Hak edilmiş ödüller ve komşunun “Deniz Parkı” rezaleti...

OKTAY EKİNCİ ÖDÜLLERİ

Oktay Ekinci... Karslı, Balıkesirli, Erzincanlı, İstanbullu, Muğlalı... Türkiyeli...

Jandarma Albay Süleyman Ekinci’nin oğlu... O bir vatanseverdi... Antik dönemlerden, Karya, Roma, Selçuklu, Menteşe, Osmanlı, Cumhuriyet dönemlerinden, Türk, Türkmen, Laz, Çerkez, Azeri, Ermeni, Kürt, Yahudi, Süryani kültürlerinden kalanların korunmasının, yok olanların ortaya çıkarılmasının ve yaşama katılmasının, geleceğe taşınmasının neferiydi O...

Milas/İkizköy’lü Nejla Işık’da Akbelen’de ormanların, zeytinliklerin, tarım alanlarının, su kaynaklarının ve oradaki canlıların bir avuç kömüre feda edilmemesi için mücadele eden “yaşam savunucularından neferlerinden” biri...

Mimarlar Odası 2024 Yılı Oktay Ekinci Çevreye Katkı Özel Ödüllerinden biri de bu dönem son yerel seçimde İkizköy Muhtarı da seçilen Nejla Işık’a uygun bulunmuş. Çok isabetli olmuş...  Yaşıyor olsaydı kendisi de O’na verirdi...

xx xx xx

Mimarlar Odası 2024 Yılı Oktay Ekinci Basın Ödülleri ve Çevreye Katkı Özel Ödülleri gerçekten bu senede sahiplerini buldu.

Yereli değerlendiren, toplumu aydınlatan katılımcı çalışmaları nedeniyle; İkizköy Çevre Komitesi Akbelen Direnişi adına İkizköy Muhtarı Nejla Işık o özel ödüllerden birinin sahibi olurken, birisi de çevre konularındaki araştırma ve çalışmaları, duyarlılıkları, Samandağ-Antakya-İskenderun bölgesindeki tarihi-kültürel değerleri koruma, özgürlük ve eşitlik ilkesiyle sosyal dayanışma mücadelesinde rol almaları ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde zarar gören Hatay’ın yeniden ayağa kaldırılması, kültürel kimliğinin ve kent dokusunun geleceğe taşınması konusundaki özverili çalışmaları nedeniyle Samandağ & Antakya ve İskenderun İlçeleri Kültür, Yardımlaşma, Dayanışma ve Çevre Gönüllüleri Derneği (ASİ-DER) adına Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Usluoğlu’na verildi.

xx xx xx

Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir.

Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar, çizer ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.

Bu anlamda geçtiğimiz dönemlerde Basın Ödülü kent, mimarlık ve çevre alanlarındaki çalışmalarından dolayı Özlem Güvemli, Melih Aşık, Elif İnce, Güven İslamoğlu, Gila Benmayor, Rıfat Doğan, Aysel Alp, Uğur Şahin, Nurcan Bilge Gökdemir, Zafer Arapkirli ve Merdan Yanardağ’a verilmiş olan bu ödül de bu sene değerli gazeteciler, Yaman Kaya ve Şeyda Öztürk’e layık görüldü...

Ödüller, Mimarlar Odası 49. Olağan Genel Kurulu kapsamında dün Ankara’da gerçekleştirilen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Tebrik ediyoruz... Oktay Ekinci’yi rahmetle, özlemle anıyoruz...

xx xx xx

 “TÜRK-YUNAN DENİZ PARKI” NE GÜZEL OLURDU AMA...

Düşünün bir kere Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anlaşmışlar Ege DeniziTürk-Yunan Deniz Parkı” olmuş...

Ne olurdu?

Çok şey olurdu. Güzel şeyler olurdu...

Mimarlar Odası 49. Olağan Genel Kurulu’nda Oktay Ekinci Ödülleri elbette Ege Denizinin içinde barındırdıkları ile korunması ve dünya barışına katkıları için Mitsotakis ve Erdoğan’a verilirdi herhalde...

Ama nerede o günler...

Mitsotakis ve Erdoğan böyle bir şey yapmaya kalksa Amerika, İngiltere, Fransa izin vermez, Rusya onlardan geri kalmazdı...

xx xx xx

Tamda “Kapıda Vize Uygulaması” ile Yunan adalarına ziyaret patlaması yaşanırken, bu patlama Türk-Yunan ilişkilerinde yeni umut kapıları açarken ve gündemdeki Miçotakis-Erdoğan görüşmesinden bahar esintileri beklenirken, Yunan Başbakan Miçotakis, İyon ve Ege Denizi'nde birer ‘deniz parkı’ oluşturmayı planladığını açıklayıverdi.

