Sevginin Harmanlandığı Bir Okul: Milas Çamköy Ortaokulu

“Ve kütüphanedeki yazı dikkatimi çekiyor :”Bugünün okuyucuları yarının liderleridir.” Öğrencilerin yüzlerine bakarken geleceği hayal ediyorum.  Anadolu’nun bu güzide gençleri geleceğimizi kuşatan hatta kucaklayan yetişkinleri olarak hayal ediyorum. Umutlanıyorum.”

Gözlerindeki ışık gönlümü aydınlatıyor, hele yüzlerindeki o heyecan, o içtenlik. Pırıl pırıl çocuklar çevremi ışıktan bir haleyle sarıyorlar. En küçüklerin o utangaç halleri, yüzlerini eğerek “Hoş geldiniz.” deyip kaçışları. Daha ileri yaşlarda olanlar ise merakla yüzlerimize bakıyor. Bazılarının ellerinde kitaplarımı görüyorum. En ciddi okurlarımla buluşma vakti yaklaşıyor. Ben de heyecanlanmaya başlıyorum.

Mart sonları. Milas Çamköy’deyiz. Doğanın yeşilliği, ormanlar içerisinde şirin bir Ege köyü. Köyün yüreğine sakladığı bir okul! İlkokul ve ortaokul bir arada aynı bahçeyi paylaşıyor. Okulun kapısından içeri girmemizle yıllar önce ilk göreve başladığım yıllara dönüyorum. Okulun kapısından içeri girdiğimde öğrencilerin meraklı bakışları altında kuşatıldığımı hissetmiştim. Aynı duyguları yaşıyorum.

Peki, bu güzel köy okuluna davet edilmem nasıl gerçekleşmişti? Sosyal ağ paylaşımlarından birinde gelen mesajlara bakıyordum. Biri dikkatimi çekti. Yanıtlayınca aldığım karşılık mesleğimin güzelliklerinden birini daha yaşamamı sağladı. Öğrencilerimden biri Türkçe öğretmeni olmuş ve beni okuluna bir söyleşiye davet ediyordu. Öğrencimin öğrencileriyle bir araya gelecektim. Yaşadığım tarif edilemez mutluluğu ve gururu anlatamam.

Sevgili öğrencim Meryem Akdaş yapılacak söyleşi için son derece titiz davranıyor, bütün detaylar için benimle iletişimde bulunuyordu. Mesajlarının dilindeki heyecan beni de sarmıştı. Karşımda mesleğinde son derece yetkin, ihtimamlı hatta disiplinli bir öğretmen vardı. Bütün detayları konuştuk. Ve öğrencilerle buluşma vakti yaklaşıyordu.

Muğla’mızın değerli sanat ve kültür insanları yazar Münevver Ongun, Nail Ongun ve Sadettin Özbek ile yola çıktık. Milas merkezden Ören yoluna sapınca tabiatın muhteşem güzellikleri eşlik etti yol boyunca. Bahar bütün güzellikleri ile çepeçevre sarmıştı her yeri. Ve orman içinde güzel, şirin bir köye Çamköy’e ulaştık.

Okula ulaştığımda başta okul müdürü Sayın Alirıza Kozak olmak üzere okulun öğretmenleri sımsıcak bir karşılama yaptılar bize. Öğrencilerin coşkusu ayrı bir güzellikti. Hemen öğretmenler odasına girdik. Köy okullarındaki samimiyeti ve bir yuva sıcaklığını hissettim. Bütün öğretmenler bu huzur ve mutluluk ortamının havasını içtenlikle yaşatıyorlardı. Ve bir güzel sürprizle daha karşılaştım. Bir öğretmen öğrencim daha karşımdaydı. Bengü Durgut  Fen Bilgisi öğretmeni olmuş, karşımdaydı. Heyecandan ve sevinçten içim içime sığmıyordu.

Öğretmenler odasında sohbetin tadına doyum olmayacaktı ama zaman gelmişti. Şimdi öğrencilerle bir araya gelme zamanı gelmişti. Konferans Salonuna geçerken okulun tertemiz, bakımlı hali dikkatimden kaçmadı. Müdüründen öğretmenine tüm personelin sevgisi okulun tüm hücrelerine yansımıştı.

Konferans salonundaki konuşmam sırasında ortaokul öğrencilerinin yanı sıra salonda ilkokul öğrencilerinin de beni dikkatle dinlediklerini fark edince gözlerinin içine baktım. Nasıl da merakla takip ediyorlardı. İşte o an konuşmamı yaptığım planlamanın dışına çıkararak onların yaşındaki halimle ve dilimle konuşmaya devam ettim. Sorular bölümüne geldiğimde şaşkınlığım bir kat daha arttı. Hiç de ezbere hazırlanmış sorular sormuyorlardı. Kitabım hakkımda hiç çalışmadığım yerden sorular hazırlamışlar ve beni epey zorlamışlardı. Hele ilkokul birinci sınıf öğrencisi bir kızımın o yaşının üstünde sorusuna cevap verirken beni dikkatle dinlemesi ayrı bir güzellikti.

