM BELEDİYESİ’NDE BEKLENEN OLMAMIŞ MI?

Tamer Mandalinci Başkanlığındaki Bodrum Belediyesi’nde, yeni dönemde görev yapacak iki başkan yardımcısından birinin Belediye Meclis Üyesi İlknur Ülküm Seferoğlu, birinin de Meclis Üyesi Ahmet Yıldızhan olduğunu Bodrum’dan meslektaşımız Fatih Bozoğlu’nun kaleminden “Bodrum Belediyesinde Beklenen Olmuş” başlığı ile dünkü yazımda paylaştık.

Anlaşılan Bodrum’da herkes aynı görüşte değil. Aynı haber ‘Bodrum Haber’ de “Tamer Mandalinci’nin Hatalı Tercihi” başlığı ile şöyle verilmiş:

Meclis Üyesi İlknur Ülküm Seferoğlu, Cengiz İnşaata verilen yapı ruhsatında imzası bulunan ve verilen yapı ruhsatının yasal olduğunu savunan kişidir. Aynı zamanda, Konacık’ta yapılmakta olan 5 katlı binanın hukuk dışı yapı ruhsatını vermiş ve Gümüşlük’te babasına ait olan inşaat ile ilgili İçişleri Bakanlığı Müfettiş dosyasında adı geçmektedir. Kamuoyunun tepkisine yol açan birçok projede imzası olduğu bilinmekte. İlknur Ülküm Seferoğlu aynı zamanda, Bodrum Belediye Meclisi ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar Komisyonu Üyesidir.

Şaşırdım ve İlknur Ülküm Seferoğlu’nun aynı anda ‘Bodrum Belediye Meclisi ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar Komisyonu Üyesi’ olması bana nedense başka bir ismi ve olayı anımsattı...

xx xx xx

ÖZGÜR ÖZEL “YALOVA KAYMAKAMI” OLMASA GEREK!

Şaşırdım, çünkü İlknur Ülküm Seferoğlu’nun İmar Komisyonu Üyeliği bana sadece başka bir ismi değil, aynı zamanda geçtiğimiz hafta sonunda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı”nda yaptığı konuşmayı anımsattı.

CHP’li belediye başkanlarının ve hatta meclis üyelerinin ve hatta il, ilçe başkanlarının dönüp dönüp okumalarında, varsa videosu izlemelerinde büyük yarar var. Bunu AK Partili, DEM’li, MHP’li, İYİ Partililer de yapsalar bir zararını görmezler...!

Birde seçimin hemen ardından belediye başkanlarına ‘üst düzey atama talimatı’ gönderilmişti. O talimat yazısında “Belediye üst yönetiminde, belediye şirketlerinde ve iştiraklerde gerçekleştirilecek yönetici ve uzman kadro atamaları ile belediye başkan yardımcısı atamalarının Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımız ile görüş alışverişinde bulunarak karara bağlanması önem taşımaktadır” denilmişti.

Herhalde o “atama talimatına” dikkat ediliyordur... Özgür Özel “Yalova Kaymakamı” olmasa gerek...

xx xx xx

MEHMET METİNER VE TEBLİĞCİLER

Her zaman söylerim, bir kere daha söyleyeyim... Muğla’da takip ettiğim ‘Gazeteci-Yazar’ sayısı bir elimin parmaklarını geçmez. Bir Fethiye’de, bir Datça’da, bir Marmaris’te, bir çoğu da Bodrum’da... Bodrum’dakilerden biri de Mustafa Gündoğ’dur.

Bu gün 23 Nisan. Nasıl üzülmesin insan?” başlığını taşıyan, 23.04. 2024 tarihli dikkat çekici ve düşündürücü yazısında “Nasıl Sevinmez İnsan? Bu gün 23 Nisan, Sami Tunca Köy Enstitüsü Mezunu Öğretmenimiz ne de güzel demiş. İnsan olan sevinmeli. 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı yolunda, ulusal kurtuluş savaşının karargahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Kuvayi Milliye’nin vücut bularak, halk ordusunun kurtuluş ordusuna dönüştüğü gündür. Bir milletin uyanışıdır.” ifadesinde bulunmuş.

Güzel demiş. Katılmayan var mıdır dersek, vardır. 31 Mart yerel seçimleri ile birlikte Bodrum ve Milas’ta çokça görmeye başladığımız Mehmet Metiner katılmayanlardan olabilir...

Bizim “Laik teyzeler, amcalarBodrum’da aynı günlerde ortaya çıkan ve Cumhur İttifakı adaylarına da zarar veren sarıklı, hırkalı “tebliğcilere” fena taktılar... Ben ciddiye almadım, Mehmet Metiner’e takıldım. Kendisinin başkan ziyaretlerini “Hayırdır inşallah” diye paylaştığım gibi, şaşkınlık ve merak duydum...

xx xx xx

BODRUM VE MİLAS BELEDİYELERİNE “NEZAKET ZİYARETİ” Mİ?

Yazısında “Nasıl Sevinmez İnsan? Bu gün 23 Nisan’dan, dün yaşanan bir olayın ardından, nasıl üzülmez insana dönüverdim. Tamda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın arifesinde, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’ nin misafirleri vardı. Ziyaret günü manidardır...” ifadesinde bulunan Mustafa Gündoğ şöyle devam etmiş:

Demokrasi ve Birlik Derneği DEMBİR-DER Genel Başkanı Mehmet Metiner ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Özaras ile birlikte, Bodrum Belediye Başkanı Sayın Tamer Mandalinci’yi ziyaret ediyorlar. Mehmet Metiner, sosyal medyasından ziyaretin fotoğraflarını ve ‘Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİR-DER) Bodrum şube yönetimi olarak Bodrum Belediye Başkanı Sn. Tamer Mandalinci’yi ziyaret ettik. Konukseverliği ve yakın ilgisi dolayısıyla DEMBİR-DER adına teşekkür ederiz. Başarı dileklerimizle.’ ifadelerini paylaşıyor.