Yüzlerce ada ve adacığa ve Akdeniz'in en uzun kıyı şeritlerinden birine sahip olan Yunanistan, 780 milyon euroluk bir programın parçası olarak, İyon Denizi'nde ve Ege Denizi'nde sözüm ona “biyolojik çeşitliliği ve deniz ekosistemlerini korumaya yönelik” olarak yeni birer ‘deniz parkı’ oluşturarak “deniz koruma alanlarının sularının yüzde 30'unun üzerine çıkarmayı” hedefliyor.

Hem de burnumuzun dibinde Datça sahillerinde...

Ancak Türkiye, Yunanistan'ın deniz parkı planlarından doğal olarak rahatsız.

Sadece Türkiye mi, Dünya Çevre Hareketleri de rahatsız.

Ki Türk Dışişleri Bakanlığı da Atina'yı jeopolitik gündemi için çevre sorunlarını istismar etmekle suçlamış ve “Yunanistan'ın uzun süredir Ege sorunları bağlamında hemen her platformdan istifade etmeye çalıştığı bilinmektedir. Son dönemde ilişkilerimizde yaşanan yumuşamaya rağmen, Yunanistan'ın bu kez çevre konularını istismar ettiği görülmektedir.” demiş bulunuyor...

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise Ankara'nın “çevreyle ilgili bir konuyu siyasileştirdiğini” öne sürüyor.

Bakalım Mitsotakis ve Erdoğan görüşmesi bu koşullarda nasıl geçecek...

xx xx xx

Türkiye ise Yunanistan’a karşı yalnız değil...

Atina'da 2 gün yapılan 'Our Ocean' adlı konferans öncesinde Yunanistan'ın hedeflerini açıklayan Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, “Deniz koruma alanlarımızın büyüklüğünü yüzde 80 oranında arttırıyor, zararlı balıkçılık uygulamalarını yasaklıyor ve burada verdiğimiz taahhütleri izlemek ve uygulamak için yeni teknolojiler kullanıyoruz.” diye konuştu.

Kulağa hoş geliyor...

Ancak çevre örgütleri daha güçlü taahhütler verilmesi çağrısında bulunuyor. Konferansa “Deniz Satılık Değildir” sloganıyla katılan Greenpeace, liderleri deniz çevresini korumak için somut önlemler almaya çağırmış bulunuyor...

Greenpeace, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve diğer örgütler, Akdeniz'in en derin sularını içeren Helen Çukuru'da enerji ve maden kaynakları için derin deniz sismik araştırmalarına izin veren Yunanistan'ı özellikle eleştiriyor.

xx xx xx

Kiryakos Miçotakis, dün de Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, zirveden Türkiye'ye ilişkin çıkan sonuçların, hem Yunanistan hem de Güney Kıbrıs Rum kesimi açısından memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Türkiye-AB ilişkilerindeki ilerlemenin Kıbrıs konusundaki gelişmelerden de etkilendiği açıktır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da yapacağı görüşmenin tarihinin 13 Mayıs olarak belirlendiğini ifade eden Miçotakis, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki iyileşmenin, Türkiye'nin Ege'deki ve Akdeniz'deki deniz yetki sahalarına ilişkin görüşlerini değiştirmediğini ifade eden Miçotakis, bu görüşlerin Yunanistan için ciddi sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Şımarıklığın bu kadarı fazla...

Bu meseleyi bir de Bodrum’u, Çeşme’yi, Ayvalık’ı, Marmaris’i, Datça’yı, Kaş’ı, Kalkan’ı yönetenlerle Meis’i, Rodos’u, Leros’u, Simi ve Kos’u yönetenlere “Adalar ile Muğla ve Antalya kıyılarını turizmde birlikte pazarlayalım” diye sorulsa ne yanıt alınır?

Ben de aynı görüşteyim... Aynı şekilde “Deniz Parkı” projesi de Türk-Yunan projesi haline getirilebilir...

Tabii mesele üzüm yeme değil, bağcı dövme meselesi... Bugünlerde ülkemizde “Fahiş Fiyata Sivil Boykot” kampanyası yapanlar var. Buradan bir şey çıkmaz. Ama “Yunan Adalarına boykot” kampanyası işe yarayabilir?

-------------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Gökyüzü üç beş bulut ve akşam garipliği. Başka neyimiz kaldı ki şu yalan dünyada! --Oktay Rifat

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.