Program esnasında konuklarım Nail Ongun ve Sadettin Özbek’in okuduğu şiirlerle öğrencilerin yüzü aydınlanıyor, ruhları kanatlanıyor. Her biri yaşadıkları bu andan o kadar mutlular ki. Sonra okul müdürüne, öğretmenlere bakıyorum. Eğitim camiasının kendi âleminde yaşattığı dünyanın güzelliğini görüyorum. “Her dem yeniden doğarız” mısraları takılıyor dilime.

Ne olursa olsun eğitim neferlerinin bu kadar dinç, kararlı ve yürekten olması tüm ülkeyi kuşatacak, biliyorum. Ne olursa olsun atılan her tohum için sabırlı ve inançlı olmak gerek. Bunu okulun her köşesinde hissediyorum.

Milas Çamköy İlkokulu ve Ortaokulunda ailemin yanındaydım. Bu güzide eğitim yuvasında çocuklarımızın, gençlerimizin bu kadar bilinçli ve bilgili olmaları karşısında her biriyle iftihar ettim. İmza esnasında her biriyle sohbet etmek imkânı buldum. İleride ne olmak istediklerini sorduğumda aldığım cevaplar son derece gerçekçi hedeflere talip olduklarını gösteriyordu. Ve kütüphanedeki yazı dikkatimi çekiyor :”Bugünün okuyucuları yarının liderleridir.” Öğrencilerin yüzlerine bakarken geleceği hayal ediyorum.  Anadolu’nun bu güzide gençleri geleceğimizi kuşatan hatta kucaklayan yetişkinleri olarak hayal ediyorum. Umutlanıyorum.

Sanki rüyadayım. Şiir Adam Sadettin Özbek bu güzel ve unutulmaz anları mısralarla donatıyor: “Varsayalım ki evin yok /Gökyüzünü kim alır senden / Ayakkabılarının  içindesin / Ayak bastığın her yer senin..”

Taşımalı eğitimle çevre köylerden gelen çocuklarımızı da kucaklayan okulumuz ilimizin örnek okullarından biri olma yolunda çok büyük aşamalar kaydetmiş durumda. Okulda bulunduğum bütün zaman dilimi boyunca öğrencilerin ilgilerini üzerimde hissetmek ayrı bir güzellikti.

Düş ile gerçek arasında gidip geldiğimiz bu gezide düşlerden dem vurmak yazar Münevver Ongun öğretmenimize kalıyor:

“Sevgili leylek düş bahçesinden çıkmak için ne kadar zamanımız kaldı?”

“Okul, okul işte okul! Çamköy Ortaokulu... Leyleğim okulun avlusuna paraşütle iner gibi indiriyor beni ve okulun bacasında bekliyor. Neden bekliyor? Yolculuğumuz bitmedi sanırım. Etrafımı çocuklar sarıyor, kocaman bir salona  giriyoruz. Sahnede durmadan çocukların sorularına cevap veren birini görüyorum. Çok tanıdık bir sima,yanımda yol arkadaşım ve Şiir Adam. Benden önce mi gelmişler buraya? Şaşkınım. Hep beraber okulun kütüphanesine çıkıyoruz. Kitaplarla dolu raflar. Duvarda kocaman bir yazı dikkatimi çekiyor.

“Bugünün okuyucuları yarının liderleridir.” Skytanking Ovenon ‘un eseri bu kütüphane diye fısıldıyor okul müdürü. Hemencecik öğrencilerden uzun bir kuyruk oluşuyor. Yazar arkadaşım masada kitaplarını imzalıyor. Çocukların ışıldayan gözlerini görüyorum. Rüyada mıyım? Sevgili leyleğimle yolculuğum devam edecek mi bilmiyorum.”

Çamköy İlkokulu ve Ortaokulu’nu, idareci ve öğretmenlerini, öğrencim öğretmenleri ve çok sevgili öğrencilerini düşlerimden kurguladığım hikâyelerimde okuyacak mısınız? Yakın zamanda diyelim. Ama bilin hikâyelerim sevgi ve umut üzerine olacak.

Sevginin Harmanlandığı Bir Okul: Milas Çamköy Ortaokulu

 Sevginin Harmanlandığı Bir Okul: Milas Çamköy Ortaokulu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Zorba - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.