Mehmet Metiner, AKP Milletvekilliği yapmış o alanda yer bulamayınca, kendisine dernek ve yayın organı kurarak var olmaya çalışan siyasi bir figür değildir sadece. Her fırsatta Cumhuriyet değerlerini, Mustafa Kemal Atatürk’ü, yaptıklarını, bıraktığı eserleri sıradanlaştırmaya çalışan ve arkadaşım dediği AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ı kendi dünyasının önderi yapma yolunda gayret sarf eden, ne hikmetse son dönemlerde Bodrum’dan ayrılmayan bir muhteremdir.

Boy boy fotoğraf verilen karede, Başkan Tamer Mandalinci, Meclis Üyeleri Azat Öztürk, Emel Çakaloğlu’ da tebessümle yer almışlardır. ‘Ne var canım nezaket ziyareti’ denilebilir.

Bence de denebilir, ama AK Partili Kavaklıdere ve Seydikemer Belediyeleri orada dururken, Bodrum, Milas Belediyelerini ziyareti insan “nezaket ziyareti” sınırlarında görmekte zorlanıyor...

xx xx xx

Mehmet Metiner’in Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk’e saldıran yazılarını Mustafa Gündoğ’un köşesine aldığı gibi almıyorum. Merak eden yazının tamamı için linki tıklayabilir:

https://bodrumhaber.com/bu-gun-23-nisan-nasil-uzulmesin-insan/

Yazısında Milas Belediye Başkanı CHP’li Fevzi Topuz’a ziyaretten de söz eden ve “Nasıl üzülmesin insan?” diye sorup, “Tamer Mandalinci yanlışa düşmeye ve bu yolda ilerlemeye devam etmekte. Sosyal medya belediyeciliğini bırakıp, Toplumsal Belediyecilik yapmalıdır. Mandalinci, siyaseti üç kelime ezberlemiş papağanlarla değil, bu konuda hatim indirmiş insanlarla yapmalıdır. Bodrum kaynakları bu konuda derya denizdir.” diyen Mustafa Gündoğ noktayı şöyle koymuş:

Umarım Tamer Mandalinci, 5 Mayıs’ta da Kadir Mısırlı’nın mezarına çiçek koymaya gitmez. Sonraki gün ‘Hıdırellez’, bizim yolumuz Denizlere çıkar.

Kimse yolunu şaşırmasın…

Vesselam.

xx xx xx

BİZİMKİSİ MERAK İŞTE...

Tamer Mandalinci kalkıp 5 Mayıs’ta Kadir Mısırlı’nın mezarını ziyaret eder mi diye soracak değilim, ama bir klasik CHP’li olan Fevzi Topuz’un böyle bir şey yapma gafletini değil, ihtimalini bile aklımdan geçirmem.

Elbette Tamer Mandalinci’den veya Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece kurtarıcı ve kurucu değil, partisinin ebedi genel başkanı gören CHP’li belediye başkanlarından böyle bir şey beklenemez.

Mustafa Gündoğ zekice bir espri yapmış...

Tabii insan merak eder... Hele gazeteci daha çok merak eder.

AK Parti’de kredisini tükettiği, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’da kredisinin olmadığı bu yüzden TV Programlarına davet edilmez olduğu söylenen Mehmet Metiner’in meşrebine, yaşam tarzına uzak Bodrum’da ne işi olur, Atatürk’e sevgisi, dostluğu olmadığı halde ‘Atatürkçülüğün’ iyi kötü, eksik fazla hala yaşandığı bir partinin mensubu belediye başkanlarına ‘nezaketen’ de olsa neden ziyaret edilir?

Bizimki merak işte...

xx xx xx

YALOVA KAYMAKAMI...

Mustafa Gündoğ’un “Bu gün 23 Nisan. Nasıl üzülmesin insan?” başlığını taşıyan yazısı gazetesinde 23 Nisan günü yayınlandı. Onun neşesini “manidar ziyaretler” kaçırmış... Beni tedirgin etti... Benim neşemi kaçıran ise İlknur Ülküm Seferoğlu’nun aynı anda ‘Bodrum Belediye Meclisi ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar Komisyonu Üyesi’ olması oldu...

Tabii Özgür Özel başkanlar için “Yalova Kaymakamı” değilse mesele yok... Yalova Kaymakamı hikayesini bilmeyen olabilir. Noktayı o hikaye ile koyalım:

Bir gün Yalova’ya genç, yeni mezun bir kaymakam atanmış. İlk kez göreve başlayacak olan kaymakam, İstanbul’dan vapura binerek Yalova’ya hareket etmiş. Yalova’ya geldiğinde iskelenin tıklım tıklım insanlarla dolu olduğunu görmüş. Güverteye çıkmış, etrafa gülümseyerek bakıyormuş. Yanından geçen bir boyacıya usulca “Bu kalabalık Yalova Kaymakamını bekliyor değil mi?” diye sormuş. Boyacı, gülmüş:

- “Kim takar Yalova Kaymakamını ağabey. Halk Gazi Paşa’yı bekliyor” demiş.

Meğer, o gün Yalova’ya Atatürk geliyormuş, kalabalık da Atatürk’ü karşılamak için toplanmış...

-------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Bilgisizliğin verdiği güveni, bilgi hiçbir zaman verememiştir.--Charles Darwin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.